Niewidoczne czy dekoracyjne – na jakie grzejniki postawić?

Gdy wpatrujemy się w modne wnętrza prezentowane w wielu filmach lub serialach, często mamy dziwne wrażenie, że czegoś w nich brakuje. Okazuje się bowiem, że nie widać w nich jakichkolwiek grzejników ani innych elementów ogrzewania.

W naszym klimacie nie sposób funkcjonować bez odpowiedniego systemu grzewczego w domach, dającego komfort we wszystkich pomieszczeniach mieszkaniowych. Coraz więcej dostępnych na rynku rozwiązań wychodzi poza standardowe instalacje.

Obecnie nie jesteśmy już zdani wyłącznie na grzejniki konwekcyjne. Istnieją bowiem instalacje, które są zupełnie niewidoczne dla obserwatorów.

Grzejniki dekoracyjne

Rozbudowane i widoczne systemy grzewcze – jak działają i kiedy z nich korzystać?

Przyzwyczailiśmy się do klasycznych grzejników konwekcyjnych, które umieszcza się w każdym domowym pomieszczeniu. Wszystkie kaloryfery są podpięte do kotła centralnego ogrzewania lub pompy ciepła.

Jak działają grzejniki tego typu? W całej instalacji nośnikiem ciepła jest woda, wędrująca rurami do kaloryferów. Ich metalowa powierzchnia ogrzewa się, a następnie podgrzewa powietrze, które zaczyna unosić się w stronę sufitu. Tam powoli wychładza się i ponownie opada ku podłodze. Tak wymuszona cyrkulacja powietrza pozwala na zapewnienie ciepła w całym wnętrzu.

Grzejniki konwekcyjne stanowią najtańsze rozwiązanie, wciąż niezmiernie popularne wśród wielu osób prywatnych oraz architektów wnętrz i deweloperów. Jest proste w instalacji oraz późniejszej eksploatacji. Jego największą wadą jest znaczące ograniczenie przestrzeni użytkowej we wnętrzu. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na model standardowy, czy ozdobny, zajmuje on naprawdę sporo przestrzeni w każdym wnętrzu.

Nie zapominajmy jednak, że obecnie producenci systemów grzewczych zapewniają wiele ciekawych modeli. Zatem jeśli posiadamy wystarczającą ilość miejsca i nie musimy się ograniczać, grzejniki dekoracyjne stają się ciekawym elementem dekoracji oraz istotnym akcentem ozdobnym w całej aranżacji. Można zdecydować się na wiele, mocno zróżnicowanych modeli, dostosowanych do roli pomieszczenia oraz jego stylistyki.

Kiedy sprawdza się ogrzewanie, którego nie widać?

Istnieją jednak modele ogrzewania, które łatwo i sprawnie można schować przed oczami postronnych obserwatorów, bez straty na komforcie cieplnym.

Do najpopularniejszych rozwiązań tego typu zalicza się ogrzewanie:

  • Podłogowe wodne.
  • Podłogowe elektryczne.
  • Kanałowe.

Ogrzewanie podłogowe wodne wymaga dokładnego przygotowania podłoża, na którym ma znaleźć się instalacja, składająca się z niewielkich rurek, kładzionych pod powierzchnią właściwej podłogi. Dzięki pompie krąży w nich ciepła woda. Niestety instalacja wodna jest dość kosztowna, a przy tym wymaga sporo zachodu podczas instalacji oraz przy ewentualnych pracach naprawczych.

Pod tym względem dużo praktyczniejsze jest elektryczne, tanie ogrzewanie z Econovli. Szczególną popularnością cieszą się folie i maty grzewcze, które kładzie się pod podłogą. Nie wymagają dodatkowego osprzętu ani rozbudowanych urządzeń. Wystarczy wpiąć je do domowej instalacji elektrycznej.

Ostatnie z wymienionych rozwiązań, czyli ogrzewanie kanałowe, składa się ze specjalnych tuneli umieszczonych pod powierzchnią podłogi, którymi wędruje ciepłe powietrze, dostarczane do wnętrz przez kratki nawiewowe.

Dlaczego warto postawić na niewidoczne systemy grzewcze?

Ogrzewanie podłogowe oraz kanałowe zyskują szerokie grono zwolenników. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na komfort, który zapewniają. Otrzymujemy przyjemnie ciepłą posadzkę, przydatną na przykład w łazience, czyli przestrzeni, w której mamy szczególnie duże wymagania cieplne.

W wielu przypadkach ogrzewanie podłogowe jest także wskazane ze względów czysto praktycznych. W małym mieszkaniu grzejniki konwekcyjne zajmują sporo miejsca. Ich dekoracyjny wygląd przestaje być wtedy atutem, gdyż proporcje przestrzeni zostają zachwiane, a wnętrze zaczyna wyglądać na zagracone.

Niekiedy zdarza się również, że do wymarzonej aranżacji nie jesteśmy w stanie dobrać odpowiedniego grzejnika lub koszt zakupu wymarzonego modelu jest zbyt wysoki. Wówczas często lepiej postawić na wygodne, efektywne i oszczędne ogrzewanie powierzchniowe lub kanałowe.

Ogrzewanie do domu – wybór zawsze należy do Ciebie

Szeroka oferta zróżnicowanych produktów daje szansę na optymalne dobranie urządzeń grzewczych do każdego wnętrza. Bez względu na wielkość mieszkania oraz rodzaj stylizacji, na który się zdecydowaliśmy, zawsze jesteśmy w stanie zapewnić sobie ciepło w każdej przestrzeni, bez względu na jej wygląd, parametry oraz funkcjonalność.

A co u Was sprawdza się lepiej? Duże i dekoracyjne grzejniki czy może ciepło płynące spod podłogi z niewidocznej i praktycznej instalacji?

Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Mi od dłuższego czasu podobają się grzejniki dekoracyjne i tak naprawdę widzę, że coraz więcej osób zmierza w tę stronę jeśli o nie chodzi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.