Kuchnia ze złotymi uchwytami – detal, który ma znaczenie

Złoto w aranżacji wnętrz znów wróciło do łask. Szczególnie dobrze prezentuje się w kuchni. Tam najłatwiej wprowadzić złote dodatki za pośrednictwem uchwytów i gałek meblowych. To tylko z pozoru mały akcent. Potrafi odmienić wygląd zabudowy kuchennej, jak i całej kuchni. Nie ma się przy tym czego obawiać – złote uchwyty wcale nie są „przesadzone”.

Kuchnia ze złotymi uchwytami fot. Studio McGee

Złote uchwyty do szafek kuchennych – niby drobiazg, ale jakże znaczący. Mogą odmienić wygląd aranżacji kuchni, nadać jej eleganckiego sznytu i sprawić, że zatraci nieco „kuchennego” wyrazu, na rzecz bardziej salonowego. Dodawanie wykończeń właśnie w złotym odcieniu znów jest mile widziane we wnętrzach, gdyż złoto przeżywa prawdziwy renesans. Jeszcze do niedawna było synonimem kiczu. Stosowane zbyt ostentacyjnie i w nadmiarze, zaczęło być utożsamiane z nowobogackim stylem życia. Na szczęście to wszystko za nami. W końcu nauczyliśmy się sięgać po złote akcenty z rozwagą i wyczuciem, dzięki czemu odzyskało dawny blask.

Przeczytaj także: Jakie dekoracje do kuchni? Kuchenne ozdoby


Złote uchwyty w kuchni

Choć przyjęło się uważać złoto za metal czy też kolor zarezerwowany wyłącznie do salonów i reprezentacyjnych pomieszczeń, to robi ono zawrotną karierę także w kuchniach. Jest to wynikiem zmiany w postrzeganiu kuchni na przestrzeni ostatnich kilku-kilkunastu lat. Stała się pomieszczeniem chętnie eksponowanym, zaczęliśmy ją otwierać na pokoje, zapraszać do niej gości. Do tego zyskała na dyskrecji. Większość sprzętów AGD pozostaje w niej ukryta, dlatego czasem faktycznie może poudawać salon.

Te wszystkie przemiany utorowały kuchni drogę w kierunku designu bardziej eleganckiego, szykownego. Zaczęliśmy do niej wprowadzać elementy jeszcze do niedawna zarezerwowane dla salonów, jak stylowe lampy czy żyrandole i w końcu wykończenia. Wraz z upraszczaniem się frontów szafek kuchennych, bardziej na plan pierwszy zaczęły wychodzić gałki i uchwyty meblowe.

Kuchnia ze złotymi uchwytamifot. Studio McGee

Złote wykończenia bardzo zyskały na popularności w ostatnich latach. Na rynku pojawiła się ich większa różnorodność. Dlatego też złote uchwyty zadebiutowały w kuchniach. Doskonale pasują do kuchni w stylach nowojorskim, nowoczesnym, glamour, classic modern, a nawet skandynawskim w wersji scandi chic.

Wybór złotych uchwytów meblowych do kuchni

Złoto nie jedno ma imię. Złote uchwyty mogą być zarówno ultranowoczesne w wyrazie, klasyczne i retro. Poniżej zebrane modele do kuchni są utrzymane w nowoczesnym bądź klasycznym wydaniu. Jedne są błyszczące i jasne, inne pokryte patyną i „przybrudzone”, co nadaje im bardziej stonowanego wyrazu. (Sprawdź ceny poszczególnych modeli, klikając na wybrane uchwyty.)

Na rynku mamy też sporo złotych uchwytów meblowych utrzymanych w konwencji retro. Nie oznacza to jednak, że pasują wyłącznie do stylizowanych pomieszczeń. Świetnie się nadadzą również do bardziej współczesnych, jak i angielskich oraz pokrewnych. Mogą pomóc przełamać nowoczesną konwencję kuchni. Ich niewątpliwą zaletą jest odcień przybrudzonego złota.

Warto też pamiętać, że złoto na uchwytach meblowych w kuchni może zostać wprowadzone tylko w akcencie. Doskonały przykład znajduje się poniżej.Kuchnie ze złotymi uchwytami

Złote uchwyty pasują zarówno do białych mebli kuchennych, jak i szarych, czarnych oraz granatowych. Gorzej będą się komponować z szafkami w odcieniu naturalnego drewna. Na ich tle po prostu giną, chyba że mówimy o bardzo ciemnym drewnie, wówczas nie ma takiego problemu. Co istotne jednak, niezależnie od koloru, fronty powinny być matowe. Ma meblach w połysku złote uchwyty wyglądają po prostu źle – kiczowato i pompatycznie. Takiego efektu właśnie staramy się uniknąć. Warto też pamiętać, żeby zachować spójność aranżacji kuchni. Pozostałe elementy metalowe wystroju też powinny być złote. Chodzi choćby o wykończenia lamp.

Zobacz wybrane aranżacje kuchni ze złotymi uchwytami.

Kuchnia ze złotymi uchwytami Kuchnia ze złotymi uchwytami

Kuchnia ze złotymi uchwytamiKuchnia ze złotymi uchwytamiKuchnia ze złotymi uchwytamiKuchnia ze złotymi uchwytami

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.