Nowoczesna boazeria. Rodzaje, zalety, zastosowanie – to warto wiedzieć

Wspomnienia o boazerii z PRL-u najwyższy czas puścić w niepamięć. Współczesne jej odmiany zachwycają stylem, elegancją oraz uniwersalnością. Nowoczesna boazeria to wręcz przepis na modną aranżację wnętrz – już jest jednym z najmodniejszych sposobów na wykończenie ścian. Tutaj znajdziesz wszystko, co warto o niej wiedzieć – od rodzajów, po zastosowanie.

fot. FormAtWood

Popularność boazerii w dobie PRL-u wynikała w dużej mierze z braku innych rozwiązań. Choć była powszechna, szybko okryła się złą sławą. Wykonana zazwyczaj z sosnowych desek wyglądała tanio i brzydko się starzała, przybierając wpadający w pomarańcz odcień. Wydaje się, że uraza do boazerii siedziała w Polakach bardzo długo. Czas jednak przegonić złe wspomnienia. Nowoczesna boazeria to bowiem zupełnie inna para kaloszy – od drewnianych płyt, przez modne lamele drewniane, po boazerię angielską. Daje ona mnóstwo możliwości aranżacyjnych, a do tego możemy być pewni, że nie powtórzy losu tej z PRLu. Warto przyjrzeć się dostępnym rozwiązaniom bliżej.

Przeczytaj także: Modne pomysły na dekoracje ścian w salonie. Trzy nowoczesne rozwiązania



Co to jest boazeria?

Boazeria to drewniana okładzina ścian o francuskim rodowodzie. Znana jest już od XIII wieku i początkowo pełniła niemal wyłącznie funkcję izolacyjną. Dopiero w dobie renesansu zaczęto nadawać jej także funkcje dekoracyjne. Stąd często była wzbogacana o płaskorzeźby czy ornamentalne dekoracje. W kolejnych wiekach pojawiała się boazeria dekorowana także intarsją, malowana czy pozłacana.

Przeczytaj także: Lamele ścienne

W XX wieku boazeria najczęściej pojawiała się we wnętrzach w stylach skandynawskim, angielskim, Hampton oraz rustykalnym. Ponadto słabość do niej mieli Włosi oraz Anglicy, choć korzystali z niej inaczej w Polsce. W ostatnich latach boazeria znów wraca do łask, przy czym przyjmuje nowe, nowoczesne oblicze.

Gdzie stosować boazerię? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby boazerię stosować bez mała w każdym pomieszczeniu. W Polsce najczęściej gościła w przedpokojach i kuchniach. Dziś jednak częściej zdobi się nią ściany w salonie oraz sypialni. Ostatecznie wszystko jednak zależy od pomysłu aranżacyjnego, jak i rodzaju boazerii, na który się zdecydujemy.



Rodzaje boazerii

Boazerię zasadniczo dzieli się na tę z desek i drewnianych paneli. Tę drugą nazywa się boazerią angielską.

Boazeria angielska wykorzystuje drewniane panele najczęściej o formie prostokątów. Mogą one być zarówno płaskie, jak i wypukłe lub wklęsłe. Współcześnie do jej wykonania wykorzystuje się nie tylko drewno, lecz także nowoczesne tworzywa, takie jak polistyren czy płyta MDF. Tradycyjnie boazerią angielską układa się tylko w dolnej części ścian, pełni więc funkcję lamperii. Dobrze jednak znane są realizacje, gdzie Drewniane panele pokrywają niemal całe ściany.

Nowoczesna boazeria
fot. Fine Panel
Nowoczesna boazeria
fot. Murphy & Co Design

Inny podział boazerii odnosi się do materiału. Pod tym względem można wyróżnić:

  • Boazerię z drewna litego. Wykonana jest z listew płaskich lub profilowanych. Łączy się je za pomocą pióra i wpustu, na obce pióro lub na zakładkę. Do tego rodzaju boazerii można wykorzystać w zasadzie dowolny gatunek drewna.
  • Boazerię płytową. Chodzi tu o płyty wiórowe i pilśniowe, które pokryte są okleinami szlachetnymi lub folią drewnopodobną.
  • Boazerię sklejkową. Może być wykonana ze sklejki naturalnej, barwionej lub pokrytej okleinami szlachetnymi.

Współcześnie dopuszcza się także boazerie z tworzyw sztucznych – PCV.



Nowoczesna boazeria – inspiracje

Nowoczesna boazeria może przybierać wiele twarzy i daje ogromne możliwości dekoracyjne oraz aranżacyjne. Deski, płyty, drewniane panele dekoracyjne sprawiają, że drewnianą okładzinę można zrealizować na szereg nieoczywistych sposobów. Poniżej kilka wybranych przykładów, jak boazeria może nowocześnie wyglądać.

