10 pomysłów na drewno na ścianie w salonie

Drewno na ścianie to nie tylko peerelowska boazeria. To także nowoczesne okładziny, panele, deski z odzysku i znacznie więcej. Każda z propozycji wnosi naturalny szyk do aranżacji wnętrza. Zobacz 10 pomysłów na drewno na ścianie w salonie.

10 pomysłów na drewno na ścianie w salonie
fot. Wallsouce

Drewno to materiał tak powszechnie wykorzystywany w aranżacji wnętrz, że niemal przestaliśmy go dostrzegać. Wręcz ukrywamy je pod okleinami i laminatami. Tymczasem patrząc na przykład na kolekcje mebli kolonialnych Mandallin.pl prawdziwe drewno jest niezwykle plastycznym i efektownym materiałem, które wnosi do wnętrz naturalność, czasem surowość, zawsze styl. Ściana udekorowana drewnem daje wyszukany efekt aranżacyjny. Dlatego z roku na rok drewno na ścianie zyskuje nowych amatorów.

Przeczytaj także: Nowoczesna boazeria. Rodzaje, zalety, zastosowanie – to warto wiedziećDrewno na ścianie” wady i zalety

Drewno to materiał ponadczasowy, klasyczny, elegancki, który pasuje do w zasadzie każdego stylu aranżacji wnętrz. Niestety umieszczone na ścianie wciąż wielu Polakom kojarzy się z boazerią, jaka królowała w polskich mieszkaniach w dobie PRL-u. Była ona królową kuchni i przedpokojów tamtego okresu i wielu domach jest w nich do dziś. Była wtedy niemal elementem obowiązkowym wystroju, mającym w betonowych blokach przypominać o naturze. Niestety wykonywana z taniego sosnowego drewna, z czasem nabierała nieestetycznego pomarańczowego koloru. Do tego zmniejszała pomieszczenia od kilku do nawet kilkunastu centymetrów.

Przeczytaj także: Lamele ścienne

Choć współczesne boazerie czy drewniane okładziny ścienne są dalekie od tych z przeszłości, to w świadomości wielu drewno na ścianie wciąż nie cieszy się dobrą opinią. Do tego wciąż taka dekoracja zajmuje sporo miejsca, co nie jest dobre w przypadku niedużych pomieszczeń. Poza tym jednak trudno znaleźć wady drewna na ścianie. Zawsze dodaje pomieszczeniom naturalnego uroku i szyku. Akcentuje poszczególne części pokoju i je zdobi.

Drewniane deski na ścianie można układać zarówno w pionie, jak poziomie. Dopuszczalne są także inne konfiguracje, nawet bardzo wymyślne. Takie deski ścienne zabezpiecza się olejami i bejcami. Można je też pomalować, np. na modłę skandynawską na biało.10 pomysłów na drewno na ścianie

1. Panele drewniane

Popularnym rozwiązaniem są drewniane panele na ścianach. Jest to prosty i szybki sposób drewnianą dekoracje ścianę. Panele dają dużo możliwości. Można je układach w pionie lub poziomie, a także w innych układach. Co istotne wybór dostępnych wzorów jest bardzo szeroki.

10 pomysłów na drewno na ścianie w salonie
fot. T3 Invest

2. Okładzina fornirowana

Kolejne rozwiązanie na dekorację ściany w salonie to okładzina fornirowa. jest to rozwiązanie bardzo chętnie wykorzystywane w nowoczesnych aranżacjach. Sam fornir to cieniutka i plastyczna warstwa drewna, która doskonale przykleja się na płytę MDF. Takimi okładzinami można wykładać nawet duże powierzchnie ścian, a efekt jest nieskazitelny.

10 pomysłów na drewno na ścianie w salonie
fot. Decoist

3. Panele dekoracyjne

Inny rodzaj paneli drewnianych to panele dekoracyjne. One już w niczym nie przypominają tych podłogowych. Najczęściej mają formę kwadratowych bądź prostokątnych pól z wyłożonym w środku wzorem z drewna naturalnego bądź obrobionego. Z ich pomocą można tworzyć niezwykle oryginalne dekoracje ścienne często z efektem 3D.

10 pomysłów na drewno na ścianie w salonie
fot. STEGU

4. Boazeria angielska

Anglicy mają długa tradycję dekorowania ścian drewnem. Jednym z najpopularniejszych stosowanych tam rozwiązań jest tzw. boazeria angielska w oryginale wainscot. Są to drewniane dekoracyjne panele, którymi wykłada się ściany tylko do określonej wysokości – nigdy do samego sufitu. Często taka boazeria jest malowana. Nie tylko zdobi ściany, ale także chroni je przed zabrudzeniami.

10 pomysłów na drewno na ścianie w salonie
fot. Koziel

6. Bielone drewno

Jak już padło powyżej bielone deski na ścianach to popularne rozwiązanie w krajach skandynawskich. Prezentuje się efektownie, a jednocześnie naturalnie i subtelnie. To samo rozwiązanie funkcjonuje w USA pod nazwą shiplap.

10 pomysłów na drewno na ścianie w salonie
fot. Fresh Home

7. Płyta wiórowa

Płyta wiórowa jeszcze do niedawna była materiałem, który nie miał wstępu na salony. Uchodziła za tani i nieodpowiedni na widok publiczny materiał. Teraz to się zmienia. Doceniamy jej surowość i unikatowy rysunek. Wielu odważnych ludzi decyduje się na udekorowanie ściany w salonie właśnie płyta wiórową. Efekty są często zaskakujące.

10 pomysłów na drewno na ścianie w salonie
fot. Architectural Digest

8. Deski z odzysku

Coraz większą popularnością cieszą się ściany wyłożone deską z odzysku, najczęściej z rozbiórek starych budynków. Takie drewno jest niepowtarzalne, jest nośnikiem historii. Nosi widoczne skazy, często przebarwienia oraz ślady upływu czasu, i to właśnie jest jego największą zaletą. Takiego drewna nie da się podrobić.

10 pomysłów na drewno na ścianie w salonie
fot. Plank and Mill

9. Drewniane lamele ścienne

Te panele święcą współcześnie prawdziwe triumfy. Bez mała można je spotkać w niemal każdym nowo projektowanym wnętrzu. Jest to zestaw pionowych listewek z drewna umocowanych w pewnych odstępach, które tworzą wyrazistą dekorację we wnętrzu. Pionowe, smukłe drewniane listewki wnoszą do wnętrz lekkość i nowoczesność. Nic dziwnego, że stały się aż tak popularne.

10 pomysłów na drewno na ścianie w salonie
fot. Murator

10. Tapeta w drewnainy wzór

Ostatnia propozycja to coś dla właścicieli małych mieszkań, w których poświęcenie od kilku do kilkunastu centymetrów na drewnianą dekorację to zbyt wiele. Tapety czy fototapety nie zabierają miejsca, ale tworzą fotorealistyczny efekt drewna na ścianie.

10 pomysłów na drewno na ścianie w salonie
fot. Ideal Home

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Wow, ile różnych możliwości wykorzystania drewna. Trzeba przyznać, że drzewo wprowadza wiele ciepła i przytulności do wnętrza. Ja póki co zauroczona jestem czerwoną cegłą na ścianach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.