Czarno-biała kuchnia – Jak urządzić?

Czerń i biel to ponadczasowy duet. Może stanowić bazą dla aranżacji wnętrz w wielu stylach, choćby minimalistycznym, nowoczesnym, glamour czy klasycznym. Czarno-biała kuchnia zawsze robi wrażenie. Zobacz, jak urządzić takie wnętrze, aby w pełni wydobyć jego walory.

Czarno-biała kuchnia - jak urządzić
fot. Zajc

Czarno-białe aranżacje kuchni mają ogromną siłę wyrazu i oddziaływania. Czerń kojarzy się z elegancją i klasą, a biel z czystością, świeżością i światłem. Do tego obie barwy się wzajemnie dopełniają, jak i kontrastują ze sobą. Czasem może to doprowadzić do pewnych zgrzytów aranżacyjnych. W jaki zatem sposób wykorzystać ten ponadczasowy kontrast czerni i bieli w nowoczesnej kuchni?

Przeczytaj także: Granatowa kuchnia – jak urządzić, jaki dobrać blat?



Czarno-biała kuchnia – podstawy

Po pierwsze biel i czerń są doskonałą bazą do aranżacji kuchni. Z łatwością dobrać można do nich wyposażenie oraz rozmaite elementy dekoracyjne wykonane z:

  • drewna,
  • szkła,
  • metalu o złotym wykończeniu,
  • metalu o srebrnym wykończeniu,
  • betonu,
  • tworzyw sztucznych.

Po drugie, i najważniejsze, czerń i biel to duet wprost stworzony do zaprojektowania wytwornej, opartej na symetrii i prostocie kuchni, w której łatwo można podkreślić czyste linie i podziały, czy wyznaczyć strefy pracy.



Aranżacja czarno-białej kuchni

Aranżacja czarno-białęj kuchni to zarazem wyzwanie, ale i szansa. Pamiętajmy przy tym, że to dwa kolory bazowe, zawsze można, a nawet warto dodać choćby jeszcze jeden.

Czarno-biała kuchnia - jak urządzić
fot. Zajc

Dramaturgię kuchni w oparciu o czerń i biel można budować na różne sposoby, korzystając ze znanych kanonów i wzorów. Przykładem jest dzielenie przestrzeni kuchni na dwie strony – czarną i białą, jak na powyższym zdjęciu. To idealne rozwiązanie, kiedy kuchnia jest osobnym pomieszczeniem, najlepiej o podłużnym układzie. Wówczas aranżujemy zabudowę w czerni i bieli naprzeciwko siebie. Pamiętajmy przy tym, że czerń zamiast odbijać światło, to je pochłania. Dlatego czarną zabudowę lepiej wprowadzić na lepiej oświetlonej ścianie, na wprost okna.

Czarno-biała kuchnia - jak urządzić
fot. Sunny Side Design

Czarno-białą zabudowę kuchenną można rozwiązać jeszcze inaczej, poprzez skontrastowanie ze sobą szafek kuchennych górnych i dolnych. Górna zabudowa powinna być biała, a dolna czarna. Taki układ sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne, nabiera głębi i wydaje się wyższe. Przy odwrotnym układzie kolorystycznym uzyskali byśmy ciężki efekt, jakby górne szafki miała spaść, a kuchnia wydawałaby się niższa.

Jak jeszcze można rozwiązać połączenie czerni i bieli w kuchni? Oto przykłady:

  • Biała zabudowa meblowa, czarne blaty i ściana nad blatem.
  • Czarna zabudowa meblowa, białe blaty i ściana nad blatem.
  • Biała zabudowa, czarna podłoga.
  • Biała zabudowa meblowa, czarna wyspa kuchenna.
  • Biała zabudowa meblowa, carne AGD.
Czarno-biała kuchnia - jak urządzić
fot. home-designing.com



Czarno-biała kuchnia: zacieranie granic

Duet bieli i czerni w aranżacji kuchni można też potraktować w sposób nieoczywisty – zacierając ich granice, mieszając te barwy poprzez wprowadzenie do kuchni kamienia naturalnego lub różnego rodzaju spieków lub konglomeratów. Materiał, w którym mieszają się ze sobą białe i czarne wybarwienia, można zastosować nie tylko na blacie, ale także na frontach wyspy kuchennej.

Czarno-biała kuchnia - jak urządzić
fot. Precision Stone Designs

Taki zabieg aranżacyjny w kuchni powoduje, że pomieszczenie to nabiera szyku, elegancji, wydaje się bardziej wyszukane. Przy okazji Ostry kontrast między czernią a bielą zostaje złagodzony, co jest dobrą wiadomością dla osób, które preferują subtelniejsze aranżacje.

Czarno-biała kuchnia - jak urządzić
fot. academy-marble.com



Dodatki do czarno-białej kuchni

Czarno-biała kuchnia jest już na tyle wyrazista, że wiele do niej nie potrzeba. Zawsze warto dodać do niej jeszcze jeden kolor, ale nigdy kontrastowy, jak czerwony czy żółty. Wówczas osiągniemy efekt niczym z lat 90. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się beż, szarość, wyszukana zieleń czy granat. Takie zestawienia kolorystyczne zawsze prezentują się efektownie i wyrafinowanie.

Czarno-biała kuchnia - jak urządzić
fot. cronosdesign.com

Jeśli chcesz ocieplić czarno-białą kuchni warto do niej wprowadzić elementy drewniane lub plecione, np. z juty czy trawy morskiej.

Wbrew pozorom czarno-biała aranżacji kuchni daje mnóstwo możliwości. Warto przetestować możliwości aranżacyjne tego połączenia kolorystycznego.


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.