Łóżeczko dla dziecka – wszystko, co trzeba wiedzieć

Przygotowanie domu na przyjęcie nowego członka rodziny wiąże się z koniecznością skompletowania wyprawki oraz urządzenia pokoju dziecięcego. W centrum pomieszczenia powinno znaleźć się przede wszystkim wygodne łóżko, wyposażone we wszystkie potrzebne dodatki. Jakie łóżeczko wybrać dla noworodka? Jakie elementy pościeli warto wykorzystać, a z czego lepiej zrezygnować w pierwszych miesiącach życia malucha? O tym napiszemy poniżej.

Łóżeczko dla dziecka – wszystko, co trzeba wiedzieć

Łóżeczko dla niemowlaka czy kosz Mojżesza – co wybrać?

Miejsce do spania i odpoczynku dla malucha to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia. To przecież w łóżeczku niemowlę spędza większość czasu. Jakie rozwiązanie wybrać? Bezpieczne łóżeczko powinno być wykonane z materiałów wysokiej trwałości, nietoksycznych (bez klejów czy szkodliwych lakierów), a przy tym spełniać europejskie normy PN-EN 716-1:1999 oraz PN-EN 1130-1-2001.

Konstrukcja łóżka musi być solidna, jednak bez ostrych krawędzi i narożników czy drzazg, które mogłyby doprowadzić do zranienia. Warto stawiać na modele z regulowaną wysokością materaca oraz pozwalające na wyjmowanie szczebelków lub opuszczanie jednego z boków, co przydaje się, gdy dziecko nieco podrośnie.

Na jakie meble się zdecydować? Pojawiają się klasyczne łóżeczka ze szczebelkami czy wyposażone dodatkowo w komodę i przewijak. Można nawet znaleźć drewniane łóżeczka z funkcją kołyski.

Inną opcją w pierwszych miesiącach życia malca bywa kosz Mojżesza, wykonany z wikliny, filcu, niekiedy tworzywa sztucznego. Zapewnia bezpieczny i wygodny sen dla malucha, choć trzeba też pamiętać, że jest to rozwiązanie dla dzieci do około 3. miesiąca życia. Warto zatem rozważyć, czy rzeczywiście jest to wydatek, na który chcemy i możemy sobie pozwolić.

Jak znaleźć idealny materac dla malucha?

Konstrukcja łóżeczka ma być stabilna i trwała, by zagwarantować bezpieczeństwo i komfort. Ważniejszą kwestią jest jednak dobór materacyka. Jak znaleźć odpowiedni produkt? Materac musi być dopasowany wielkością do łóżeczka. Najczęściej bywa to format 60 x 120 cm, choć zdarzają się modele mniej typowe.

Produkt ma zapewniać stabilne, równomierne podparcie dla całego ciała, a przy tym dopasowywać się do małego użytkownika, który większą część dnia i nocy spędza w pozycji leżącej. Najlepiej wybierać modele certyfikowane zgodnie ze standardem Oeko-tex, dzięki czemu zyskujemy pewność, że materacyk wykonano z bezpiecznych materiałów, spełniających restrykcyjne normy na każdym etapie produkcji.
W pierwszych miesiącach życia lepiej wybierać modele miękkie, jak choćby te dostępne na stronie Rucken, dające maluchowi poczucie bezpieczeństwa i komfort podczas odpoczynku. Dla nieco starszych dzieci można natomiast wybrać nieco twardsze materace.
Dostępne na rynku produkty bywają wytwarzane z rozmaitych materiałów. Można zdecydować się na materac z:

  • pianki (idealne dopasowanie do kształtu ciała),
  • połączenia pianki i sprężyn (dla nieco starszych dzieci).

Niekiedy wyposaża się je w warstwę kokosową, lateksową lub łuski gryczanej, by jeszcze lepiej dopasować produkt do potrzeb małego użytkownika.

Pościel dla niemowlaka – co może trafić do łóżeczka?

Gdy już wybierze się materacyk, trzeba jeszcze pomyśleć o pościeli do łóżeczka. Każdy materacyk warto zabezpieczyć specjalnym miękkim pokrowcem. Z jednej strony stworzy miękką, przyjemną w dotyku warstwę. Z drugiej uchroni sam materac przed zabrudzeniem. Łatwiej bowiem wybrać zdejmowalny pokrowiec niż cały materac.

Co jeszcze może się przydać? Niezbędny jest kocyk lub kołderka, niekiedy zastępowane śpiworkami. Chronią dziecko przed wychłodzeniem i dają poczucie bezpieczeństwa, ułatwiając zasypianie. W pierwszych miesiącach życia niemowlaka lepiej zrezygnować natomiast z poduszki, która potrafi wpłynąć negatywnie na rozwój fizyczny użytkownika.

Bezpieczne, wygodne i piękne łóżeczko dla niemowlęcia

Niemowlę spędza w łóżeczku większą część doby. Mebel stanowi zatem najważniejszy punkt wnętrza, który powinien być wybrany z wielką pieczołowitością, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo dla malucha, a dla rodziców – wygodę podczas zajmowania się pociechą.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.