Dekoracja ściany z telewizorem. Pomysły i inspiracje

Dekoracja ściany z telewizorem w salonie jest sporym wyzwaniem. W końcu nasze telewizory rosną i zajmują coraz większą powierzchnię. Przez to trudniej płynnie włączyć do aranżacji pomieszczenia. Odpowiednio dobrana dekoracja ściany sprawia, że staje się on integralną częścią wystroju, zamiast nad nim dominować. Zobacz polecane rozwiązania i inspiracje na ścianę RTV.

Dekoracja ściany za telewizorem
fot. interiorzine.com

Ściana z telewizorem zdaje się dominować w niemal każdym polskim salonie. W końcu duże, czarne i płaskie powierzchnie mocno skupiają na sobie uwagę. Do tego to w kierunku odbiornika są zwrócone sofa i fotele, czyli najważniejsze meble w pomieszczeniu. Telewizor nie powinien być jednak główną dominantą we wnętrzu. Odpowiednia aranżacja sprawi, że płynnie wtopi się w otoczenie, a cały salon nabierze wyrazu i stylu. Poznaj sprawdzone sposoby na dekorację ściany z telewizorem.

Przeczytaj także: Jak ukryć telewizor w salonie? Pomysły na schowanie telewizora

Aranżacja ściany z telewizorem krok po kroku

Ściana z telewizorem w salonie wymaga odpowiedniego zaplanowania, tak aby wpisywała się w styl całego pomieszczenia. Powinna tworzyć harmonijną całość z resztą wystroju. Lepiej unikać sytuacji, gdy będzie nadmiernie przyciągać wzrok choćby przez mocną kolorystykę i wyraziste wzory. Nie będzie to korzystne zarówno z aranżacyjnego punktu widzenia, jak i funkcjonalnego. Oglądanie telewizji, gdy wokół jest dużo wizualnych rozpraszaczy, jest męczące, utrudnia koncentrację i jest niekorzystne dla wzorku.

Przeczytaj także: Lamele ścienne

Miejsce na telewizor w salonie warto zaplanować już na wczesnym etapie projektowania wnętrza. Wówczas będziemy mieli większą swobodę wyboru między odbiornikiem wiszącym na ścianie a ustawionym na szafce. Pozwoli nam to również tak zaplanować elektrykę, aby ukryć kable. Można też odpowiednio wcześniej wykonać wnękę pod telewizor czy przygotować zabudowę ścienną.

Przeczytaj także: 10 kreatywnych sposobów wykorzystania przesuwnych ścianek działowych w małych przestrzeniach

Gdy planujemy powiesić telewizor na ścianie, zdecydowanie warto umieścić na odpowiedniej wysokości gniazda elektryczne. Wówczas też to, co będzie wokół odbiornika może mieć permanentny charakter, niż gdy telewizor stoi na szafce. W tym drugim scenariuszu można w każdej chwili zmienić lokalizację odbiornika. Wtedy na stałe zamontowane naokoło półki czy sztukaterie mogą stracić sens.

Dekoracja ściany z telewizorem: inspiracje

Dekoracja ściany z telewizorem w salonie może przybierać rozmaite formy, począwszy od zwykłego jej pomalowania na odmienny kolor, po zabudowę na wymiar. Poniżej znajdziesz popularne rozwiązania.

  • Tapeta na ścianie za telewizorem

Telewizor na ścianie z tapetą doda salonowi głębi i sprawi, że odbiornik nie będzie dominował nad aranżacją. Przy czym najlepiej sięgnąć po dość subtelny deseń, który nie będzie rozpraszał uwagi podczas seansu.

