Funkcjonalny ogród przydomowy – czego nie może w nim zabraknąć?

Własny dom z działką to dobra rzecz, którą trzeba jak najlepiej wykorzystać. Posiadając duży ogród przydomowy, warto przestrzeń zaaranżować tak, by znalazła się w nim strefa wypoczynku, strefa reprezentacyjna, a także miejsce do przechowywania narzędzi, wykonywania drobnych prac czy suszenia prania.

Funkcjonalny ogród przydomowy - czego nie może w nim zabraknąć?
fot. unsplash.com

Aby ogród wyglądał pięknie, a jednocześnie był funkcjonalny, trzeba tak zaprojektować poszczególne strefy, by osiągnąć spójną całość. Strefę reprezentacyjną planuje się zwykle od frontu domu, a na tyłach powstają tereny rekreacyjne i użytkowe. Miejsca pełniące poszczególne funkcje oddziela się od siebie za pomocą płotków, krzewów, kwiatów. Czego nie może zabraknąć w praktycznym ogrodzie?

Strefa jadalna w przydomowym ogrodzie

Bardzo miło jest mieć w ogrodzie kącik jadalny, gdzie w ciepłe dni spożywa się posiłki z grilla i nie tylko. Stół można postawić na tarasie, w ogrodowej altanie lub po prostu w specjalnie wydzielonym, zacisznym miejscu, oddzielonym od innych stref żywopłotem, pnącymi roślinami na pergoli lub kwiatami. Obok stołu swoje miejsce może mieć grill czy palenisko.

Całość takiej gastronomicznej strefy ogrodowej przypomina niekiedy małą kuchnię. Marka Brabantia oferuje akcesoria pomocne nie tylko w domowej kuchni, lecz i w ogrodowej. Pojemniki na żywność, zestawy sztućców, deski do krojenia i wiele innych przydatnych gadżetów znajdzie zastosowanie nie tylko w domu, lecz również w jadalni na świeżym powietrzu.

Strefa gospodarcza w ogrodzie

Istotną częścią funkcjonalnego ogrodu jest strefa gospodarcza. Warto wygospodarować miejsce na ogródek warzywny, w którym latem wyrośnie szczypiorek, koperek, zielona pietruszka, sałata, a także pomidory, cukinia czy kapusta. Dla niektórych praca w ogrodzie jest przyjemnym hobby, a dodatkowo korzyści płynące z posiadania własnych, zdrowych warzyw są znaczne.

Funkcjonalny ogród przydomowy - czego nie może w nim zabraknąć?
fot. unsplash.com

Organizacja ogrodu ze strefą gospodarczą powinna uwzględnić również miejsce do przechowywania narzędzi oraz wolną przestrzeń do suszenia prania. W ogrodzie bardzo przydatna jest suszarka na pranie. Brabantia to firma, w której zaopatrzyć się można również w suszarki przeznaczone do używania na zewnątrz, z praktycznymi pokrowcami.

Dlaczego warto mieć suszarkę na pranie w ogrodzie?

Wolna przestrzeń na tyłach domu, odgrodzona od reprezentacyjnej części ogrodu żywopłotem lub murkiem, to idealne miejsce na suszarkę na pranie. Wolnostojąca suszarka jest dużym udogodnieniem w szczególności dla dużych rodzin z dziećmi. W ciepłe, słoneczne dni ubrania na świeżym powietrzu schną o wiele szybciej niż w mieszkaniu, a ponadto nabierają świeżego zapachu, szczególnie, gdy w ogrodzie kwitnie dużo kwiatów.

Nowoczesne suszarki do zamontowania na zewnątrz są bardzo praktyczne. Na przykład suszarka ogrodowa Brabantia Essential ma prostą konstrukcję i łatwy system otwierania, który pozwala na jej regulację w dwóch pozycjach. Składa się z 40 metrów linek antypoślizgowych, jest to więc bardzo duża powierzchnia do zapełnienia. Komfort użytkowania podnoszą dodatkowo otwory na wieszaki w ramionach oraz możliwość obracania, dzięki czemu pranie rozwiesza się stojąc w jednym miejscu.

Jeżeli w ogródku jest mało miejsca, ścienna suszarka na pranie Brabantia WallFix będzie idealna. Bardzo prosto montuje się ją i rozkłada, a gdy jest nieużywana, można zamknąć ją w specjalnej obudowie.

Plac zabaw dla dzieci

Gdy dom zamieszkują mali lokatorzy, organizacja ogrodu powinna uwzględnić także miejsce, gdzie dzieci będą się bawić. Na wydzielonym fragmencie trawnika można ustawić zjeżdżalnię, huśtawki, domek do zabawy, piaskownicę. Często w ogrodowych strefach zabawy spotyka się także trampoliny, a w upalne dni dmuchane baseny.

Funkcjonalny ogród przydomowy - czego nie może w nim zabraknąć?
fot. unsplash.com

Jeżeli mamy do dyspozycji dużą działkę, na trawniku znajdzie się również miejsce do grania w piłkę lub badmintona, biegania, zabaw w chowanego. Gdy strefa dla dzieci jest odgrodzona od części reprezentacyjnej, mamy pewność, że nie zostaną zniszczone dekoracyjne rośliny i kwiaty, a dzieci będą bezpieczne.

Ogród przydomowy pełni wiele funkcji. Nie może w nim zabraknąć pięknych, reprezentacyjnych kwiatów, a także zacisznych i atrakcyjnych miejsc do wypoczynku i zabawy dla dzieci i dorosłych. Natomiast strefy gospodarcze ułatwiają wykonywanie wielu domowych prac.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.