Spokojny, nieprzerwany niczym sen służy regeneracji organizmu, wpływając tym samym na układ nerwowy, prawidłowe funkcjonowanie mózgu, a także na układ hormonalny i odpornościowy. Specjaliści wskazują, iż nieodpowiednia porcja snu przyczynia się do upośledzenia zachodzących procesów w organizmie, doprowadzając do m.in. nadwagi czy częstych infekcji.
Aby nasz organizm był sprawnie działającą „maszyną” istotne jest, aby sen spełniał wymogi jakościowe. Co to oznacza? Najprościej mówiąc – nie zawsze przesypianie 8 godzin dziennie już równie efektywne co przesypianie 5 albo 12 godzin na dobę. Czas snu jest mniej istotny niż jego jakość, o czym przekonał się zapewne każdy, kto po kilkugodzinnej drzemce nadal czuł się zmęczony i niezregenerowany.
Na jakość naszego snu ma wpływ ogrom czynników – począwszy od temperatury otoczenia, po poziom kortyzolu we krwi oraz… rodzaj pościeli! To tym ostatnim elementem zajmiemy się w poniższym materiale, wskazując na trzy, podstawowe zasady, którymi warto kierować się podczas procesu zakupowego.
Zasada pierwsza: odpowiedni materiał
Elektryzująca się pościel, wyblakle kolory i wrażenie „lepkiego” materiału to domena tzw. tkanin syntetycznych. Te, podobnie jak materiały sztuczne, produkowane są w laboratoriach, gdzie stwarza się im odpowiednie, nienaturalne środowisko. Zasadniczą i wiodącą różnicą jest więc fakt, iż materiały sztuczne powstają ze składników niewystępujących naturalnie w przyrodzie.
Wśród materiałów sztucznych wymienia się m.in. wiskozę i lyocell, a materiałów syntetycznych –poliester i elastan. To one, ze względu na niską higroskopijność i szkodliwą dla środowiska produkcję, zastępowane są materiałami naturalnymi, w tym najpopularniejszą i niezastąpioną bawełną.
Bawełna, jako tkanina znana od tysiącleci, przybyła do nas z Bliskiego Wschodu. O ile niegdyś uprawiana była głównie w Azji, o tyle dziś krzewy bawełny spotkamy w niemalże każdym zakątku kontynentów.
Popularność tej tkaniny i wykorzystywanie jej w produkcji odzieży oraz pościeli, to zasługa wysokiej higroskopijności. Zdolność do pochłaniania wilgoci sprzyja prawidłowej termoregulacji, dzięki czemu organizm nie przegrzewa się latem i dodatkowo nie chłodzi zimą. Pościel z bawełny zapewnia więc stałą, prawidłową temperaturę podczas snu, ułatwiając zasypianie i podtrzymywanie głębokiego snu.
Dodatkowo, pościel bawełniana jest niezwykle trwała, nie powoduje podrażnień i nie uczula, dzięki czemu staje się nieodzownym elementem sypialni alergików. Wybierając więc pościel z materiałów sztucznych gwarantujemy sobie wieloletnią wytrzymałość oraz łatwość w pielęgnacji (głownie dlatego, że komplety możemy prać w pralkach automatycznych, w temperaturze do 60 stopni).
Zasada druga: sprawdź wymiary
Na rynku spotkamy komplety pościeli w różnych wymiarach, a ich parametry często uzależnione są od np. rozmiarów materaca.
Najpopularniejsza pościel w rozmiarze 140×200 będzie pasować na łóżka jednoosobowe, które najczęściej wybierane są do pokoju nastolatków i łóżek pojedynczych. Jest ona na tyle uniwersalna, że z powodzeniem nada się na łóżka o wymiarach 80×200, 90×200, 100×200, 120×200 oraz 140×200.
Drugim, najpopularniejszych rozmiarem jest pościel 160×200 oraz 200×220. Ta ostatnia dotyczy pokaźnych łóżek małżeńskich, spotykanych w m.in. luksusowych hotelach. Poduszki z kolei wymiary determinują poprzez swój kształt. Obok najpopularniejszych „jaśków” i kwadratowych poduszek dekoracyjnych, mających wymiar 40×40 lub 50×50, spotykamy klasyczne poszewki 50×60 oraz 70×80.
Wybierając odpowiedni wymiar pościeli pamiętaj, że rozmiar łóżka nie musi być tożsamy z rozmiarem kołdry czy poszewki. Ponadto producenci stosować mogą niecodzienne i rzadziej spotykane wymiary, dlatego zawsze przed zakupem upewnij się jaki typ pościel gości na twoim łóżku.
Zasada trzecia: wybierz wzór
Pościel pełni rolę nie tylko funkcjonalną, ale także – estetyczną i dekoracyjną. Najpiękniejsze komplety cieszą oko, zaskakując kolorami, wzorami, haftami lub ozdobnym wykończeniem. Obok delikatnych falbanek spotykamy złote, wyszywane ptaki, kwieciste wzory inspirowane stylem rustykalnym oraz klasyczne, jednobarwne zestawy przywołujące na myśl klasykę.
Kiedy więc wybierasz pościel do swojej sypialni, obok naturalnego, przewiewnego materiału i odpowiednich wymiarów nie możesz zapomnieć o jednym – o odpowiednim wzorze, który podkreśli obrany styl w twojej sypialni. Jeśli więc jesteś miłośnikiem stylu przemysłowego, inspirowanego XVIII wiecznymi, opuszczonymi fabrykami – postaw na geometryczne i proste kształty. W przypadku słynnego stylu skandynawskiego nie rezygnuj z bieli i szarości. W nurcie glamour postaw na bogate hafty, a styl boho nie może przejść obojętnie obok falbanek i koronek.
W poszukiwaniu idealnego kompletu pamiętaj, aby wertować propozycje, szukać inspiracji, nie rezygnować z niecodziennych wzorów i szukać pomysłów na odświeżenie swojej ukochanej sypialni!