Retro wyspa kuchenna. Pomysły na kuchnię w duchu vintage

Wyspa kuchenna w stylu retro sprawi, że każda kuchnia nabierze niegdysiejszego wdzięku i czaru, typowego dla stylu vintage. Jak powinna wyglądać taka wyspa i w jakich przestrzeniach odnajdzie się najlepiej. Oto kilka pomysłów i inspiracji na aranżację kuchni.

Kuchnia z wyspą kuchenną retro

 

Zarówno styl retro jak i wyspy kuchenne to dwie rzeczy, które w polskich kuchniach robią zawrotną karierę. Wyspy to dobre rozwiązanie do otwartych pomieszczeń, ale można je też wstawić do zamkniętej kuchni, o ile jest wystarczająco duża. Dostarcza dodatkowe miejsca roboczego, na spożywanie posiłków oraz na schowki. Do tego dodaje stylu każdej aranżacji kuchni, szczególnie, jeśli jest utrzymana w duchu retro. Jak wygląda taka wyspa?

Przeczytaj także: Wyspa kuchenna w zamkniętej kuchni. Jakie wymiary?

Retro wsypa kuchenna, czyli jaka?

Wyspy kuchenne w stylu retro zazwyczaj nie są bardzo duże, choć mogą się wydawać masywne ze względu na zastosowane dekoracje. Przeważnie nie ma w nich zainstalowanych żadnych urządzeń, ani zlewu czy płyty grzewczej. Powinna być wykonane z drewna i mieć otwarte półki oraz zamykane szafki. Dawniej na półkach trzymano naczynia, z których korzystało się najczęściej, a tam były zawsze łatwo dostępne. Przeważnie blat na końcach jest podtrzymywany na toczonych podporach, a czasem małych kolumnach. Często też mają rzeźbione nogi i dekoracyjne pilastry. Fronty szafek i szuflad przeważnie są w stylu shakerskim, co oznacza, że mają ozdobne wgłębienia. Do tego dochodzą obowiązkowe dekoracyjne gałki meblowe lub uchwyty.


Oczywiście wyspy retro mogą też przybierać inne formy. Dawniej najczęściej wyglądały jak podwyższone stoły z rzędem szuflad pod blatem i ewentualnie dodatkową półką na dole. Czasem wyglądały jak stoły z warsztatu rzemieślniczego, były zatem wykonane z metalu i drewna, miały półeczki i haczyki na różne narzędzia. W takim wydaniu są też zazwyczaj węższe. Utrzymane w takim stylu wyspy mają surowy, bardziej industrialny wyraz.

Retro wyspy kuchenne mogą przybierać barwy typowe dla estetyki lat 50. i 60. Zatem pastele są mile widziane, szczególnie seledyn, ale też brudny róż. Do tego biel, butelkowa zieleń, granat i wszelkie odcienie naturalnego drewna.

Do jakiej kuchni pasuje wyspa retro?

Najłatwiejszą odpowiedzią na to pytanie jest, że do kuchni w stylu vintage. Jednak to nie jedyna możliwość. Wyspa kuchenna w duchu retro może przełamać estetykę nowoczesnej kuchni i pomoże wykreować eklektyczną aranżację. Z pewnością sprawdzi w we wnętrzu skandynawskim, tradycyjnym czy prowansalskim. Lepiej za to nie wprowadzać ich do ultranowoczesnych przestrzeni o gładkich połyskujących frontach. Może bowiem stworzyć zbytni kontrast stylistyczny, chyba, że znajdziemy klucz na to, jak ją wprowadzić do wystroju. Wiele zależy od kontekstu.

Poniżej zebrałam kilka aranżacji kuchni z wyspą retro. Jest to znakomite źródło inspiracji.

Kuchnia z wyspą kuchenną retroKuchnia z wyspą kuchenną retroWyspa kuchenna retro Wyspa kuchenna retro Wyspa kuchenna retro Wyspa kuchenna retro Wyspa kuchenna retro Wyspa kuchenna retro Wyspa kuchenna retro

 

 

 

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.