Drzwi z ukrytą ościeżnicą to hit 2022. Cena, montaż i wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Drzwi wewnętrzne z ukrytą ościeżnicą w ścianie są dyskretne, nowoczesne i szalenie efektowne. Jest to jedno z topowych rozwiązań wnętrzarskich na 2022 r. Warto dowiedzieć się o nich więcej. Poznaj ceny, charakterystykę oraz sposób montażu drzwi z ukrytą ościeżnicą.

drzwi z ukrytą ościeżnicą
fot. Porta

Drzwi wewnętrzne z ukrytą ościeżnicą w ścianie nie jest nowym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz, ale dopiero od niedawna cieszy się sporym rozgłosem i popularnością. Na tyle, że wszystko wskazuje na to, iż będzie to jeden z ważniejszych trendów wnętrzarskich w 2022 roku. Jeszcze do niedawna, żeby mieć drzwi ukryte w ścianie, musiały być one wykonane na indywidualne zamówienie. Była to inwestycja rzadko spotykana i kosztowna. Wzrost popularności spowodował, że czołowe firmy produkujące drzwi, jak Porta czy Dre, wprowadziły takie rozwiązania do stałej oferty. Sprawia to, że wprowadzenie drzwi z ukrytą ościeżnicą do własnego domu, staje się coraz bardziej dostępne, prostsze i tańsze (choć niekoniecznie tanie).

Przeczyta także: Drzwi francuskie, czyli jakie? Jak wyglądają i czym się charakteryzują?

Drzwi z ukrytą ościeżnicą – co to jest, jak wygląda?

Drzwi wewnętrzne z ukrytą ościeżnicą można spotkać pod wieloma nazwami, jak drzwi dyskretne, drzwi bez widocznych framug czy drzwi ukryte. Wszystkie oddają charakter tego rozwiązania. Skrzydło drzwiowe jest bowiem zlicowane ze ścianą, a tradycyjnej framugi nie ma. Jeśli więc nie zauważymy klamki, takie drzwi łatwo pomylić ze ścianą. Widać je dopiero po otworzeniu drzwi.

Ościeżnica w tych drzwiach jest przykryta tynkiem lub płytą kartonowo-gipsową. Zawiasy są wbudowane w skrzydło i ościeżnicę. Skrzydła z kolei mają jedną przylgę, która dochodzi do profilu ościeżnicy. Zewnętrzna opaska framugi jest więc niepotrzebna, jak w klasycznych drzwiach, a zawiasy nie wystają. Skrzydło tworzy ze ścianą jednolitą powierzchnię. Jedynie klamka pozostaje niezmiennym elementem.

drzwi z ukrytą ościeżnicą
fot. Dre

Drzwi z ukrytą ościeżnicą są coraz częściej wybierane do nowoczesnych wnętrz. Przeważnie montuje się je do toalet, spiżarni, gabinetów i wszelkich pomieszczeń o charakterze gospodarczym, jak garderoba czy pralnia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby je wprowadzić choćby do sypialni. Wszystko zależy od konkretnego wnętrza i zamysłu aranżacyjnego.

Niewątpliwie dyskrecja i walory estetyczne to główne zalety drzwi ukrytych. Warto jednak wspomnieć o jeszcze jednej – izolacyjności akustycznej na poziomie 35 dB. Dzięki zwiększonej grubości skrzydła dobrze tłumią ona hałas, znacznie lepiej niż standardowe drzwi wewnętrzne, których izolacyjność wynosi standardowo 25 dB.

Montaż drzwi z ukrytą ościeżnicą

Drzwi z ukrytą ościeżnicą można zamontować zarówno w ścianach murowanych, jak i kartonowo-gipsowych. W obu przypadkach warto ich zastosowanie uwzględnić już na etapie budowy ściany. Minimalna grubość ściany powinna wynosić 52 mm.

Wielkość otworu należy dopasować do wymiarów drzwi, korzystając z wytycznych producenta. Zazwyczaj jest to 5 cm po bokach i od góry plus 1,5 cm na pianę montażową. Inaczej niż w przypadku tradycyjnych drzwi, tutaj ościeżnicę wstawia się przed ułożeniem podłogi. Montaż drzwi powinna wykonać przygotowana do tego firma. Lepiej nie próbować montować takich drzwi samodzielnie. Tym bardziej, że każdy błąd czy niedokładność przy montażu może zepsuć końcowy efekt.

  • Montaż drzwi ukrytych w ścianie murowanej. Ościeżnicę mocuje się na kotwach, a następnie wypełnia szczeliny między profilem a murem pianą dwukomponentową. Następnie ościeżnicę ukrywa się pod zaprawą tynkową wzmocnioną siatką.
  • Montaż drzwi ukrytych w ścianie k-g. Ościeżnicę przykręca się wkrętami do stalowych profili drzwiowych i uszczelnia pianą. Ścianę wykańcza się odpowiednio sfazowaną płytą g-k zachodzącą na boki ościeżnicy. Trzeba tu zachować olbrzymią precyzję i dobrze ustawić ościeżnicę, tak aby w efekcie końcowym faktycznie była niewidoczna.

Na koniec zostaje wstawienie skrzydła drzwiowego. Można wybrać model ze skrzydłem, które można malować bądź tapetować. Wówczas drzwi niczym nie będą się różnić od ściany.

drzwi z ukrytą ościeżnicą
fot. interiorsherpa.com

Drzwi z ukrytą ościeżnicą – cena

Ukryte drzwi wewnętrzne choć dają ciekawy efekt aranżacyjny to są zdecydowanie droższe od standardowych rozwiązań. Choć i tak ich ceny nie są już tak wysokie, jak jeszcze przed kilkom laty. Jest to zasługą upowszechniania się tego rozwiązania. W końcu same skrzydła z ościeżnicami ukrytymi można nabyć już w popularnych sklepach budowalnych, jak Leroy Merlin.

Pamiętając, że cena drzwi zależy od ich wymiarów, parametrów technicznych i wykończenia, najtańsze drzwi z ukrytą ościeżnicą to wydatek rzędu 500 zł. Średnio jednak przyjdzie nam za nie zapłacić 1000-1400 zł.

Do tego dochodzi kosz montażu. Ten może się różnić w zależności od rodzaju ściany oraz lokalizacji. Przeważnie jednak firmy inkasują od 100 do 300 zł więcej, niż przy montażu standardowych drzwi. Może się więc to wszystko sumować do sporych kwot. Pamiętajmy także o wykończeniu ściany wokół drzwi, co zapewne też będzie nas dodatkowo kosztować. Niemniej w wielu przypadkach efekt będzie warto swojej ceny. Jeśli ukryte drzwi są istotnym elementem aranżacyjnym warto w nie zainwestować.

<!– Composite Start –>

 

<!– Composite End –>

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.