5 zasad stylu skandynawskiego w aranżacji wnętrz

Styl skandynawski  w aranżacji wnętrz nie traci na popularności. Wyróżniają go proste formy mebli, naturalność oraz neutralna kolorystyka. Klimat skandynawskich wnętrz można z powodzeniem przenieść do własnego mieszkania. Wystarczy przestrzegać kilku zasad. 

5 zasad stylu skandynawskiego w aranżacji wnętrz fot. Ferm Living

1. Styl skandynawski: stonowane kolory

Odpowiednia kolorystyka jest jednym z naczelnych wyznaczników stylu skandynawskiego w aranżacji wnętrz. W mieszkaniach inspirowanych północną estetyką nie może zabraknąć bieli, odcieni szarości i koloru jasnego drewna.  Barwy te stanowią bazę, do której można dodawać kolejne barwy, np. pastele, butelkową zieleń i inne kolory. Te mocniejsze kolory powinno się wprowadzać do wnętrz jedynie w akcentach, tak żeby nie zdominowały aranżacji.

Przeczytaj także: Aranżacje wnętrz – jaki styl wybrać?

5 zasad stylu skandynawskiegofot. Bloomingville


2. Styl skandynawski: siła prostoty

Skandynawowie nie lubią przesady i wymyślnych form – te zbytnio komplikują życie. Wszystko czym się otaczają powinno być proste i z tej prostoty wynika siła skandynawskiego wzornictwa. Wszak im coś jest mniej skomplikowane w formie, tym większą uwagę zwraca konstrukcja, funkcjonalność i materiał wykonania. Te wszystkie elementy muszą być nieskazitelne. Dzięki temu za prostotą podąża jakość. Znakomite meble kupuje się więc raz na lata, co z kolei pomaga chronić środowisko, co także nie jest bez znaczenia dla mieszkańców Północy.

Przeczytaj także: Modny salon w stylu skandynawskim. Jak go urządzić?

5 zasad stylu skandynawskiegofot. Norsu Interiors


3. Styl skandynawski: przytulność

Mogłoby się wydawać, że skoro w stylu skandynawskim jest tak mało kolorów i tyle prostoty, to jest to styl zimny, może nawet surowy. Nic bardziej mylnego. Skandynawskie wnętrza należą do wyjątkowo przytulnych. Jest w nich pełno tkanin o różnych kolorach i fakturach. Ważna wśród nich rolę odgrywają dywany i chodniki, które kładzie się nawet w kuchniach. Wrażenie przytulności potęguje duża ilość naturalnego drewna i kameralność wynikająca z prostoty.

5 zasad stylu skandynawskiegofot. Ubarbanara


4. Styl skandynawski: naturalność

Skandynawia to ostoja natury na naszym kontynencie. Dlatego też natura ważna jest w północnych mieszkaniach. W stylu skandynawskim przede wszystkim królują naturalne materiały – drewno, tkaniny, szkło, ceramika. Nie może też zabraknąć roślin. Często zastępują one inne dekoracje i wprowadzają przyjemny klimat. Nieważne duże, małe, egzotyczne, swojskie, doniczkowe czy cięte. Rośliny są elementem obowiązkowym każdego mieszkania w stylu skandynawskim.

5 zasad stylu skandynawskiegofot. Garden Trading


5. Styl skandynawski: drewno

Ostatnim z głównych składników stylu skandynawskiego jest wielokrotnie wspominane tu drewno. Jest to podstawowy materiał wykończenia wnętrz i z którego są wykonywane meble. Wprowadza ono do wnętrz także wspominaną naturalność. Jest to materiał bardzo demokratyczny, ale też szlachetny. W zależności od tego jak jest obrobione może wyglądać rustykalnie bądź elegancko, a nawet luksusowo. Wydaje się wręcz, że skandynawscy designerzy opanowali sztukę modelowania drewna do perfekcji. Tworzą z nich wyjątkowo piękne rzeczy.

5 zasad stylu skandynawskiegofot. FreshomeAbout Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Mi takie podejście do urządzania wnętrza bardzo się podoba. Prostota, stonowane barwy – świetna sprawa. W tej chwili po remoncie moje mieszkanie wygląda w taki sposób, choć może bardziej idzie to w kierunku modernizmu. Zakochałam się na przykład w prostych półkach modułowych https://e-armet.pl/pl/c/Polki-modulowe/846 – są idealne na książki i jakieś drobne rzeczy. Jak się dobrze zagra kolorami to wizualnie wtapiają się w pomieszczenie, co mi bardzo odpowiada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.