Rattanowe meble w salonie. Wystrój w letnim klimacie

Meble rattanowe wcale nie są wyłącznie zarezerwowane do ogrodów i na tarasy. Świetnie odnajdują się także w aranżacji wnętrz, głównie salonach. Potrafią odmienić ich wystrój i nadać im letniego, a nawet nico tropikalnego charakteru. Jak rattanowe fotele, kosze czy stoliki wprowadzić do salonu, żeby osiągnąć najlepszy efekt?

Meble rattanowe do salonufot. Garden Trading

Rattan to gatunek palmy wstępujący w Azji Południowo-Wschodniej, głównie w Indiach. W tamtych rejonach jest to materiał wykorzystywany do produkcji mebli i rozmaitych sprzętów od setek lat. W naszej części Europy odkrywamy zalety mebli rattanowych od stosunkowo niedawna, a teraz są szczególnie popularne. Rattan ma wiele cennych właściwości. Obróbka tego drewna odbywa się na mokro. Wówczas rattan jest bardzo elastyczny i można z niego wykreować dosłownie każdy kształt. Po wyschnięciu jest trwały, wytrzymały i praktycznie nie do zdarcia. Co istotne rattan to materiał w pełni naturalny i ekologiczny, a do tego odporny na działanie warunków atmosferycznych z jednym wyjątkiem. Na skutek działania wody i słońca z czasem może tracić kolor. Dlatego choć w teorii meble rattanowe są przeznaczone do ogrodów i na tarasy, to lepiej czują we wnętrzach.

Przeczytaj także: Meble kolonialne do salonu. Jakie wybrać? Do czego pasują? 
W ostatnich latach narasta moda na rattanowe meble we domach, głównie w salonach, co wpisuje się w szerszy trend na eco i naturę we wnętrzach. Ów trend oznacza nacisk na sprzęty z w pełni naturalnych i przyjaznych środowisku tworzyw w aranżacjach. Jednocześnie zakłada odrzucenie tworzyw sztucznych. Naturalne materiału, ale też naturalna kolorystyka są tu kluczowe. Rattan doskonale wpisuje się w tego typu wnętrza. Rodzi się jednak pytanie, jak wprowadzić w aranżacje rattanowe meble, aby nie było stylistycznego zgrzytu?

Rattanowe meble w aranżacji wnętrz

Rattanowe meble przywodzą na myśl lato, tropiki i swobodną, wakacyjną atmosferę. W końcu pochodzą z egzotycznych rejonów. Najczęściej mają ażurową konstrukcję, dzięki czemu są lekkie w wyrazie i przez to nie przytłoczą żadnego wnętrza. Dlatego stanowią doskonały sposób na wykreowaniu w domu zrelaksowanej, wakacyjnej atmosfery przez 12 miesięcy w roku. Najlepszym sposobem na osiągniecie takiego efektu jest fotel z rattan. W sklepach znajdziemy sporo mebli, które będą prawdziwą ozdobą każdego pomieszczenia. Nawet wielu uznanych projektantów sięga po rattan w swoich projektach ze względu na jego plastyczne właściwości. Wśród nich można znaleźć m.in. oryginalne fotele bujane, klasyczne, jak i podwieszane do sufitu.

Przeczytaj także: Czym są meble fornirowane i czy warto się na nie zdecydować? 

Na zdjęciu: Rattanowy fotel bujany

Tego typu fotele rattanowe mogą stanąć koło zwykłej kanapy, zamiast jednego fotela od kompletu. Można go uzupełnić o poduszki dekoracyjne, np. w etnicznym stylu, w chłodniejszych miesiącach można go narzucić owczą skórę, nabierze przytulnego i ciepłego wyrazu, ale nie zatarci swojego wakacyjnego charakteru.

Rattanowe dodatki do salonu

Nie do wszystkich salonów można wstawić rattanowy fotel, nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z tego materiału zupełnie. Tutaj z pomocą przychodzą takie sprzęty, jak stoliki, pufy, taborety, kosze itp. Nie zajmują tyle miejsca co duże fotele czy stoły, a mogą tyle samo zdziałać dla aranżacji, co one. Łatwiej przy tym je włączyć do wnętrza bez wrażenia stylistycznego zgrzytu. Do tego można je bez problemu przemieścić w inne miejsce, schować w razie potrzeby czy wynieść na taras.

Nie tylko rattan: naturalne meble do salonu

Meble wykonane z rattanu, choć mają niezaprzeczalny urok i egzotyczny szyk, to jednak potrafią być dość kosztowne i nie zawsze są łatwo dostępne. Na szczęście jest kilka alternatyw. W salonie równie dobrze się sprawdzą meble z wikliny, trawy morskiej czy bambusa. Wniosą do aranżacji wnętrza podobny efekt. Wszystkie te tworzywa mają elementy wspólne — podobnie wyglądają, są naturalne i także można je wyginać oraz swobodnie kształtować. Dlatego mają zbliżony wyraz i charakter. Wiklina, czyli witki wierzbowe to najbardziej swojskie tworzywo. W Polsce jest stosowane do wyrobu mebli do lat. Szczególnie popularne są wiklinowe kosze, ale z łatwością znajdziemy też meble.

Bambus i trawa cytrynowa są równie egzotyczne jak rattan. Meble bambusowe w szczególności wniosą tropikalny klimat do wnętrza. Równie dobrze sprawdzą w ogrodzie czy na tarasie.


Poniżej znajdziesz więcej rattanowych sprzętów:

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.