  • Drewniane lamele ścienne

Drewniane listwy ułożone obok siebie w identycznych odstępach z miejsca zyskały miano nowoczesnej boazerii. Mają w sobie zarazem naturalność i elegancję. Dzięki trójwymiarowej strukturze stanowią ciekawy i efektowny element wystroju wnętrza. Można je montować zarówno pionowo jak i poziomo, przy czym ta druga opcja jest rzadko spotykana. Mogą być wykonane zarówno z naturalnego drewna, jak i płyty wiórowej pokrytej fornirem bądź okleiną. Dzięki temu zyskujemy szerokie spektrum estetyczne tego rozwiązania.

Ten rodzaj nowoczesnej boazerii wygląda wyjątkowo współcześnie i już cieszy się szerokim uznaniem. Szczególnie chętnie lamele są wprowadzane do nowoczesnych salonów i przedpokojów. Przemawiają za nimi nie tylko względy estetyczne, ale też łatwy montaż oraz luksusowy wygląd w przystępnej cenie. Przy okazji mają właściwości wyciszające i termoizolacyjne.

Nowoczesna boazeria
fot. Naturewall
Nowoczesna boazeria
fot. Naturewall
  • Szerokie poziome deski

Jesteśmy przyzwyczajeni, że układ desek w boazerii jest pionowy. Tak układano ją przez długie lata w Polsce. Do tego w rodzimych realizacjach pojawiały się w zasadzie dość cienkie deski sosnowe. Tymczasem boazeria nie musi tak wyglądać. Przede wszystkim deski mogą być różnych rozmiarów, wybarwień i szerokości. Do tego pion to nie jedyna opcja. Ułożone poziomo szerokie deski sprawiają, że boazeria wygląda nowocześnie, stylowo i niebanalnie. W takim układzie można ją spotkać w wielu współczesnych wnętrzach. Można taką boazerią zaakcentować ścianę w salonie, ścianę nad kominkiem, czy za łóżkiem w sypialni.

Warto przy tym zauważyć, że im szersze deski, tym cała boazeria będzie się prezentować bardziej jednolicie, co dodatkowo przekłada się na nowoczesny wyraz.

Nowoczesna boazeria
fot. Terri Ricci Interiors
Nowoczesna boazeria
fot. Terri Ricci Interiors
  • Nowoczesna boazeria w kolorze

Czasem, żeby mieć nowoczesną boazerię wystarczy ją pomalować. W Polsce zazwyczaj deski pozostawiano w naturalnym wybarwieniu, ewentualnie ją bejcowano. Z kolei w Szwecji w wielu domach boazerię malowano na biało, szaro, a nawet czerwono. Kolor na drewnianą kompozycję działa ożywczo. Wówczas nawet standardowa boazeria a cienkich desek nabierze nowoczesnego i stylowego wyrazu. Współcześnie mamy ten komfort, że można już kupić kolorową boazerię, wcale nie trzeba jej samodzielnie malować, co jest niewątpliwym ułatwieniem.

Nowoczesna boazeria
fot. Studio McGee
Nowoczesna boazeria
fot. Cherish Interiors
  • Dekoracyjne panele

Mniej rozpowszechnioną formą nowoczesnej boazerii są drewniane panele dekoracyjne. Jest to bardzo szeroka i różnorodna grupa. Najczęściej są to kwadratowe bądź prostokątne panele, których dłuższy bok ma od 20 do 100 cm. Wnętrze panelu może być gładki, jak i ozdobione żłobieniami czy ornamentami. Pod względem sposobu zdobienia panuje tu duża różnorodność.

Zazwyczaj tego typu drewniane panele nie kojarzą się z tradycyjną boazerią. Mają wszak na wskroś nowoczesny wyraz. Za to można nimi pokryć niemal dowolny fragment ściany. Ze względu na walory dekoracyjne szczególnie chętnie są wybierane do salonów, gdzie zdobią tzw. ścianę akcentową, czyli tą najbardziej reprezentacyjną w pomieszczeniu. Szczególnie eleganckie w wyrazie są panele o ciemnym wybarwieniu. Prezentują się szlachetnie i niemal luksusowo.

Nowoczesna boazeria
fot. Stripes Boiserie
Nowoczesna boazeria

Powyższe przykłady doskonale pokazują, jak niesamowite efekty można osiągnąć przy użyciu nowoczesne boazerii. Warto odważyć się na taką dekorację ścienną. Uzyskamy oryginalny i niepowtarzalny efekt, który przetrwa próbę czasu.


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.