Jaki kolor pasuje do zielonego we wnętrzach?

Jaki kolor pasuje do zielonego we wnętrzach? Choć jest to jeden z najpopularniejszych kolorów, to nie bardzo wiemy z czym go łączyć. Zieleń nie zawsze pojawia się we właściwym towarzystwie. Mimo że jest to jedna z najpowszechniej występujących barw w naturze, jest jednocześnie barwą dość trudną. Jaki zatem kolor najlepiej pasuje do zielonego?

Jaki kolor pasuje do zielonego we wnętrzach?

Dobieranie kolorów to prawdziwa sztuka, która może sprawić, że wnętrze rozbłyśnie albo zgaśnie. Niewłaściwie dobrane odcienie mogą być niczym stara boazeria dla aranżacji wnętrz. Jednym z trudniejszych kolorów do zestawienia jest zieleń. Jak z tej rozgrywki wyjść obronną ręką?

Jak wpływa na nas kolor zielony?

Kolor zielony symbolizuje naturę – w końcu jest kolorem trawy, liści i przeważającej większości roślin, warzyw i owoców. Symbolizuje także pokój. Ze względu na te symboliczne konotacje zielony działa na ludzką psychikę uspokajająco i kojąco. Kojarzy się z przyrodą i wypoczynkiem, dlatego wpływa na nas rozluźniająco. Stąd kolor zielony często pojawia się na ścianach szpitali i szkół. Wielu lekarzy i sanitariuszy przywdziewa także zielone uniformy, co ma budzić zaufanie i uspokajać pacjentów.
Psychologowie twierdzą z kolei, że osoby, których zieleń jest ulubioną barwą, są wrażliwymi optymistami. Prawdopodobnie kochają przyrodę i ludzi. Są świetnymi przyjaciółmi i mają wiele zainteresowań.

Przeczytaj także: Jaki kolor pasuje do niebieskiego we wnętrzach?



Jakie kolory łączyć z zielonym?

W naturze kolor zielony najczęściej występuje w towarzystwie brązów, beżów i tak zwanych kolorów ziemi. Czy to równie dobre połączenie we wnętrzach? Tak, ale pod określonymi warunkami. Zacznijmy od połączeniu zieleni z brązem. Te kolory tworzą klasyczny duet, ale i dość wyciszony. Obie barwy wytłumiają się, szczególnie jeśli mówimy o matowych powierzchniach. Żeby tego efektu uniknąć, warto wybrać jasny odcień zieleni, pastelowy, a nawet nieco jaskrawy. W połączeniu z beżem zagrożenie przygaszenia koloru jest już dużo mniejsze. Zieleń z brązem i dodatkiem ochry oraz rdzawych barw świetnie się sprawdza w stylu boho.

Kolor zielony we wnętrzu

Świeże, soczyste odcienie zieleni na ścianach wnętrza najlepiej łączyć z bielą, jasnym beżem, słomkowym żółtym, ale też błękitami. Te barwy dodatkowo podbiją walory zieleni i wydobywają jego świeżość. Jednak najlepiej we wnętrzach sprawdza się zieleń w zgaszonym, zgniłym odcieniu. Farbami w takich kolorach często malują ściany w swoich domach Amerykanie. Taka zieleń ma wszelkie walory szarości, ale bez jej wad — jest neutralna, klasyczna, dobrze się łączy z całą gamą kolorów, a jednocześnie nie wygląda smutno, co można zarzucić szarej barwie. Zieleń ta najlepiej pasuje do stonowanych barw, bieli i beżów, ale też szerokiego wachlarza błękitów.

Przeczytaj także: Seledynowy kolor we wnętrzach. Gdzie pasuje, z czym go łączyć?

Dla fanów intensywniejszych zestawień kolorystycznych dobrym wyjściem, będzie połączenie zieleni z czerwienią. Razem tworzą energetyczny i klasyczny zarazem zestaw. Radośnie zieleń wygląda w towarzystwie żółtego. Z kolei przy jasnych błękitach i pudrowych różach można ją wprowadzić do pokoju dziecięcego.

Przeczytaj także: Odcienie zielonego. Poznaj wszystkie oblicza zieleni — najmodniejszego koloru

Z jakimi kolorami nie łączyć zielonego?

Zieleń może wydawać się uniwersalnym kolorem, a jednak są barwy w połączeniu z którymi wygląda nieatrakcyjnie. Najlepiej unikać zestawienia we wnętrzu zieleni z różnymi odcieniami fioletów, pomarańczów i wszelkich jaskrawych kolorów. Nie zawsze wygląda dobrze w towarzystwie pewnych odcieni szarości, szczególnie zgaszonych oraz ciemnych, grafitowych. Wszystko oczywiście zależy od odcienia zieleni, ale na wszelki wypadek lepiej nie ryzykować.

Jaki kolor pasuje do zielonego we wnętrzach?

Jaki kolor pasuje do zielonego we wnętrzach?

Jaki kolor pasuje do zielonego we wnętrzach?

Jaki kolor pasuje do zielonego we wnętrzach?

Jaki kolor pasuje do zielonego we wnętrzach?

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Wychodzę z założenia, że co za dużo zieleni to nie zdrowo. 😀 Choć niby uspokaja i w ogóle…

  2. Lubię zieleń, ale tylko jeśli występuje w formie akcentu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.