Najlepsze książki o wnętrzach – aranżacje, DIY, design, meble

Książek o wnętrzach można znaleźć naprawdę wiele. Jedne koncentrują się na urządzaniu mieszkań, inne na meblach i designie, jeszcze inne na projektach DIY. Wnętrza wszak to bardzo szeroki temat, który można rozpatrywać pod wieloma kątami. Dziś polecam 9 książek o wnętrzach.

Książki o wnętrzach

 
Wnętrza to twoja pasja, bądź zaczynasz się interesować tym tematem i szukasz pomocnych książek? W księgarniach znajdziecie setki tytułów w różny sposób związanych z wnętrzami – od albumów po poradniki. Po które naprawdę warto sięgnąć? Lista książek o wnętrzach, które mogę polecić liczy prawdopodobnie kilkadziesiąt tytułów. Dziś jednak polecam 9 z nich. Jest to bardzo zróżnicowany zestaw lektur, które zajmują się różnymi aspektami związanymi z wnętrzami. Są tu więc książki zarówno o urządzaniu i aranżacji wnętrz, ale też o sprzątaniu i organizacji. Dlaczego? Żadnym wnętrzem nie jesteśmy się w stanie cieszyć, jeśli nie umiemy zapanować nad rzeczami, które mamy. Te książki pozwalają spojrzeć na mieszkanie i dom z różnych perspektyw. Jestem przekonana, ze każdy z was znajdzie tu coś dla siebie.


1. PARYSKI SZYK W TWOIM DOMU, Mahdavi India, Delos Soline – dostępna tutaj. Paryżanki nie tylko mistrzowsko się ubierają i wyglądają, ale też mistrzowsko urządzają swoje domy. Potrafią bowiem wnieść do nich niewymuszony szyk, odrobinę elegancji i luzu. Autorki przeprowadzają czytelnika krok po kroku przez poszczególne aspekty urządzania wnętrz. Udzielają też ciekawych wskazówek, które pomogą odnaleźć każdemu własny styl.

2. DOM PEŁEN HARMONII, Christa O`Leary – dostępna tutaj. Z mieszkaniem jest trochę jak z jedzeniem, czyli jesteśmy tym co jemy. Przenosząc to na wnętrza, można powiedzieć, że jesteśmy tym czym się otaczamy. Autorka radzi, jak stworzyć wokół siebie pozytywną przestrzeń, w której będziemy się dobrze czuć i która będzie dodawać nam energii. Wyjaśnia m.in. jakich materiałów powinniśmy używać we wnętrz, a jakich nie powinno być w naszym otoczeniu. Wiele ciekawych i wartych przemyślenia kwestii.

3. MAGIA SPRZĄTANIA, Marie Kondo – dostępna tutaj. O tej książce było głośno jakieś dwa lata temu i szybko stała się bestsellerem. Autorka radzi jak poradzić sobie z nadmiarem rzeczy i jak utrzymywać porządek w domu. Niektórym może to się wydawać śmieszne – książka o sprzątaniu? Ale Marie Kondo nie tylko podpowiada jak składać ubrania i je zorganizować w szafie. Ona przede wszystkim stara się zmienić podejście ludzi do rzeczy, posiadania przedmiotów i nastawionego na konsumpcję stylu życia.

Książki o wnętrzach

4. KOLOROWE POMYSŁY NA DEKORACJĘ MEBLI I NIE TYLKO, Annie Sloan – dostępna tutaj. Annie Sloan stworzyła własną markę farb i wydała kilkadziesiąt książek o wnętrzach i o malowaniu mebli. Jest w tym prawdziwą ekspertką. W tej mamy 40 pomysłów na odnowienie i malowanie mebli. Wiele ciekawych inspiracji, jak i praktycznych porad.

5. DEKOROWANIE WNĘTRZ, Laurence Llewelyn-Bowen – dostępna tutaj. Jest to książka zarówno dla osób zaczynających swoją przygodę z aranżacją wnętrz, jak i już nieco bardziej zaawansowanych. Autor jest praktykiem i pokazuje, jak nudne wnętrze przekształcić w ciekawą przestrzeń. Zaczyna od podstaw i stopniowo podnosi poprzeczkę. Każdy tu znajdzie coś dla siebie.

6. HISTORIA WNĘTRZ, John Pile – dostępna tutaj. Przeszłość to niewyczerpane źródło inspiracji. Można na jej podstawie stworzyć coś zupełnie nowego. Łatwiej też zrozumieć skąd się wzięły pewne formy, z czego wynikają. Dlatego „Historia wnętrz” to znakomita lektura szczególnie dla projektantów i każdego interesującego się historią w ogóle.

Książki o wnętrzach

7. DOM POLSKI. MEBLOŚCIANKA Z PIKASAMI, Małgorzata Czyńska – dostępna tutaj. Ta książka przybiera nieco inną formę. Jest to bowiem seria rozmów z osobami związanymi zawodowo z designem i projektowaniem wnętrz. Są wśród nich topowi polscy projektanci, założyciel marki mebli Vox czy stylistka wnętrz współpracująca z niemal wszystkimi polskimi magazynami o wnętrzach. Z tych rozmów wyłania się niezwykle ciekawy obraz polskich wnętrz na przestrzeni lat.

8. ZACZNIJ KOCHAĆ DIZAJN, Beata Bochińska – dostępna tutaj. Polski design, czy też wzornictwo przemysłowe, przez lata były niedoceniane. Dopiero teraz rzeczy powstałe w czasie komunizmu, zaczynamy doceniać i okazywać im należne uznanie. Wiele osób zaczyna kolekcjonować meble czy ceramikę. Beata Bochińska zabiera nas w wyprawę po tym fascynującym świecie polskiego designu.

9. WIELKA KSIĘGA INSPIRACJI, Ewa Rokitnicka, Olga Woźnicka, Anna Jakubska – dostępna tutaj. To pozycja dla tych, co lubią tworzyć samodzielnie. Dla osób, którym terminy hand made i DIY nie są obce. Jest tu ponad 70 projektów, które można samodzielnie zrealizować bądź się nimi zainspirować. Wszystko po to, żeby upiększyć własne wnętrze.

Książki o wnętrzach

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.