Seledynowy kolor we wnętrzach. Jaki to kolor, z czym go łączyć?

Kolor seledynowy to jasny, delikatny odcień zielonego. Często jest mylony z miętowym oraz turkusem. Jednak w przeciwieństwie do nich jest nieco bardziej zgaszony i bez tonów niebieskiego. Tutaj znajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o kolorze seledynowym we wnętrzach.

Seledynowy kolor we wnętrzach

Seledynowy kolor powstaje z połączenia jasnej zieleni i szarego. Często zalicza się go w poczet barw pastelowych. Seledyn cieszył się dużą popularnością we wnętrzach pałacowych, a także w latach 50. i 60. Szczególnie kuchnie w połowie XX wieku były często aranżowane w tym kolorze; można było łatwo znaleźć seledynowe szafki kuchenne oraz AGD – od lodówek po tostery. Dlatego dziś sprzęt stylizowane na retro też najczęściej występują w kolorze seledynowym. Współcześnie jednak nie jest to barwa powszechnie spotykana w aranżacji wnętrz, a szkoda. Seledyn jest lekki, świeży i wyrafinowany. Z powodzeniem sprawdzi się w niemal każdym pomieszczeniu.

Seledynowy kolor we wnętrzach Seledynowy jest często mylony z kolorami miętowym i turkusowym. Tamte barwy jednak są bardziej świetliste i wyraźnie pochodzące od niebieskiego. Tymczasem seledyn nie ma w sobie niebieskich tonów a szare. Może być tez ciemniejszy niż na powyższych próbkach.


Co to za kolor seledynowy?

Pochodzenie samej nazwy koloru seledynowego wydaje się dość romantyczne. Wywodzi się bowiem od imienia sułtana Saladyna panującego w XII w., który posiadał kolekcję ceramiki z celadonu. Celadon to typ chińskiej ceramiki, charakteryzujący się grubymi ściankami i szarawym szkliwem o barwie zielonkawej z całą gamą odcieni zielono-szarych. Ceramika ta była wytrzymała, dzięki czemu nadawała się do transportowania różnych towarów. Szybko, bo już w IX wieku, pojawiała się w Egipcie czy Konstantynopolu. Inna wersja głosi, że nazwa seledynu pochodzi od koloru szaty Céladona, bohatera siedemnastowiecznego romansu pasterskiego pt. „Astrea” autorstwa Honoré d’Urfé. Symbolizował on tam kochanka wiernego, nieśmiałego i sentymentalnego. Która wersja jest prawdziwa? Wydaje się, że pierwsza jest bardziej prawdopodobna. Niemniej kolor seledynowy szybko się przyjął w naszym regionie.

Chińska Cerammika CealdonCeladon – typ chińskiej ceramiki. Naczynia na zdjęciu pochodzą x XIII wieku. Prawdopodobnie od nazwy tej ceramiki pochodzi nazwa koloru seledynowego.

Przeczytaj także: Jaki kolor pasuje do zielonego we wnętrzach?

Kolor seledynowy we wnętrzach

Współcześnie seledynowy nie jest kolorem powszechnie występującym we wnętrzach. Najczęściej pojawia się w stylach retro, rustykalnym i nowojorskim. Rzadko można go spotkać na ścianach, częściej na meblach i dodatkach. Warto jednak pokusić się o tę barwę na większych powierzchniach. Tak jak niegdyś, tak i teraz dobrze się sprawdza na meblach kuchennych. Pasuje również do łazienki w postaci płytek ceramicznych. W pokojach dziecięcych kolor seledynowy stanowi natomiast doskonałą alternatywę dla oklepanych błękitów i różów. Z kolei w sypialni i salonie najłatwiej wprowadzić seledynowe dodatki. Jedynak w USA często maluje się ściany w tym kolorze. Uchodzi on bowiem za neutralny, co zresztą znajduje potwierdzenie w praktyce.

Kolor seledynowy, ze względu na pochodzenie od koloru szarego, bywa nieco zgaszony. Najlepiej się więc prezentuje w towarzystwie świetlistych barw, przede wszystkim bieli i jasnych, kremowych kolorów. Wyrazistości dodaje mu błękit, czerń, grafitowy i ciemny odcień drewna. Z brązami należy jednak uważać, żeby nie stworzyć zbyt posępnej kompozycji. Obok szarości z kolei seledyn nabierze wyrafinowania.

Przeczytaj także: Jaki kolor pasuje do szarego we wnętrzach?

Gorzej natomiast kolor seledynowy wypada z różnymi odcieniami czerwonego, pomarańczu, różu i fioletu. Jak widać więc, jest stosunkowo mało bezpiecznych zestawień kolorystycznych z seledynem. To między innymi powoduje, że nie jest bardzo często spotykany we wnętrzach. Jeśli jednak szukamy jednego koloru na ożywienie białego, szarego, czy kremowego wnętrza, seledynowy będzie z pewnością dobrym wyborem.

Aranżacje wnętrz z kolorem seledynowym

Seledynowy kolor we wnętrzach

Seledynowy kolor we wnętrzach

Seledynowy kolor we wnętrzach

Seledynowy kolor we wnętrzach

Seledynowy kolor we wnętrzach

Seledynowy kolor we wnętrzach

Seledynowy kolor we wnętrzach

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.