Jaki kolor pasuje do niebieskiego we wnętrzach?

Do niebieskiego pasuje wiele kolorów – od bieli po pomarańcz. To z czym go zestawimy powinno jednak zależeć przede wszystkim od tego, czy barwa ta stanowi we wnętrzu dodatek, czy też jest kolorem wiodącym. Zobacz, które kolory najbardziej pasują do niebieskiego.

 

Jaki kolor pasuje do niebieskiego? Trzeba przyznać, że wybór jest całkiem spory. W zależności od towarzystwa może wyglądać klasycznie bądź nowocześnie.

Jak działa na nas kolor niebieski?

Kolor niebieski jest bardzo popularny i dość powszechny, w końcu to kolor nieba i wody. Jednak w czystym odcieniu nie występuje aż tak często. Niebieski jest barwą utożsamianą ze spokojem, ale czasem też chłodem. Przypisuje się go osobom, które panują nad emocjami, kontrolują swoje uczucia, ale też pragną być docenione. Jasnoniebieskie odcienie często wiąże się ze sferą duchową człowieka.Kolor niebieski we wnętrzu działa łagodząco – koi wzburzone myśli i uczucia, uspokaja i wspomaga dobry sen, dlatego też jest często spotykany w sypialniach. Niebieskie często też bywają łazienki, gdyż kolor ten stwarza wrażenie czystości i świeżości. Podobno niebieski sprzyja pracy wymagającej kreatywnego myślenia, dlatego pojawia się w biurach i pracowniach artystycznych. Niektórzy też przekonują, że kolor niebieski emituje promieniowanie odstraszające owady, co ma tłumaczyć dlaczego ściany wiejskich domów często malowano na niebiesko. To jednak trudno zweryfikować z całą pewnością.

Jakie kolory łączyć z niebieskim?

Niebieski we wnętrzach harmonijne komponuje się przede wszystkim z bielą. Razem wyglądają wyjątkowo świeżo, mogą jednak też być odbierane jako chłodne. Dużo cieplej niebieski będzie wyglądał w towarzystwie piaskowego beżu. Zyskuje wówczas również nieco plażowego charakteru. Z tymi dwiema barwami niebieski wygląda najlepiej. Można go też łączyć z szarością, trzeba jednak odpowiednio dobrać odcień, tak żeby kolory zamiast gasić się nawzajem, się podbijały.

Wnętrza w kolorze niebieskim

Naturalnym kompanem niebieskiego jest też granat. W dodatku z bielą i czerwienią bądź beżem stworzą razem marynarską kompozycję. Z kolei lekki odcień niebieskiego z jasnym różem to połączenie kolorystyczne kojarzone z pokojami dziecięcymi. Wygląda niezwykle wdzięcznie i lekko. Dla niektórych jednak to może być za słodkie zestawienie.

Z jakimi jeszcze kolorami można łączyć niebieski? Bardzo kontrastowo i nowocześnie wygląda razem z intensywną czerwienią, kolorem pomarańczowymi i słonecznym żółtym. Jednak tych barw nie powinno być zbyt wiele. Natomiast w połączeniu z brązem kolor niebieski będzie pasował do aranżacji w stylu retro.
Wnętrze w kolorze niebieskim


Wnętrze w kolorze niebieskim

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.