Idealne ustawienie łóżka względem stron świata

Jak ustawić łóżko w sypialni względem stron świata? To tylko z pozoru drobne zagadnienie. Tymczasem w aranżacji sypialni to, gdzie je postawimy jest kluczowe, ale nie tyle dla estetyki, co dla jakości naszego snu. Warto zatem poznać kilka podstawowych zasad – dla lepszego snu i samopoczucia.

Ustawienie łóżka w sypialni względem stron świata

Dlaczego tak ważne jest ustawienie łóżka względem stron świata? Wynika to ze sztuki feng shui. W tej wschodniej praktyce planowania przestrzeni ustawienie łóżka jest szczególnie istotne. Całe feng shui ma na celu osiągnięcie zgodności wnętrza ze środowiskiem naturalnym. Nie wszyscy wierzą w tę praktykę, to jednak nie zaprzeczymy, że magnetyzm Ziemi istnieje i wpływa na nasze funkcjonowanie. Jeśli więc wciąż czujesz się niewyspany i masz problemy z zasypianiem bez wyraźnego powodu, może problem leży właśnie w ustawieniu łóżka. Czemu więc nie spróbować wcielić zasad feng shui w życie? W końcu najważniejsze jest, żeby działało.

Przeczytaj także:
Łóżeczko dla dziecka – wszystko, co trzeba wiedzieć
Jak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni?Jak idealnie ustawić łóżko względem stron świata?

Przechodząc do konkretów. Łóżko powinno być ustawione tak, żeby głowa była skierowana na północ, a nogi na południe. Dlaczego akurat tak? W uproszczeniu mówiąc, nasze ciało to antena – głowa to plus, a nogi minus. Ładowanie naszych sił witalnych w nocy, można porównać do ładowania baterii. Tak jak ważne jest, jak wkładamy akumulatory do ładowarki, tak ważne jest, w którą stronę się układamy do snu, aby nastąpił prawidłowy, naturalny przepływ energii. Układając się więc z głową skierowaną na północ, zasypiamy szybciej, sen jest spokojniejszy, a rano wstajemy zregenerowani i pełni sił.

Przeczytaj także: 3 zasady, dzięki którym znajdziesz swoją pościel idealną!

Co jeszcze jest ważne w ustawieniu łóżka w sypialni?

Łóżko w sypialni powinno być ustawione tak, żeby było widoczne zaraz po wejściu do pokoju, najlepiej w przekątnym rogu od drzwi. Nawet jeśli to nie będzie w pełni możliwe, łóżko powinno być ustawione tak, aby w jak naj­mniej­szym stop­niu znaj­do­wa­ło się na li­nii łą­czą­cej drzwi z oknem. Istotne jest jeszcze, żeby zagłówek był dostawiony do ściany. Za wezgłowiem powinna się znajdować pełna ściana. Oznacza to, że nie jest wskazane stawianie wezgłowia łóżka, przy ścianie z oknem.

Przeczytaj także: Jak zwiększyć komfort snu, wybierając odpowiednią pościel — pościel bawełniana, satynowa czy flanelowa?

Kolejna ważna rzecz, to zapewnienie dostępu do łóżka z trzech stron. W małych sypialniach często nie jest to możliwe, warto jednak zrezygnować z innych mebli, żeby udało się osiągnąć taki stan. Na przedłużeniu linii łóżka, nie powinny się znajdować duże, ciężkie meble, jak szafy i masywne komody. Przed łóżkiem powinno być jak najwięcej wolnego miejsca. Nie powinno się także gromadzić rzeczy pod łóżkiem – generalnie im mniej przedmiotów sypialni, tym lepiej. Na koniec warto wprowadzić do tego pokoju jakąś roślinę doniczkową.

Przeczytaj także: Dobrze dobrane łóżko na zdrowy i spokojny sen

 

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.