Jakie kolory do wnętrz będą modne w 2018 roku?

Jakie kolory będą modne w 2018 roku? Specjaliście z Instytutu Pantone oraz niektórzy producenci farb już przedstawili swoje typy kolorystyczne. Okazuje się, że we wnętrzach będą dominować głębokie, bardziej nasycone i wyszukane kolory, pojawi się sporo błękitów, ale też zieleni.

Jaki kolory będa modne we wnętrzach w 2018 roku

 

Kolory mają decydujące znaczenie w aranżacji wnętrz, dlatego tak wiele poświęcamy im uwagi. Głównym ośrodkiem badań nad barwami jest Instytut Pantone. Nazwa pochodzi od skali kolorystycznej Pantone opracowanej przez amerykańską firmę o tej samej nazwie. Od 2000 roku Instytut wskazuje kolor roku, który będzie dominował w designie, wnętrzach i na wybiegach. W 2017 roku kolorem roku Instytutu Pantone został Greenery, czyli świeża zieleń wiosennej trawy. Instytut zdradził też już jakie kolory będą modne w nadchodzącym, 2018 roku.


Modne kolory do wnętrz

Przede wszystkim więcej w naszych wnętrzach będzie się pojawiać metalicznych, opalizujących kolorów. Już teraz dużą popularnością cieszy się w wystroju wnętrz miedź oraz złoto. Więcej też mamy srebrnych lamp, donic i innych dodatków wnętrzarskich. Jak zwracają uwagę badacze z Instytutu, kolory metaliczne zaczęto postrzegać jako neutralne, dlatego chętniej je wprowadzamy do naszych mieszkań. Ten trend będzie się w 2018 roku nasilał.

Kolejny wyróżniający się trend dotyczący kolorów to stopniowa rezygnacja z pasteli na rzecz intensywniejszych odcieni. To przesunięcie w kierunku bardziej nasyconych kolorów można już zauważyć w ofercie wielu film meblarskich. Z przedpremierowych zdjęć katalogu IKEA 2018 wiemy, że szwedzki gigant także odchodzi od jasnej, stonowanej kolorystyki we wnętrzach na rzecz wyrazistej palety kolorystycznej pełnej granatów, dojrzałej zieleni, miodowego odcienia żółci etc. Badacze Instytutu Pantone uzasadniają to następująco:

Żywe barwy wydają się być naturalną aplikacją do naszego intensywnego stylu życia i procesów myślowych.

Jakie kolory będą modne we wnętrzach w 2018 roku?

Modne połączenia kolorystyczne

Eksperci z Instytutu Pantone zapowiadają też występowanie nieoczywistych zestawień kolorystycznych, np. niebieskiego z pomarańczem.

To interesujące połączenie kolorystyczne. Łączy ciepłe i chłodne odcienie, od których po prostu nie można się oderwać.

W przyszłym roku we wnętrzach nie zabraknie także popularnej już zieleni. Będziemy ją jednak częściej zestawiań z  purpurowymi odcieniami jagód i błękitem skorupek jaj.

Przeczytaj także: Jaki kolor pasuje do zielonego we wnętrzach?

Instytut Pantone wskazał aż osiem palet kolorystycznych, które mają się najczęściej pojawiać w wystroju wnętrz w 2018 roku. Jedna z nich z pewnością spodoba się wielbicielom filmu „Minionki” opiera się bowiem na słonecznym odcieniu żółtego oraz innych kolorach kojarzących się z zabawą.

Choć generalnie będą dominować intensywniejsze barwy, to dla siebie znajdą coś także osoby preferujące nieco bardziej stonowane odcienie. Wśród ośmiu palet pojawia się subtelna z dominującym odcieniem pudrowego różu. „Róż ma większą moc niż kiedykolwiek wcześniej”. A także paleta wyszukana z ciepłymi, ziemnymi barwami, które wywodzą się z różnych kultur.

Przeczytaj także: Beżowe ściany. Jaki kolor pasuje do beżu we wnętrzach?

Jaki kolory będa modne we wnętrzach w 2018 roku


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Świetna sprawa! Generalnie te trendy non stop się zmieniają i ciężko za nimi nadążyć. My aktualnie szukamy domu pod Warszawą i póki co najciekawsze oferty są na http://www.ventana.pl/domy-i-rezydencje/ascot/ – tam właśnie moglibyśmy tak jak wy postawić na prostotę! Niektóre architektury na to nie pozwolą :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.