Jaki kolor pasuje do czerwonego we wnętrzach?

Jaki kolor pasuje do czerwonego we wnętrzach? To często zadawane pytanie, gdyż czerwień cieszy się dużą popularnością w naszych mieszkaniach. Najbezpieczniej jest zestawić czerwień z bielą bądź czernią, jednak to nie jedyne możliwe do wykorzystania opcje. Zobacz, jakie kolory pasują do czerwonego we wnętrzach.

Jakie kolory pasują do czerwonego we wnętrzu?

 

Czerwony to kolor szczególnie przyciągający uwag, bardziej niż jakikolwiek inny. Ta zasada obowiązuje zarówno w ubiorze, jak i we wnętrzach. Malując ściany na czerwono możemy łatwo stworzyć wyrazistą aranżację. Jest to pokusa, ale i zagrożenie. Przy tak intensywnych kolorach należy szczególnie uważać, z jakimi barwami je zestawiamy. Łatwo bowiem popaść w przesadę.

Przeczytaj także: Jakie kolory do wnętrz będą modne w 2018 roku?

Jakie kolory do czerwonego: znaczenie

Mówiąc o łączeniu kolorów, warto najpierw powiedzieć kilka słów o znaczeniu barw. A czerwień jest bardzo silnie nacechowana symbolicznie. Przede wszystkim czerwony to „gorąca” barwa. Jest kolorem miłości – czerwone serce – i namiętności oraz pożądania. Jeśli kobieta chce uwieść mężczyznę, z pewnością zwróci jego uwagę ubraniem w kolorze czerwonym, który jak żaden inny pobudza zmysły. Jednak czerwień to także kolor zagrożenia. W końcu krew ma kolor czerwony, wiele znaków ostrzegawczych i alarmy. Także media posługują się czerwoną barwą, gdy chcą zasygnalizować nagły wypadek, katastrofę czy zamach. Ze względu na te wszystkie powiązania czerwony wybierają najczęściej osoby pewne siebie i zdecydowane, które nie boją się wyróżniać.

Jakie kolory pasują do czerwonego we wnętrzu?Fot. Darlings of Chelsea

We wnętrzach natomiast ściany pomalowane na czerwono jest postrzegamy jako oznaka siły i energii. Silnie pobudza i skłania do działania. W nadmiarze jednak może przytłaczać, atakować zmysły i przez to męczyć. Dlatego tak ważne jest z jakimi barwami się zestawi czerwień, żeby wydobyć jej zalety i zniwelować wady. Istotne jest też dozowanie tej barwy w aranżacji wnętrz. Zbyt duże ilości nie są wskazane.

Jakie kolory pasują do czerwonego?

Kolor czerwony we wnętrzach najczęściej występuje w towarzystwie bieli, która dodaje niemal każdej barwie świeżości i podkreśla jej odcień. Jeśli chcemy nieco zneutralizować działanie czerwieni warto ją zestawić z piaskowym beżem, brudnym błękitem oraz jasną szarością. Należy natomiast uważać z łączeniem czerwieni z ciemną szarością – jest to połączenie w aranżacji wnętrz nadużywane. Neutralizująco na kolor czerwony wpływa również brąz.

Przeczytaj także: Z jakimi kolorami łączyć szary we wnętrzach?

Najbardziej klasyczne zestawienie czerwień tworzy z bielą i czernią. Trio to dobrze wygląda w nowoczesnych i modernistycznych wnętrzach. Ściany pomalowane na takie kolory można dość często spotkać w biurach. Z kolei czerwień w zestawieniu z bielą, grantem i beżem to klasyczny zestaw marynistycznym. Takie kolory świetnie się sprawdzą w niemal każdym pomieszczeniu.

Jakie kolory pasują do czerwonego we wnętrzach? Fot. Little Folks Furniture

Powszechne jest także zestawienie koloru zielonego z czerwonym, nie koniecznie jednak we wnętrzach. Jeżeli decydujemy się je połączyć to tylko w niewielkich ilościach. Podobnie intensywny zestaw czerwień tworzy z różem. Jednak o ile dobrze się sprawdza w garderobie, to już nie koniecznie we wnętrzach. Na poduszce czy kocu takie zestawieni się obroni, ale na ścianie będzie już wyglądać zbyt agresywnie.

Z jakimi kolorami nie łączyć czerwonego?

Należy pamiętać, że czerwień z niemal każdą barwą, która się znajdzie obok niej będzie rywalizować o uwagę. Dlatego lepiej jej nie zestawiać z wyrazistymi kolorami. Będą bowiem tworzyć zbyt agresywne i trudne do zniesienia na dłużą metę zestawy. Chodzi przede wszystkim o pomarańcz, fuksję, żółty i jaskrawą zieleń.

Na koniec jeszcze kilka uwag. Jeśli chcesz pomalować ściny na czerwono, najlepiej ogranicz się tylko do jednej. Ewentualnie wybierz niezbyt intensywny odcień farby, np. w padający w koralowy. Nie musisz jednak w ogóle malować ścian, możesz postawić na czerwony dywan, płytki lub wykładzinę. Z czerwienią na podłodze stworzysz oryginalną aranżację. Ostatnia rada – unikaj czerwieni w sypialni. Zbyt pobudza zmysły i może być powodem problemów ze snem. Jeśli już to wybierz ciemny, wpadający w bordo odcień. Najbardziej czerwony pasuje do pomieszczeń, gdzie panuje duży ruch, jak korytarze czy kuchnia.

KOLOR CZERWONY WE WNĘTRZACH:

Jakie kolory pasują do czerwonego we wnętrzach? Fot. Dash & Albert Europe

Jakie kolory pasują do czerwonego we wnętrzach? Fot. English Blinds

Jaki kolor pasuje do czerwonego we wnętrzach?Fot. Pignut

Jaki kolor pasuje do czerwonego we wnętrzach?Fot. Benjamin Moore

Jaki kolor pasuje do czerwonego we wnętrzach?Fot. Benjamin Moore

Jakie kolory pasują do czerwonego we wnętrzach?

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Czerwień odpowiednio skomponowana proporcjami z bielą, szarością i czernią daje nieograniczone możliwości stworzenia pomieszczenia niemal zw każdym stylu. Kwestią do przemyślenia pozostaje temat, czy czerwień wykorzystać jako kolor dominujący, czy jednak na zasadzie dodatków nawet tych większych. Zdecydowanie najciekawszymi rozwiązaniami będzie spasowanie ze sobą bieli i czerni jako motywu przewodniego i dodatkowo uzupełnienie krwistą czerwienią. Trzeba tylko pamiętać, o możliwie kontrastowym – stąd szarość elemencie graniczącym elementy w każdym z kolorów.

  2. Chodź wiele osób się ich obawia, ja wprost uwielbiam czerwienie we wnętrzach! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.