„Poczuj się jak w domu” – przystępny poradnik, jak urządzać wnętrza

Do księgarń właśnie trafiła książka „Poczuj się jak w domu”. Jej autorką jest Frida Ramstedt, szwedzka guru od designu i urządzania wnętrz. Udało jej się stworzyć niezwykle przystępny, a zarazem rzeczowy poradnik – bez ogólników i gładkich słówek, a w zamian pełen konkretów.

"Poczuj się jak w domu" książka o urządzaniu wnętrz
fot. Anna Oporska/Learning from Hollywood

Szwecja to miejsce narodzin słynnego stylu skandynawskiego. Z tego kraju pochodzi też cała rzesza uznanych i wpływowych designerów, którzy determinują to, jak dziś mieszkamy i jak wyglądają rzeczy, którymi się otaczamy. Nic więc dziwnego, że również najlepsze książki o designie i projektowaniu wnętrz pochodzą właśnie ze Szwecji. „Poczuj się jak w domu” doskonale się wpisuje w tę tezę. Jest to jeden z lepiej napisanych praktycznych poradników o aranżacji wnętrz.

Książkę „Poczuj się jak w domu” znajdziesz tutaj >>O czym jest książka „Poczuj się jak w domu”?

Pisanie książek o urządzaniu wnętrz wcale nie jest łatwą sztuką. Wierzcie mi – przeczytałam już dziesiątki. Nakłada się na to kilka czynników. Przede wszystkim projektowanie wnętrz nie jest nauką ścisłą – to, co się świetnie sprawdza w jednym wnętrzu, w innym może działać na jego niekorzyść. W dalszej kolejności jest to dziedzina szalenie szeroka. Nachodzą tu na siebie zagadnienia materiałoznastwa, kolorystyki, kompozycji, ergonomii, designu i znacznie więcej. Dopiero na końcu dochodzimy do estetyki, która – jak wiemy – wcale nie jest obiektywna, mimo istnienia określonych stylów i kanonów piękna. Wszystko to powoduje, że tak trudno w sposób rzeczowy, bez popadania w banał, a jednocześnie zajmujący pisać o urządzaniu wnętrz. Wydaje się jednak, że Frida Ramstedt sprostała wyzwaniu.

"Poczuj się jak w domu" książka o urządzaniu wnętrz

Autorka książki „Poczuj się jak w domu” urodziła się w 1979 roku. Szwedka prowadzi najbardziej poczytnego bloga o wnętrzach i designie w Szwecji. Została nawet wyróżniona przez magazyn Elle Decoration. „Poczuj się jak w domu” to jej pierwsza publikacja.

Autorka przeprowadza czytelników przez cały proces urządzania wnętrz. Zaczyna od podstawowych zasad, następnie przechodzi do zagadnień kolorystycznych, oświetlenia, tłumaczy jak myśleć o całości. Dzieli się różnymi trikami aranżacyjnymi, czy tym, jak mądrze kupować elementy wyposażenia wnętrz. Wszystko opisuje bardzo przystępnie i obrazowo tak, aby najmniej wtajemniczona osoba mogła się poczuć w tym temacie pewnie.

"Poczuj się jak w domu" książka o urządzaniu wnętrz

To, co istotne w „Poczuj się jak w domu” autorka nie twierdzi, że jest jedna słuszna droga, czy jeden styl, za którym warto podążać. Wręcz przeciwnie. Już w pierwszym rozdziale stwierdza „umebluj dom tak, jak chcesz żyć, a nie jak chcesz być postrzegany”. Nic nie narzuca, a jedynie pokazuje spektrum możliwości i radzi, jak z nich korzystać.

Dla kogo jest „Poczuj się jak w domu”?

„Poczuj się jak w domu” czytałam z wielką przyjemnością. Książka jest nafaszerowana praktycznymi wskazówkami, opisanymi lekko i bez cienia niedomówień – i mówi to osoba, która z tematyką aranżacji wnętrz jest związana już ponad osiem lat. Nie mogę jednak powiedzieć, że znajdą tu coś nowego dla siebie osoby, które zajmują się projektowaniem wnętrz. Lektura ta jest przede wszystkim skierowana do amatorów, jak i tych, którzy chcą swoją wiedzę usystematyzować. Z pewnością z informacji zawartych w książce skorzystają także osoby, które przymierzają się do urządzania własnego lokum czy chcą przeprowadzić metamorfozę.

Książka „Poczuj się jak w domu” to rzadka pozycja dotycząca aranżacji wnętrz, którą czyta się naprawdę dobrze. Mogę ją z pełną odpowiedzialnością polecić każdemu aspirującemu dekoratorowi wnętrz.

Książka “Poczuj się jak w domu” ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.
Książkę można kupić tutaj >>About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Oj przydałaby mi się taka książka! Akurat szukałam czegoś do poczytania, bo właśnie skończyłam książkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.