Filmy na poprawę humoru. Kino na dobry nastrój

Film na poprawę humoru musi być zabawny, kojący i dający nadzieję. Amerykanie tego typu kino nazywają „feel-good movies”. Po obejrzeniu jednego z tych filmów po prostu poczujesz się lepiej, a świat wyda się nieco lepszy. Stanowią doskonałą odskocznię od ciężki problemów, z jakimi musimy się mierzyć na co dzień. Zatem czas na odrobinę relaksu. 

Każdy ma czasem gorszy dzień czy nawet okres. Wszystko wydaje się szare, bez sensu, zwyczajnie smutne. Toczące się na świecie wydarzenia wcale nie poprawiają nastroju. Musimy się wszak często mierzyć z ciężkimi problemami. Gdy ciężki klimat zaczyna nas przytłaczać, powinniśmy znaleźć dla siebie odskocznię. Na przekór wszystkiemu warto zrobić coś miłego dla siebie, wyjść z domu, zjeść coś dobrego, może zaprosić się do kina. Dobrym pomysłem na poprawę humoru jest też obejrzenie odpowiedniego filmu. Najlepsze filmy na poprawę nastroju to te, które pokazują losy zwykłych ludzi, takich jak my — nieidealnych, niezbyt bogatych, przeciętnej urody, którym nie wszystko się udaje. Czasem wręcz świat wali im się na głowę. Ważne jednak, że nasi bohaterowie nie poddają się biernie przeciwnościom losu.

W zestawieniu filmów na poprawę humoru znalazły się głównie komedie. Są to filmy bezpretensjonalne, ciepłe, które wywołują uśmiech na twarzy i w końcu dają nadzieję. Po takim seansie świat wydaje się lepszy, a do tej pory otaczająca nas szarość, zaczyna się rozpraszać.

Przeczytaj także: Najlepsze filmy dające do myślenia. Kino do refleksji

TOP 12: FILMY NA POPRAWĘ HUMORU


12. Amelia (Le fabuleux destin d’Amélie Poulain, 2001)


Najlepsze filmy na poprawę humoru. Kino na dobry nastrój

Urocza Francuzka podbiła serca milionów widzów na całym świecie. Amelia, nieco ekscentryczna, introwertyczna romantyczka postanowiła zmienić świat. Stała się zamaskowanym bojownikiem na rzecz miłości. Pomagała ludziom z wdziękiem i dyskrecją. Roztaczała wokół siebie magię, sama jednak będąc samotna. Ten film wciąga i zostaje w człowieku ta długo. Jest jak inny, lepszy świat, z którego nie chce się wychodzić.
11. Mamma Mia! (2008)


Najlepsze filmy na poprawę humoru. Kino na dobry nastrój

Gdy mamy zły humor, potrzebujemy filmu, który nas po prostu rozweseli, nawet jeśli ociera się o kicz. Taka właśnie jest “Mamma Mia!”. Jest to musical, który wywołuje mimowolny uśmiech i podrygiwanie nogi. Historia osadzona na słonecznej, greckiej wyspie w takt utworów zespołu Abba, nie mogła dać innego efektu. Ten film jest pełen energii, wigoru, ciepła, ale czasem też nostalgii. Odmienia humor nawet największych sceptyków.
10. Dziennik Bridget Jones (Bridget Jones’s Diary, 2001)


Najlepsze filmy na poprawę humoru. Kino na dobry nastrój

Bridget jest taka jak my – ma lekką nadwagę, pali, pije, nie znosi swojej pracy, a jej relacje z matką można nazwać skomplikowanymi. Nie jest pięknością, jest singielką, bez większych perspektyw na stały związek. Już ten opis mówi, że Bridget nie jest doskonała, jest zwyczajną dziewczyną. Dlatego tak łatwo się z nią utożsamiać. Jednak niewątpliwą zaletą naszej bohaterki jest to, że się nie poddaje i ma niezwykłe poczucie humoru. Nawet, gdy życie rzuca jej kłody pod nogi, rzuca mu wyzwanie.
9. Też go kocham (Juliet, Naked, 2018)


Macie czasem takie poczucie, że niby wszystko jest w porządku – macie dobrą, choć nieporywającą pracę, stały związek, dom, stabilizację. Z pozoru nie ma na co narzekać. A jednak nie czujecie się w swoim życiu dobrze? Główna bohaterka brytyjskiej komedii była dokładnie w takiej pozycji. W końcu ciąg nieprzewidzianych zdarzeń zmusił ją do spojrzenia prawdzie w oczy i podjęcia trudnych wyborów. Ten film śmieszy, wzrusza i w końcu daje nadzieję.
8. Palm Springs (2020)


