Jak ukryć telewizor w salonie? Pomysły na schowanie telewizora

Chcesz ukryć telewizor w salonie? Są sposoby na całkowite lub częściowe ukrycie odbiornika. Można wstawić telewizor do szafki, zasłonić przesuwanymi panelami bądź drzwiami, umieścić we wnęce w ścianie i znacznie więcej. Poznaj wszystkie sposoby na ukrycie telewizora w salonie.

Jak ukryć telewizor w saloniefot. Delife

Jak ukryć telewizor w salonie? Czasy, kiedy aranżowaliśmy salony pod dyktando telewizora, już minęły. Już nie chcemy ustawiać mebli tak, aby wszystkie były zwrócone ku odbiornikowi ani, aby ten dominował nad wystrojem i skupiał naszą całą uwagę, i to nawet gdy jest wyłączony. Wiele osób zaczęło nawet zrezygnować z telewizorów w swoich salonach, żeby nie zakłócały wystroju wnętrza. Co jednak z ludźmi, którzy lubią od czasu do czasu coś obejrzeć, a jednocześnie nie lubią widoku czarnej plamy w centrum swojego salonu? Dla nich jest kilka rozwiązań, choć trzeba przyznać, że sprawa wcale nie jest prosta. Telewizory bowiem stają się coraz większe. Z jednej strony są cieńsze, z drugiej rozrastają się wszerz. Do tego coraz częściej towarzyszą im dekodery, odtwarzacie DVD i konsole do gier. Z tymi wszystkimi urządzeniami wiążą się kable, listwy i rozgałęziacze, które wprowadzają wrażenie chaosu i bałaganu.

Przeczytaj także: Uchwyt do telewizora na ścianę – nowoczesny sposób na odbiornik TV!

Jeśli nie chcesz, żeby telewizor znajdował się w centralnym punkcie twojego salonu, czas na zmiany.Jak ukryć telewizor? W szafie

Najłatwiejszy sposób na ukrycie telewizora? Wstawienie go do szafy! Jednak nie jakiejkolwiek szafy. Na rynku znajdziemy specjalnie do tego przeznaczone meble. Za doskonały przykład może posłużyć widoczna poniżej szafka Moko od Black Red White. Jest to bardzo ciekawy przykład szafki rtv, która oferuje znacznie więcej niż tylko miejsce na telewizor. Ażurowe fronty są składane i otwierane tak, że w ogóle nie przeszkadzają, gdy są otwarte. Znajdujący się w środku telewizor można lekko wysunąć i swobodnie oglądać programy. Po zakończeniu wystarczy zamknąć fronty i mebel zmienia się w ciekawą designerską szafkę. Dzięki ażurom w drzwiczkach nie jest zbyt ciężka. Do tego na dole jest miejsce na dekodery i tym podobne urządzenia, a także w odpowiednich miejscach otwory na kable.

Przeczytaj także: Kinowe wrażenia we własnym domu? To żaden problem!

Takich specjalnych szafek, w których można zamknąć telewizor, gdy nie chcemy go oglądać, niestety jest stosunkowo niewiele na rynku. Jeśli szukamy modelu w innym stylu, prawdopodobnie należałoby przerobić szafę ubraniową. Są jednak rozwiązania kompromisowe. W sklepach znajdują się także nowoczesne meblościanki z pozostawionym miejscem na telewizor. Co prawda telewizora nie można w nich schować w dosłownym sensie, jednak można od niego odwrócić uwagę. Przestrzeń wokół nich jest odpowiednio zorganizowana i wykorzystana, dzięki czemu odbiornik telewizyjny nie skupia na sobie całkowitej uwagi. Do tego jest to dobry mebel, gdy nie mamy miejsca do stracenia i potrzebna nam przestrzeń na przechowywania. Poniżej kilka przykładów takich meblościanek.

