Filmy kręcone z myślą o kobietach i o nich to rosnący w siłę obszar w – jakby nie było – zdominowanym przez mężczyzn przemyśle filmowym. Nie dość, że takich produkcji jest coraz więcej, to są one coraz lepsze. Te filmy powinna obejrzeć każda kobieta.
Tak jak uprawnionym jest pojęcie „męskie kino”, tak uprawione jest pojęcie „kobiece kino”. Nie ma ono co prawda sztywnej definicji, która wyznaczała by jego ramy. Można jednak powiedzieć, że są to filmy, których bohaterkami są kobiety, ale widziane oczami kobiet. Choć produkcji z kobiecymi bohaterkami jest całe mnóstwo, to w zdecydowanej większości są one kształtowane męskim spojrzeniem. Stąd nadmierna ich seksualizacja i pokazywanie przede wszystkim w kontekście domowym lub romansowym. Zebrane tutaj filmy są inne.
Filmy dla kobiet, czyli jakie?
Kobiece filmy to te, w których bohaterkami są nie tylko kobiety, ale są to postacie z krwi i kości, autentyczne. Raz silne, raz słabe, pracujące, kochające, czasem złe i bezsilne, a czasem władcze i zwyciężające. Wszak kobiecość to niewyczerpana paleta. Do tego kobiety na co dzień mierzą się z rolami i oczekiwaniami społecznymi, które są utrwalane od stuleci i wcale nie jest łatwo je odrzucić nawet we współczesnym, wydawałoby się wyzwolonym świecie. Kobiecość to także macierzyństwo, ciało, biologia, seksualność przed którymi nie ma ucieczki, a dla wielu bywają wielkim ciężarem. Niewiele filmów i seriali potrafi o tym wszystkim mówić autentycznie.
W tym zestawieniu znalazły się filmy bardzo różnorodne, są tu bowiem zarówno dramaty, komedie, jak i science fiction. Wszystkie jednak mówią o kobietach z wielkim autentyzmem i szczerością.
NAJLEPSZE FILMY DLA KOBIET I O KOBIETACH
15. Wszyscy moi mężczyźni (Home Again, 2017)
Zestawienie otwiera dość lekki film o komediowym zabarwieniu. Jego bohaterką jest Alice. Właśnie skończyła 40 lat i na tym etapie swojego życia zaczyna niemal wszystko od nowa. Wraz córkami odeszła od męża, wróciła do rodzinnego Los Angeles i próbuje wskrzesić swoją karierę zawodową. Jakby tego było mało zaprasza pod swój dach trzech, przypadkowo poznanych młodych mężczyzn. Co jednak istotne, Alice w końcu zaczyna żyć na własnych warunkach. Może początki nie należą do udanych, ale z pewnością zmierza w lepszym kierunku.
14. Druhny (Bridesmaids, 2011)
„Druhny” miały być damską odpowiedzią na „Kac Vegas”. Na szczęście film nie poszedł dokładnie w tym samym kierunku, choć szalonych perypetii związanych z przygotowaniami do ślubu nie brakuje. Annie jest druhną swojej najlepszej przyjaciółki i choć cieszy się jej szczęściem, to sytuacja jest dla niej trudna. Sama bowiem nie mogłaby być dalej od zamążpójścia, podczas gdy presja otoczenia nie słabnie. Jakby jej samoocena nie była wystarczająco niska, traci pracę i musi zamieszkać z matką. Świetne dialogi i spojrzenie na życie kobiet w okolicach 30. gwarantują znakomitą zabawę.
13. Erin Brockovich (2000)
Ten film jest o szczególnej kobiecie. Erin Brockovich nie miała w życiu lekko – dwukrotna rozwódka z trójką dzieci, za to bez pieniędzy, wykształcenia i perspektyw. Dodatkowo wybuchowe usposobienie, cięty język i wyzywający sposób ubierania się rzadko kiedy zjednywały jej ludzi. To jednak Erin stawiła czoła potężnemu koncernowi, który doprowadził do zanieczyszczenia wody w małym miasteczku, którego mieszkańcy od dawna zapadają na najrozmaitsze choroby. To niezwykle inspirująca historia o silnej kobiecie, która mimo własnych problemów, znalazła siłę, aby pomóc innym.
