Łóżko kontynentalne to znakomita podstawa każdej sypialni. Jest synonimem wygody i stylu. Czym dokładnie się charakteryzuje łóżko kontynentalne i do jakich wnętrz pasuje najbardziej? Które sprawdzi się najlepiej w twojej sypialni? Podpowiadamy.
Łóżko kontynentalne to typ łóżka, który cieszy się od dłuższego czasu dużą popularnością. Jest wyjątkowo wygodny i dostępny w różnych stylach. Niektórzy nazywają je nawet hotelowym, bo właśnie obiekty hotelowe, ze względu na wysoki standard upodobały je sobie w szczególności. Warto pójść za ich przykładem, żeby zyskać najwyższy możliwy komfort snu. Sprawdź, czy łóżko kontynentalne pasuje do twojej sypialni.
Przeczytaj także: Jak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni?
Jak dokładnie wygląda łóżko kontynentalne?
Łóżko kontynentalne to model, w którym materac jest zawieszony dość wysoko nad poziomem podłogi. Już sam ten fakt rzutuje w dużym stopniu na wygląd i wygodę tych łóżek. Do tego jest tapicerowane na nóżkach z drewnianą skrzynią. Skrzynia jest wypełniona sprężynami bonellowymi obłożonymi materiałem izolującym. Całość tworzy tzw. boxspring, czyli „skrzynię ze sprężynami”. Ma ona podtrzymywać materac. W takich łóżkach stosuje się materace sprężynowo-kieszeniowy, ale ostatecznie można wprowadzić dowolny. Co istotne, skrzynia i boki materaca są tapicerowane tą samą tkaniną, co zapewnia im spójność stylistyczną. Obicie można dobierać indywidualnie.
Przeczytaj także: Dlaczego wybrałam łóżko kontynentalne do swojej sypialni?
Kolejne elementy łóżka kontynentalnego to zagłówek, również tapicerowany tym samym materiałem, co rama. Jego kształt może być prosty jak i zaokrąglony, a szerokość równa szerokości ramy bądź większa. Często to właśnie zagłówki są najbardziej efektownymi elementami tych łóżek i przesądzają o ich wyglądzie i charakterze. Mają one tez ogromny wpływ na wygląd sypialni, w których się znajdują.
W niektórych modelach pojawia się również tapicerowany szczyt dolny. Zazwyczaj jest on dużo niższy od wezgłowia. Jego obecność nie jest jednak obowiązkowa. Niektóre łóżka kontynentalne mają także silnik elektryczny do sterowania. Pozwala on na zmianę pozycji materaca i dostosowanie go do pozycji ciała, co jest wygodne szczególnie dla osób starszych i z problemami ruchowymi.
Zalety łóżek kontynentalnych
Konstrukcja łóżka kontynentalnego, jego wysokość i obicie przesadzają o wyjątkowym komforcie dla użytkownika. Zdecydowana większość posiadaczy zgodnie przyznaje, że są to łóżka szalenie wygodne. Wysoko zawieszony materac ułatwia wstawanie z niego i przyjęcie pozycji pionowej, co szczególnie sprzyja osobom starszym, ale oczywiście nie tylko.
W sprzedaży są zarówno łóżka kontynentalne jedno- i dwuosobowe, przy czym często te drugie są złożone z dwóch jednoosobowych, które są połączone wezgłowiem. Ma to swoje zalety. Gdy łóżko ma dodatkowo silnik elektryczny, każda z osób może sobie ustawić indywidualnie pozycję materaca. Obaj użytkownicy mogą zatem liczyć na komfortowy wypoczynek.
Łóżka kontynentalne mają dość uniwersalny charakter, co sprawia, że pasują do sypialni urządzonych w różnych stylach. Zresztą na rynku można znaleźć je w rozmaitych odsłonach od nowoczesnych po stylizowane. Łatwo więc dobrać coś pasującego do własnego wnętrza. Warto jednak mieć w pamięci, że łóżka te są dość masywne w wyrazie, o czym przesądza duża i wysoka skrzynia, a do tego tapicerowana, co zawsze dodaje wizualnie masywności. Dlatego łóżka kontynentalne najlepiej się sprawdzają w większych i jasnych sypialniach.
Które łóżko kontynentalne wybrać?
Mając na uwadze powyższe, pamiętajmy, że łóżko powinno być dostosowane do konkretnej przestrzeni. W jednej sypialni sprawdzi się bardziej rozbudowane łóżko w innej wręcz przeciwnie. Istotny jest kolor i materiał tapicerki. W sypialni w duchu glamour warto sięgnąć po mięsiste, mieniące się materiały. W nowoczesnych wnętrzach lepiej się sprawdzą tkaniny gładkie o niewidocznym splocie. Poniżej znajdziecie kilka łóżek do wyboru.