Jadalnia dobrze zaprojektowana. Jak urządzić nowoczesną jadalnię?

Jadalnia jeszcze niedawno kojarzona była jako pomieszczenie staroświeckie i znikała w otwartych salonach. Dziś na nowo zdefiniowana odzyskuje należne jej miejsce. W końcu to wokół stołu koncentruje się nasze życie rodzinne i towarzyskie.

Nowoczesna jadalniafot. Zara Home

Jadalnia odzyskuje swoje miejsce w naszych domach i powraca w odświeżonej formie. Znów chcemy jeść wspólnie przy dużym stole. Już nie wystarcza nam przykucnięcie przy stoliku kawowym przed telewizorem. Ponownie w naszych mieszkaniach wyznaczamy osobne miejsce do spożywania posiłków i spotkań. Nowoczesne jadalnie nie przypominają już napuszonych i sztywnych przestrzeni, w których trudno się rozluźnić. Ich wystrój powinien być wygodny, funkcjonalny i sprzyjać rodzinnej integracji.


Jakie meble do jadalni?

Niezmiennym królem jadalni pozostaje stół. Niezależnie od formy powinien to być mebel solidny i pojemny. W nowoczesnej jadalni stół nie musi stać na środku pomieszczenia.

Żeby jadalnia nie była przygnębiającym miejscem, tchnij w nią życie. Jak? Tak jak ja: ustaw stół pod ścianą, aby wnętrze wyglądało niekonwencjonalnie, albo nadaj jej jeszcze inną funkcję (biblioteki, biura…)

– radzi znana projektantka wnętrz India Mahdavi, którą magazyn „Time” zaliczył do grona stu najbardziej wpływowych projektantów.

Nowoczesna jadalniafot. Bridgman

Gdy stół umieścimy pod ścianą, dobrym pomysłem jest ustawienie przy nim wyściełanej ławy z jednej strony zamiast krzeseł. Ławę może wprowadzić nawet jeśli stół stoi na środku pokoju. Zmieści się na niej więcej osób, a jadalnia nabierze charakteru.

Jeśli chodzi o krzesła masz wybór: wersja bardziej artystyczna – różne krzesła lub taborety np. wyszperane na pchlim targu, które koniecznie musisz kupować parami, by uniknąć wrażenia chaosu. Wersja druga, bardziej elegancka – szykowny komplet krzeseł

– radzi dalej Mahdavi. Różne krzesła przy stole wprowadzają do jadalni element zabawy, przełamują sztywną konwencję. Jest to trend, który w ostatnim czasie zyskuje coraz bardziej na znaczeniu. Im prostszy stół, na tym więcej można sobie pozwolić w doborze siedzisk. Jeśli jednak stół ma efektowną rzeźbiarską formę, krzesła nie powinny już od niego odwracać uwagi. Wtedy najlepiej się sprawdzi komplet prostych siedzisk. Jest to też najlepsze rozwiązanie, jeśli nie mamy odwagi lub wyczucia w dobieraniu różnych mebli. A zawsze z czasem można dokupić nowe krzesła.

Nowoczesna jadalniafot. Deligthfull

Jadalnia to nie tylko stół i krzesła, choć te są zdecydowanie najważniejsze. To także kredens, komoda, witryna, często też barek, stolik pomocnik czy regał z książkami. Szczególnie do łask powracają kredensy, zarówno o nowoczesnych formach, jak i stylizowanych na stare. Jadalnia to w końcu wciąż najlepsze miejsce na wyeksponowanie rodzinnej porcelany.


Oświetlenie i dodatki do jadalni

Dopełnieniem szykownej jadalni powinno być oświetlenie. Zapomnijmy jednak o ciężkich żyrandolach. Dawniej wieszano je nad stołami, żeby zaimponować gościom. Teraz bardziej niż nagromadzenie kryształów imponuje ciekawa forma i aranżacja. Wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem jest zawieszenie wyrazistej lampy centralnie nad stołem. Uważajmy jednak, żeby światło nie było zbyt agresywne i skierowane w jedną stronę. W takie oświetleniu zgromadzeni przy stole goście nie będą wyglądać korzystnie, a pozostała część pokoju będzie spowita w mroku. Najlepiej wybrać lampę bądź nowoczesny żyrandol dające miękkie, rozproszone światło. Warto też wprowadzić do jadalni kinkiety, które zbudują bardziej kameralną i intymną atmosferę.

Nowoczesna jadalniafot. Covet House

Ostatnim elementem, za pomocą którego możemy budować wystrój jadalni jest dywan. Położony pod stołem podkreśli jego naczelne znaczenie. Musi być jednak duży – wystawać poza obręb stołu i ustawionych przy nim krzeseł. Dywan może być kolorowy i wzorzysty, jak i stonowany. Odpowiedni wzór może wyznaczyć charakter pomieszczenia. Dzięki niemu wnętrze wyda się także bardziej przytulne. Jeszcze tylko zastawa i co najważniejsze pyszne jedzenie oraz miłe towarzystwo i możemy zasiadać do stołu.

Nowoczesna jadalniafot. Bloomingville

Pusty stół jest jak niezamalowane płótno. Jego nakrywanie jest niczym komponowanie obrazu. Zestawiamy kolory i kształty, żeby stworzyły spójną całość – w zależności od okazji – elegancką, rustykalną, naturalną bądź glamour. Podstawą każdej kompozycji musi być odpowiednia zastawa.

Nowoczesna jadalniafot. OOSTOR.com

Stół i krzesła to absolutna podstawa – bez nich zwyczajnie nie ma jadalni. Mamy do wyboru stoły prostokątne, kwadratowe, owalne, okrągłe, rozkładane, drewniane, szklane… To wokół niego budujemy cały wystrój oraz do niego dobieramy pozostałe meble, i nie chodzi tylko o krzesła.

Nowoczesna jadalniafot. Cult Furniture

Nowoczesna jadalnia

fot. Chaplins Furniture

Nowoczesna jadalniafot. Dutch Bone

Nowoczesna jadalniafot. Zara Home

fot. Marimekko

Nowoczesna jadalnia fot. Covet House


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.