Pierwszy serial w zestawieniu pokazuje kobiety w fazie życia, której większość osób się obawia. Bohaterki, tytułowe Grace i Frankie, są już po 70. Do tego okazało się, że ich wieloletni małżonkowie są gejami i mają romans. To dopiero zwrot w życiu! Kobiety zamieszkują razem i próbują wszystko sobie poukładać na nowo, w wieku, który nie jest łaskawy dla żadnej z płci. One jednak do starości podchodzą z ogromnym wigorem i gracją. Nie rezygnują z własnego życia i czerpią z niego pełnymi garściami.
11. Kobiety bez mężczyzn (Zanan-e bedun-e mardan, 2009)
Kolejny film przenosi widzów w zupełnie inną rzeczywistość. „Kobiety bez mężczyzn” to ekranizacja zakazanej w Iranie powieści Shahrnoush Parsipour pod tym samym tytułem. Jest to obraz kobiecości Iranek widziany oczami mieszkającej od lat za granicą irańskiej feministycznej artystki. Dlatego film nie jest krytyczny wobec kultury irańskiej, ale pokazuje jej odmienność. A trzeba wiedzieć, że w tym świecie niepodzielnie rządzą mężczyźni. W dramacie cztery kobiety znajdują schronienie w tajemniczym ogrodzie.
10. Jedz, módl się, kochaj (Eat Pray Love, 2010)
„Jedz, módl się, kochaj” to inspirująca historia o kobiecie poszukującej sensu w życiu. Liz żyje wygodnie, ma dobrą pracę, kochającego męża, ale nie czuje się szczęśliwa. Odchodzi od męża i szybko wpada w nowy związek z dużo młodszym mężczyzną. Jej wewnętrzny niepokój wcale jednak nie słabnie. Wręcz przeciwnie – nie pozwala jej spać. Liz podejmuje więc radykalną decyzję. Postanawia wyjechać na rok, najpierw do Włoch, później do Indii i w końcu na Balii. Ma nadzieję znaleźć na nowo siebie i spokój ducha.
9. Dziewczyny (Girls, 2012-2017)
Kolejny serial w zestawieniu szybko został okrzyknięty „Seksem w wielkim mieście” pokolenia współczesnych dwudziestolatek. Tutaj śledzimy losy czterech nietuzinkowych przyjaciółek, które zaczynają dorosłe życie w Nowym Jorku. Pełne wielkich marzeń, szybko zderzają się z brutalną rzeczywistością. Wsparcie finansowe rodziców się kończy, o pracę pozwalającą na godne życie trudno, a współczesne związki nie należą do łatwych. Przewodniczką po tym dziewczęcym świecie jest Hannah, która ma ambicje literackie. Mamy tu pełen przekrój sytuacji i emocji przed którymi stają młode kobiety, a wszystko podane jest w bezkompromisowej formie.
8. Volver (2006)
W zasadzie wszystkie filmy Pedro Almodovara koncentrują się na kobietach. Nie inaczej jest i tu. Bohaterką obrazu „Volver” jest Raimunda. Kobieta nie ma lekko, a za chwilę jej życie stanie się jeszcze bardziej skomplikowane. Gdy jej bezrobotny mąż pod wpływem alkoholu próbuje wykorzystać dorastającą córkę, dziewczyna go zabija. Jednocześnie umiera jedyna ciotka Raimundy, a jej siostra twierdzi, że ma kontakt z duchem ich tragicznie zmarłej matki. Sporo, jak na jedną osobę. Kobieta postanawia ukryć zbrodnię. Zdecydowanie jest to obraz o trudnej roli kobiet i prawdziwej kobiecej sile.
7. Wonder Woman (2017)
W kinie długo brakowało superbohaterek. Tę kategorię zdominowali mężczyźni – Batman, Superman czy Ironman. Pojedyncze produkcje, jak „Kobieta-kot” nie należały do udanych. W końcu jednak doczekaliśmy się kilku interesujących produkcji – „Capitan Marvel”, „Harley Quinn” i w końcu „Wonder Woman”. Amazońska księżniczka Diana to wojowniczka posiadająca wielkie moce. Żyje na rajskiej wyspie wśród swoich sióstr, gdy jednak bóg wojny zagraża ludziom, udaje się na ziemię z odsieczą. To silna i waleczna bohaterka, jakiej brakowało we współczesnym kinie.
6. Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej (2017)
Michalina Wisłocka to legenda. W dobie PRL-u udało jej się wydać książkę, która zmieniła życie seksualne Polaków. To ona jako pierwsza uczyła Polki, że z seksu należy czerpać przyjemność. Jej życie nie należało przy tym do sztampowych. W młodości żyła w miłosnym trójkącie, a później romansowała z żonatym mężczyzną. Niemniej odczarowała seks dla Polek i uczyła je, jak żyć bez wstydu i czerpać przyjemność w własnej seksualności. Ten film doskonale pokazuje Wisłocką.
5. Frances Ha (2012)
Nie tylko mężczyźni mają problemy z dojrzewaniem, ale także kobiety. Frances jest tego doskonałym przykładem. Mimo 27 lat wciąż wynajmuje mieszkanie ze współlokatorką, nieustannie marzy o karierze tancerki, a jej kariera zawodowa utkwiła na statusie praktykantki. Do tego nasza bohaterka codziennie budzi się z nowym pomysłem na przyszłość, zachowując przy tym niemal dziecięcą radość i energię. Wszystko się jednak dla niej zmienia, gdy współlokatorka się wyprowadza, by zamieszkać z narzeczonym. „Frances Ha” to pięknie opowiedziana historia o marzeniach, dorastaniu do dojrzałości i trudnej sytuacji współczesnych dwudziestolatków, którzy są już po studiach, ale wciąż bez perspektyw na zawodową stabilizację.
4. Małe kobietki (Little Women, 2019)
Najnowsza ekranizacja klasycznej, amerykańskiej powieści, to piękna historia o rodzącej się kobiecości. Historia czterech sióstr March została tu zamieniona w uniwersalną opowieść o miejscu kobiet w społeczeństwie, oczekiwaniach wobec nich i radzeniu sobie w trudnym świecie. Główna bohaterka, Jo March, wypowiada znaczący monolog o kobietach, ale też samotności. To film, który jednocześnie emanuje niezwykłym ciepłem.
3. Thelma i Louise (1991)
Thelma i Louise to dojrzałe kobiety, ale nieszczęśliwe w swoich życiach. Pierwsza nie spełnia się w małżeństwie, druga wciąż pracuje jako kelnerka. Pewnego dnia obie przyjaciółki postanawiają oderwać się od codzienności i wybrać na weekend do wynajętego domku w górach. Po drodze zatrzymują się na drinka. W przydrożnym barze dochodzi do incydentu, który zmieni ich plany. Thelmę próbuje zgwałcić poznany przed chwilą mężczyzna. Z opresji wybawia ją Louise, zabijając napastnika. Przerażone kobiety uciekają, zamieniając się w banitów, wyjętych spod prawa. To prawdopodobnie jeden z najlepszych filmów o kobiecej przyjaźni jaki kiedykolwiek powstał.
2. Stalowe magnolie (Steel Magnolias, 1989)
Życie każdej kobiety to pełne spektrum emocji – od śmiechu, do łez. „Stalowe magnolie” pięknie to pokazują. Historia o kobiecej przyjaźni grupki kobiet z małego miasteczka prawdziwie porusza. Miejscem spotkań bohaterek filmu jest salon piękności, gdzie bez mężczyzn mogą mówić o wszystkim, co je trapi. Tam kłócą się, przekomarzają lecz żadna nie opuści drugiej w potrzebie. A wkrótce los wystawi je na próbę. Najmłodsza z nich – dwudziestokilkuletnia Shelby mierzy się ze śmiertelna chorobą.
1. Dzika Droga (Wild, 2014)
Na podium film „Dzika droga”. Pięknie zrealizowana historia o kobiecie w trudnym momencie życia. Cheryl jest po śmierci matki, rozpadzie małżeństwa i odwyku. Kobieta potrzebuje zmiany, dlatego wyrusza w oczyszczającą pieszą wędrówkę po słynnym szlaku Pacific Crest Trail. Mierzy się tam z wieloma przeciwnościami, własnymi słabościami i przeszłością. Wędrówka w końcu przynosi ukojenie. Powyższe zdjęcie z plecakiem większym od Cheryl jest symboliczne – kobieta jest siłą.