Dekoracja ściany za telewizorem
fot. interiorzine.com
  • Telewizor nad kominkiem

Umieszczenie telewizora nad kominkiem jest popularnym zabiegiem. Przy czym odradza się taki zabieg przy ki=ominkach opalanych węglem bądź drewnem, wówczas mogłoby to być niebezpieczne dla odbiornika. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby powiesić telewizor nad biokominkiem czy kominkiem elektrycznym. Wówczas te dwie

Dekoracja ściany za telewizorem
fot. interiorzine.com
  • Telewizor na ścianie z drewnianymi lamelami

Drewniane lamele ścienne to jeden z wielkich dekoracyjnych trendów. Rozwiązanie to pojawia się przede wszystkim w nowoczesnych salonach. Często lamelami zdobi się ścianę z telewizorem, co daje ciekawy efekt aranżacyjny. Drewnianymi listewkami można pokryć całą ścianę, bądź jej wybrany fragment.

Dekoracja ściany za telewizorem
fot. interiorzine.com

  • Telewizor we wnęce w ścianie

Budowa specjalnej wnęki pod telewizor wieszany na ścianie, powoduje, że staje się on integralną częścią aranżacji. Taki salon wygląda na spójny i przemyślany. Warto wnętrze wnęki pomalować na ciemny kolor korespondujący z czernią telewizora. Wówczas odwrócimy od niego uwagę.

Dekoracja ściany za telewizorem
fot. interiorzine.com
  • Telewizor na drewnianym panelu

Udekorowanie ściany z telewizorem drewnianym panelem to rozwiązanie nowoczesne, które pozwala wprowadzić do salonu naturalny materiał. Do tego za panelem można poprowadzić kable i wszelkie przyłącza bez naruszania samej ściany.

Dekoracja ściany za telewizorem
fot. interiorzine.com
  • Telewizor w zabudowie meblowej

Tworzone na wymiar zabudowy meblowe do salonu często obejmują całą ścianę i mają specjalne miejsce na telewizor. Dzięki temu ściana nie jest zdominowana przez odbiornik, ma on należne mu miejsce, a przestrzeń wokół jest maksymalnie wykorzystana. Jest to zatem rozwiązanie tyle estetyczne, co funkcjonalne.

Dekoracja ściany za telewizorem
fot. interiorzine.com

  • Telewizor na regale

Ustawienie telewizora na nowoczesnym regale to nieco inna sytuacja niż umieszczenie go w zabudowie meblowej. Przede wszystkim nie jest to permanentne rozwiązanie. Zawsze regał można zmieniać, jak i ustawienie przedmiotów w jego obrębie. Regały są też znacznie lżejsze w wyrazie, co w wielu przestrzeniach będzie niewątpliwą zaletą.

Dekoracja ściany za telewizorem
fot. interiorzine.com
  • Telewizor na tle strukturalnej ściany

Popularnym sposobem na dekorację ściany za telewizorem jest pokrycie jej wyrazistą strukturą. Można tu sięgnąć po beton, cegłę, kamień i nie tylko. Płaska powierzchnia nabiera dzięki temu trójwymiarowości i głębi. Jest urozmaicona i stanowi interesującą oprawę dla zawieszonego na niej telewizora.

Dekoracja ściany za telewizorem
fot. interiorzine.com
  • Telewizor na ciemnym tle

Najprostszym sposobem na odebranie telewizorowi jego dominującej pozycji w pomieszczeniu jest umieszczeni go na ciemnej ścianie. Ciemny, najlepiej czarny lub grafitowy kolor, powoduje, że sam odbiornik niemal znika, wtapia się w tło. Dzięki temu nie jest pierwszym elementem, który przyciąga wzrok po wejściu do salonu.

Dekoracja ściany za telewizorem
fot. interiorzine.com

  • Telewizor jako element galerii ściennej

Ostatnia propozycja na dekorację ściany za telewizorem to zaaranżowanie na niej galerii ściennej. Tutaj odbiornik jest traktowany jako integralny element takiej galerii. Dzięki temu nieco w niej niknie, zamiast nad nią górować. Zaletą tego rozwiązania, jest łatwość zmiany aranżacji, gdy ta przestanie nam odpowiadać.

Dekoracja ściany za telewizorem
fot. interiorzine.com

Pomysłów na dekorację ściany za telewizorem jest znacznie więcej. Warto wybrać taką aranżację, aby salon prezentował się spójnie i w sposób przemyślany.

<!– Composite Start –>

 

<!– Composite End –>

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.