Modne kolory we wnętrzach 2019. Trendy kolorystyczne

Jakie kolory będą modne we wnętrzach w 2019 roku? Jak będziemy malować ściany, a w jakich barwach będziemy kupować wyposażenie? Wszystko wskazuje na to, że w wystroju wnętrz era bardziej wyrafinowanych odcieni szybko się nie skończy. Przyjrzyjmy się bliżej kolorystycznym trendom na 2019 rok.

Kolor roku 2019fot. Dulux

To jakie kolory zdominują nadchodzący rok już od połowy poprzedzającego roku zaprząta myśli designerów, firm wnętrzarskich, ale też zwykłych miłośników designu. Może to bowiem powiedzieć naprawdę wiele, w jakim kierunku będziemy zmierzać w aranżacji wnętrz i projektowaniu. W 2018 roku Kolorem Roku Instytutu Pantone był Ultra Violet, czyli intensywny odcień fioletu. Okazało się jednak, że barwa ta nie została owacyjnie przyjęta. Jest to odcień bardzo trudny do zastosowania we wnętrzach. Jednak wskazanie tak ciemnej i nieoczywistej barwy pokazało pewien kierunek. W mijającym roku coraz chętniej i śmielej sięgaliśmy po kolory wyszukane, nieopatrzone. Chętniej eksperymentowaliśmy i wybieraliśmy odważniejsze odcienie. W nadchodzącym roku dalej będziemy podążać tym tropem.Modne kolory 2019

Na 2019 rok Instytut Pantone wskazał odcień Living Coral na Kolor Roku. Jest zarazem łagodny i wyrazisty. W zależności od towarzyszących barw może być odbierany jako delikatny, jak i mocny. We wnętrzach bardziej się sprawdzi w dodatkach niż na dużych powierzchniach.

Living Coral - Kolor Roku 2019Na tym kolorystyczne nowości się nie kończą. W 2019 roku dalej będziemy unikać oczywistych zieleni, czerwieni czy żółci. Wszystkie te kolory będą występować we wnętrzach w bardziej wyszukanych odcieniach. Jeśli więc zieleń to butelkowa bądź seledynowa, z kolei zamiast karminowej czerwieni bordo. W przypadku żółtego, będziemy unikać słonecznego odcienia, a w zamian sięgać po kolor, który marak Dulux nazwała Spiced Honey. Producent farb wybrał ten odcień na swój kolor roku 2019. Jest to bardzo ciepła barwa, którą można porównać do miodu z cynamonem.

Modne kolory 2019 we wnętrzachfot. Dulux

Unikanie klasycznych odcieni to nie jedyny kolorystyczny trend, jaki czeka na nas w 2019 w aranżacji wnętrz. Po długiej dominacji bili i szarości na ścianach będziemy chcieli od nich nieco odpocząć. Nie oznacz to jednak, że jednocześnie chcemy odpocząć od jasnych wnętrz jako takich, wręcz przeciwnie. Modna będzie paleta kolorystyczna nude, czyli „nagie”, cieliste barwy. Chodzi o rozbielone beże, jasny, brudny róż, ochry itp. To jednocześnie alternatywa dla nowoczesnych, ale chłodnych wnętrz. W takich odcieniach, dalej będą wyglądać współcześnie, a przy okazji ciepło. Z tych samych względów będziemy też częściej sięgać po pastele. Przy czym nie w landrynkowym, przesłodzonym wydaniu. Będą one nieco zgaszone, jakby doprawione szarością. Dzięki temu nabiorą szlachetności.

Kolory 2019: klasyka i nowoczesność

Kolejny kolorystyczny trend na 2019 rok to zwrot ku ciemniejszym głębokim barwom. W mijającym roku bezwzględnie królowały: butelkowa zieleń, granat i bordo. W kolejnym będą równie popularne, do tego więcej będziemy widywać ciemnych brązów, grafitu, a także czerni. Mogą się one pojawiać w wersji total look – to coś dla odważnych – jak i jedynie w dodatkach. Co istotne od Nowego Roku będziemy też obserwować więcej zestawień tych barw w obrębie jednego wnętrza.

Modne kolory 2019 fot. Essential Home / Panton

Warto także wspomnieć o szarościach. Choć ich popularność nieco słabnie, to jednak trudno sobie wyobrazić bez nich współczesne wnętrza. Nic dziwnego, że marka Benjamin Moore za swój kolor roku 2019 wybrała jasny odcień o szarego nazwie Metropolitan. Jest to swoisty hołd złożony barwie, która zdecydowanie zasługuje na miano koloru dekady.

Modne kolory 2019 fot. Benjamin Moore

Istotna zmiana, jaka zachodzi w podejściu do szarości we wnętrzach, dotyczy łączenia jej z innymi barwami. Dotychczas niemal obowiązkowym kompanem szarego była biel, ale także czerń i jakieś bardziej wyraziste odcienie, np, żółty czy fuksja. Teraz zestawiamy szare tony z innymi neutralnym barwami – beżami, zgaszonymi pastelami czy wyżej wymienionymi Spiced Honey lub odcieniami nude.

Podsumowując, można spokojnie powiedzieć, że kolorystycznej rewolucji w nadchodzącym roku nie będzie. Odchodzenie od czystych, podstawowych barw obserwujemy już od kilku sezonów, teraz jednak zostanie niejako przypieczętowane. Coraz więcej będzie wokół nas kolorów stonowanych, neutralnych, ale i dalekich od banału. Pozwalają one odpocząć i się wyciszyć. Można powiedzieć nawet, że kolorystycznie będziemy się zbliżać do estetyki z filmu „Ona”.

 Kolorystyczne inspiracje 2019

 

Modne kolory 2019 fot. Benjamin Moore

Modne kolory 2019 fot. PPG

Modne kolory 2019 fot. Sherwin Williams

Modne kolory 2019 fot. Behr

Modne kolory 2019 fot. Behr

Modne kolory 2019 fot. Dulux

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

6 Comments

  1. Magnat Beton Style. Naturalny beton, bardzo łatwa aplikacja, do tego efekt naprawdę fajny. Plusem jest też to, że można taki tynk nałożyć samemu

  2. Za trendami aż chce się podążać!!!

  3. Mój mąż z miesiąc temu robił właśnie remont u córki to malował Magnatem Ceramic. Bardzo fajna farba, mocno kryjąca, ładnie się prezentująca na ścianie.

  4. ja już znam ten bursztynowy odcień od dwóch lat, kiedy to pomalowałam magnatem salon 😀 a teraz to najmodniejszy kolor, fiu fiu

  5. Spiced honey wygląda niesamowicie i będzie na pewno świetnie komponować się ze złotem 🙂
    Aż chce się użyć w jakimś projekcie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.