Filmy na poprawę humoru

Ten film na poprawę humoru jest bez wątpienia dla każdego. Dwoje gości weselnych zostaje uwięzionych w pętli czasowej i na nowo przeżywają ten sam dzień. Skojarzenia z „Dniem Świstaka” słuszne, ale to nie jest powtórka z rozrywki. „Palm Springs” zaskoczy was nie raz i nie dwa. Nyles i Sarah to bowiem ludzi dość nietuzinkowi, a dogadanie się w tych nietypowych okolicznościach zajmuje im nieco czasu. Szczególnie że jest jeszcze trzeci więzień pętli czasowej o dość wybuchowym usposobieniu. W czasie tego filmu będziecie się uśmiechać sami do siebie.
7. To właśnie miłość (Love Actually, 2003)


Nie da się ukryć, że kłopoty sercowe są tym, co często wpędza nas w zły humor, a co najmniej ma wpływ na spadek nastroju. Miłość wszak jest jedną z sił napędowych świata. Może przybierać różne formy i mieć odmienne temperatury. Nie ma jednak wątpliwości, że bez niej trudno żyć. Właśnie o tym jest ta cudowna komedia. Pokazuje losy kilku luźno powiązanych ze sobą osób. Każde zmaga się z innymi miłosnymi problemami. Choć nie wszyscy są mistrzami w tej grze, to nie pozostawiają wątpliwości, że warto w nią grać.
6. Szef (Chef, 2014)


Tytułowy “Szef” jest rozwodnikiem. Po miażdżącej recenzji krytyka kulinarnego traci pracę, którą uwielbia. Carl wpada w czarną dziurę i nie widzi dla siebie nadziei. W końcu jednak postanawia założyć własną restaurację, z tym, że na kółkach. Kupuje foodtruck i rusza w smakowitą podróż po Stanach. Ten film nie tylko poprawia humor, ale także apetyt. To pyszna, pełna smaków i zachwytów nad życiem historia o powrocie do korzeni.
5. Slumdog. Milioner z ulicy (Slumdog Millionaire, 2008)


Najlepsze filmy na poprawę humoru. Kino na dobry nastrój

Najczęściej w poczuciu się lepiej pomaga świadomość, że inni mają dużo gorzej. Jeszcze lepiej jednak działa świadomość, że z nawet najgorzej sytuacji można się wyrwać i znaleźć szczęście. “Slumdog” to mniej więcej tego typu historia. Jamal miał potwornie trudne dzieciństwo. Dorastał we wszech ogarniającej biedzie. Jako młody człowiek wziął udział w lokalnej edycji teleturnieju “Milionerzy” i tak się złożyło, że znał odpowiedzi na kolejne pytania. To porywająca historia, która każdego podniesie na duchu.
4. Sekretne życie Waltera Mitty (The Secret Life of Walter Mitty, 2013)


Marzysz o wyjątkowym, pełnym przygód życiu, pracując w swoim kubiku w korporacji? To tak jak Walter. Ten niepozorny facet nigdy się zbytnio nie rzucał w oczy, aż los rzucił mu wyzwanie, które ten podjął. Nawet nie zauważył, jak stał się człowiekiem, którym zawsze chciał być. Ta niezwykle inspirująca opowieść pokazuje, że tym co powstrzymuje nad od realizacji marzeń jesteśmy my sami.
3. I tak cię kocham (The Big Sick, 2017)


Życie bywa mocno zakręcone, między innymi dlatego wpędza nas w zły nastrój. Główni bohaterowie tego filmu też nie mają łatwo. On pochodzi z konserwatywnej rodziny, która nie akceptuje jego wyborów. Ona z kolei choć dogaduje się z rodziną, to zaraz będzie się musiała zmierzyć ze śmiertelną chorobą. Humor okazuje się najlepszym lekarstwem na wszelkie zgryzoty. Ten film z pewnością wywoła uśmiech na każdej twarzy.
2. Nietykalni (Intouchables, 2011)


To jeden z tych filmów, które niezmiennie inspirują i napawają chęcią na życie. Główny bohater jest sparaliżowany, nie rusza się i wymaga ciągłej opieki. Jedyny plus jest taki, że jest bogaty, więc stać go na zatrudnienie owej pomocy i zatrudnia osobę na pierwszy rzut oka nieodpowiednią do tej pracy. Różni ich absolutnie wszystko, od pochodzenia, po poziom wrażliwości. Jednak mimo to nawiązuje się między nimi nić porozumienia, która pozwala zapomnieć o kalectwie i naprawdę cieszyć się życiem.
1. Forrest Gump (1994)


Najlepsze filmy na poprawę humoru. Kino na dobry nastrój

Na szczycie listy filmów na poprawę humoru nie mogło być innego tytułu. Życie Forresta nie było usłane różami, ale jego prostolinijne podejście do życia, naiwność, ale i dobroć, powodują, że jest jedną z najbardziej pozytywnych postaci w historii kina. Nigdy nikogo nie podejrzewał o złe intencje, zawsze wychodził życiu naprzeciw, choć chyba bardziej trafne jest powiedzenie, że po prostu poddawał się jego biegowi. Dzięki temu przytrafiały mu się niesamowite rzeczy. Krótko mówiąc, nie ma lepszego filmu na poprawę humoru.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.