Telewizor we wnęce

Zupełnie inny pomysł na częściowe ukrycie telewizora w salonie, to umieszczenie go w specjalnie do tego celu przeznaczonej wnęce. Zazwyczaj wykonuje się je z kartongipsu i za nim prowadzi przewody. Wnęka powinna być wykonana pod wymiar odbiornika. Jeśli ścianę dodatkowo pomalujemy na czarno bądź inny ciemny kolor, telewizor będzie niemal zupełnie niewidoczny, gdy jest wyłączony. Jest to bardzo stylowe i nowoczesne rozwiązanie.

jak ukryć telewizor w saloniefot. Deskgram

Jak ukryć telewizor? Za przesuwanym panelem

Kolejny sposób na ukrycie telewizora w salonie daje naprawdę dużo możliwości aranżacji wnętrza. Chodzi o przesuwane panele, które tworzą integralną część wystroju salonu. Przesuwając je, można zasłaniać bądź odsłaniać telewizor. Najłatwiej takie panele połączyć z zabudową meblową wokół odbiornika. Można przy okazji stworzyć naprawdę ciekawą kompozycję ściany, a do tego mobilną, która może się ciągle zmieniać. To zdecydowanie coś dla osób, które nie lubią nudy we wnętrzach.

Jak ukryć telewizor w salonie? fot. James Wagman Architect

Jak ukryć telewizor w salonie? fot. HYLA Architects

Jak ukryć telewizor? Galeria ścienna

Gdy żadne z powyższych rozwiązań nie wchodzi w grę, pozostaje ostatnie, w którym staramy się wpleść telewizor w kompozycję obrazów na ścianie. Nagromadzenie wokół niego oprawionych obiektów sztuki, plakatów czy zdjęć sprawia, że odbiornik przestaje być samotnym czarnym punktem na ścianie. Staje się częścią ściennej galerii. Oczywiście nie znika całkowicie, ale przestaje dominować.

jak ukryć telewizor w salonie? fot. Remodelaholic

Z obrazami wokół niego można się bawić, operować ich znaczeniami, proporcjami i stylami, tworząc kompozycję, która będzie zdobić salon, a nie tylko maskować obecność telewizora.

To, że telewizor może udawać obraz i niejako dzięki temu się ukryć, dostrzegli także producenci sprzętu RTV. Firma Samsung dwa lata temu przedstawiła model Frame. To, że można do niego dobrać ramę pasującą do stylu wnętrza, to jedno. Jednak jego największą zaletę, jest to, że gdy jest wyłączony, na ekranie wyświetla się wybrany przez nas obraz z wirtualnej galerii. Natężenie światła automatycznie dostosuje się do otoczenia, dzięki czemu trudno rozróżnić, czy mamy do czynienia z ekranem, czy faktycznym obrazem. Ten telewizor odpowiada na jeden z najczęstszych problemów w urządzaniu wnętrz, w których są ekrany.

Więcej o tym modelu możesz przeczytać w moim artykule: Już nie będziesz się wstydzić telewizora we wnętrzu. Samsung prezentuje wyjątkowe nowości

Jak ukryć telewizor w salonie? fot. Samsung

Jak ukryć telewizor? Za zasłoną

Jest jeszcze jeden bardzo prosty, aczkolwiek niezbyt rozpowszechniony sposób na chowanie telewizora. Chodzi o ukrycie go za zasłoną. Nie chodzi tu jednak o to, aby postawić odbiornik pod oknem i zasłaniając szyby, jednocześnie przysłonić telewizor. Jest to metoda do zastosowania przy płaskich ekranach bądź tych we wnękach. Karnisz montuje się na ścianie z telewizorem i wiesza na nim specjalnie dobraną zasłonę. Należy jednak uczciwie uprzedzić, że zasłanianie odbiornika może w tym przypadku odbyć się kosztem estetyki. Nie zawsze bowiem zasłony na wolnej ścianie służą aranżacji. W niektórych przypadkach mogą się jednak sprawdzić całkiem nieźle.

Jak ukryć telewizor w salonie?


Powyższe sposoby nie wyczerpują tematu, jak ukryć telewizor w salonie. Inne sposoby to telewizor wysuwany z szafki lub odwracany, albo oprawiony w ramę. Wszystkie są warte uwagi. Najważniejsze jednak, żebyśmy wybrali rozwiązanie pasujące do stylu naszego salonu.


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.