Jak prać poduszki? 5 prostych kroków

Korzystamy z nich co noc, kiedy to mają bezpośredni kontakt z naszą skórą. Tymczasem poduszki pierzemy zaskakująco rzadko. Czas to zmienić! Utrzymanie ich w czystości jest ważne dla naszego zdrowia oraz dla wyglądu skóry twarzy. Dlatego warto dowiedzieć się, jak prać poduszki w pięciu prostych krokach. Nie odkładaj prania na później!

Jak prac poduszki
fot. Sophie Allport

Poduszki, na których śpimy, w sposób nieuchronny absorbują nasz pot, oleje, jakie produkują nasza skóra oraz włosy, złuszczające się komórki naskórka i w końcu alergeny. Jest to oczywiście proces rozciągnięty w czasie. Do tego dochodzi też kurz, jaki osiada i wnika we wszelkie powierzchnie oraz rozmaite zabrudzenia choćby w wyniku zalania napojami. Pokazuje to, że nawet czysta z pozoru poduszka, może mieścić w sobie sporo różnego rodzaju zanieczyszczeń. Musimy mieć też świadomość, że nawet częste zmieniane poszewki nie chroni samej poduszki przed zanieczyszczeniami. Wszystko powoduje, że poduszki powinno się prać średnio co sześć miesięcy. Dzięki temu nie tylko dbamy o własne zdrowie i higienę miejsca snu, ale także przedłużamy żywotność samej poduszki.

Wiele osób jednak z dużą rezerwą, a wręcz niepokojem, podchodzi do prania czegokolwiek innego niż odzież. Dlatego poniżej znajduje się krótki przewodnik, jak w pięciu krótkich krokach prawidłowo prać poduszki, tak aby zachowały swój kształt, jędrność i odzyskały świeżość.

Przeczytaj także: Jak wyczyścić pralkę? Domowe sposoby na czystą pralkęJak prać poduszkę: 1. Sprawdź rodzaj wypełnienia

Zanim wrzucimy brudną poduszkę do pralki, niezwykle ważne jest, aby sprowadzić jej rodzaj wypełnienia. Każdy bowiem rodzaj wymaga nieco innej pielęgnacji. Wszak poduszki z pianki termoelastycznej różnią się od poduszek puchowych, to samo dotyczy poduszek z pierza i sztucznych wypełnień.

Zatem pierwszy krok to określenie, jakiego rodzaju poduszkę mamy. Warto sprawdzić metkę poduszki. Tam powinniśmy znaleźć informacje o rodzaju materiału, z jakiego jest wykonana. Na metce powinny się też znaleźć wskazówki dotyczące pielęgnacji. Jest to szczególnie istotne przy materiałach mieszanych, czy też stosunkowo od niedawna funkcjonujących na rynku.

Jak prać poduszkę: 2. Te poduszki włóż do pralki

Wiele rodzajów poduszek do spania można bez problemu prać w pralce, o ile przestrzegamy zaleceń producenta. Chodzi tu głównie o poduszki:

  • Bawełniane.
  • Z pierza.
  • Puchowe.
  • Z syntetycznych włókien imitujących puch.

Wszystkie powyżej wymienione rodzaje poduszek można bezpiecznie i łatwo wyczyścić w pralce. Zaleca się, aby poduszkę zwinąć w rulon i związać bezbarwnym sznurkiem. Pomoże to zapobiec zbijaniu się wypełnienia. Jeśli odcięliśmy metkę, najbezpieczniejszym wyjściem będzie wypranie poduszki, korzystając z programu dla tkanin delikatnych w zimnej wodzie bądź w wodzie o możliwie niskiej temperaturze. Ponadto nie należy używać agresywnych detergentów, w tym wybielaczy. Mogą one bowiem osłabić włókna poduszki. Najlepiej dodać do pralki niedużą ilość delikatnego płynu do prania.

Jak prać poduszkę: 3. Czyszczenie poduszek piankowych

Coraz popularniejszym wypełnieniem poduszek jest pianka termoelastyczna. To ją stosuje się m.in. w poduszkach ergonomicznych, których pofalowana forma jest dostosowana do kształtów ludzkiego ciała. W ich przypadku musimy postąpić inaczej. Pianki bowiem nie powinno się prać w pralce, gdyż może się w niej podrzeć. Z uwagi na brak możliwości prania, zaleca się, aby poduszki piankowe czyścić częściej, co ok. 3 miesiące.

W pierwszej kolejności z takiej poduszki należy zdjąć zewnętrzny pokrowiec. Ten można prać w pralce wedle wskazań producenta. Samą piankę możemy odkurzyć odkurzaczem, bądź wyprać ręcznie, o ile pozwalają na to instrukcje na metce. Aby wyprać ręcznie, należy napełnić wannę czy miskę wodą z dodatkiem delikatnego detergentu do prania. Poduszkę należy zanurzyć w wodzie i pozwolić, aby wchłonęła płyn. Piankę należy delikatnie naciskać.

Jak prać poduszkę: 4. Suszenie poduszki

Każdą poduszkę należy starannie wysuszyć, aby zapobiec rozwojowi pleśni. Pod żadnym pozorem nie powinno się ich suszyć w suszarkach automatycznych. Nie powinno się też ich suszyć na grzejnikach ani w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła. Wszystkie poduszki, niezależnie od wypełnienia, powinny się wysuszyć naturalnie, na powietrzu. Najlepiej powiesić je w pozycji pionowej.

Jak prać poduszkę: 5. Wywabianie plam

Zdarza się, że na poduszkach powstają widoczne plamy, np. od potu czy w wyniku zalania kawą, czy herbatą. Żadnego z wypełnień nie powinno się traktować wybielaczem. Dlatego tutaj możemy jedynie próbować wywabić plamy mokrą szmatką nasączoną wodą z płynem do prania, a nawet zwykłym mydłem. Taką ściereczką należy pocierać plamy miejscowo.

Tylko tyle wystarczy, aby poduszki były czyste i na dłużej zachowały swoją żywotność. Warto też pamiętać o częstym i regularnym praniu i zmienianiu poszewek. Najlepsze są te z ukrytym zamkiem błyskawicznym. Najskuteczniej ograniczają one przedostawanie się kurzu i zanieczyszczeń do samej poduszki.


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.