TOP 15: Filmy z zaskakującym zakończeniem [bez spoilerów]

Najlepsze filmy to te, które prawdziwie zaskakują i nie są przewidywalne. Takie produkcje ogląda się z zapartym tchem, gdyż akcja wymyka się schematom. W tym zestawieniu znajdziesz 15 takich tytułów. Nie musisz się jednak obawiać, nie zdradzę żadnego zakończenia.

Zaskakujące zakończenie filmu, które wywraca do góry nogami wszystko, co się zobaczyło, to jedna z największych przyjemności w kinie. Widz zostaje wbity w fotel, a cały obraz analizuje na nowo w głowie – to marzenie każdego filmowca. Takich zakończeń próżno szukać w komediach romantycznych, w których koniec jest w zasadzie znany już na początku. Za to w zaskakujące zakończenia obfitują kryminały („Infiltracja”), thrillery („Podziemy krąg”) oraz horrory („Psychoza”). Można także znaleźć mnóstwo intrygujących produkcji wśród filmów obyczajowych czy tych oscylujących między gatunkami.

Poniżej zebrałam te filmy, których zakończenia wywarły na mnie największe wrażenie. W każdym finał był wielkim zaskoczeniem. Nie martwicie się jednak, nie zdradzam końcówek. Nie chcę was pozbawić przyjemności bycia zaskoczonym.

Przeczytaj także: Najlepsze filmy psychologiczne, o których trudno zapomnieć

Najlepsze filmy z zaskakującym zakończeniem


15. Źle się dzieje w El Royale (Bad Times at the El Royale, 2018)


TOP 15: Filmy z zaskakującym zakończeniem [bez spoilerów]

Zestawienie najlepszych filmów z zaskakującym zakończeniem otwiera „Źle się dzieje w El Royale”. Jest to produkcja w gwiazdorskiej obsadzie: Jeff Bridges, Dakota Johnson, Chris Hemsworth, Jon Hamm. Jednego dnia do cieszącego się złą sławą hotelu El Royale na granicy dwóch stanów – Kalifornii i Nevady – przyjeżdża kilka osób szukających noclegu. Jest wśród nich pastor i komiwojażer. Szybko się okazuje, że każdy ma jakąś ukrytą agendę. Można bezpiecznie powiedzieć, że klimatem film przypomina nieco obrazy Quentina Tarantino.
14. Zwyczajna przysługa (A Simple Favor, 2018)


TOP 15: Filmy z zaskakującym zakończeniem [bez spoilerów]

Kolejny film zabiera nas na spokojne przedmieścia Nowego Jorku. Tutaj poznajemy Stephanie, samotna młodą matkę, która dzieli się przepisami kulinarnymi na YouTubie. Jej syn zaprzyjaźnia się z innym chłopcem ze szkoły, którego mamą jest piękna Emily. Tak zaczyna się znajomość zupełnie różnych kobiet. Pewnego dnia Emily prosi, aby przyjaciółka odebrała jej syna ze szkoły. Nic wielkiego – mogłoby się wydawać – i byłoby, gdyby Emily wróciła po syna. Ta jednak znika na kilka dni. Stephanie postanawia na własną rękę zbadać, co się stało.
13. O wszystko zadbam (I Care a Lot, 2020)


TOP 15: Filmy z zaskakującym zakończeniem [bez spoilerów]

Kolejny film z zaskakującym zakończeniem jest najmłodszą produkcją w zestawieniu. To obraz wyprodukowany przez Netflixa z Rosamund Pike w roli głównej. Nasza bohaterka to silna kobieta z charakterem, która jednak prowadzi wątpliwy moralnie biznes. Opiekuje się starszymi osobami, które już same nie są w stanie tego robić, przynajmniej według sądu. W ten sposób zyskuje dostęp do ich majątków. Tym razem jednak Marla zadarła z niewłaściwą staruszką, co doprowadzi do nieoczekiwanego obrotu spraw.
12. Szósty zmysł (The Sixth Sense, 1999)


TOP 15: Filmy z zaskakującym zakończeniem [bez spoilerów]

„Szósty zmysł” to najgłośniejszy film z dziecięcą gwiazdą lat 90. – Haleyem Joelem Osmentem. Wcielił się tu w chłopca, który twierdzi, że widzi zmarłych. W uporaniu się z tymi wizjami ma mu pomóc psychiatra dziecięcy, w którego wcielił się Bruce Willis. Lekarz sam jednak wcale nie jest w najlepszej kondycji, dopiero co przeżył zamach na swoje życie z rąk byłego pacjenta. Od samego początku atmosfera filmu jest ciężka i mroczna. Mocne wrażenia gwarantowane.
11. Służąca (Ah-ga-ssi, 2016)


TOP 15: Filmy z zaskakującym zakończeniem [bez spoilerów]

Zaskakujących zakończeń nie brakuje także w kinie azjatyckim. Doskonałym tego przykładem jest film z Korei Południowej „Służąca”. Jest to dramat kostiumowy, którego główną bohaterką jest tytułowa służąca. Za namową oszusta, dziewczyna zatrudnia się u bogatej arystokratki, by pomóc mu ją w sobie rozkochać. Choć dziewczyna trzyma się uknutego planu, to sama zaczyna czuć coś więcej do swojej pani. Szybko okazuje się także, że plan oszustwa nie jest jedyną intrygą, a bogaci arystokraci tylko wyglądają na naiwnych.
10. Ex Machina (2015)


TOP 15: Filmy z zaskakującym zakończeniem [bez spoilerów]

„Ex Machina” opowiada historię milionera, samotnika i technologicznego geniusza, Nathana, który zatrudnia programistę komputerowego, Caleba. Sprowadza go na tydzień do swojej posiadłości na Alasce, gdzie ten ma przeprowadzić test Turinga. Jest to test sprawdzający, czy maszyna upodobniła się do istoty ludzkiej. A obiektem jego badań ma być robot-kobieta, Ava. Zetknięcie z tak realistycznym humanoidem jest dla Caleba szokiem. Jednocześnie nie może się pozbyć uczucia, że intencje Nathana wcale nie są czyste. Atmosfera tego filmu nie pozwala oderwać się od ekranu.
9. Inni (Others, 2001)


TOP 15: Filmy z zaskakującym zakończeniem [bez spoilerów]

Poczucie, że w tej historii jest coś nie tak, towarzyszy widzom już od pierwszych minut filmu. Trwa wojna, Grace wraz z dziećmi mieszka w olbrzymim domu u wybrzeża Anglii, podczas gdy jej mąż walczy na froncie. Dzieci Grace cierpią na poważną chorobę, która uniemożliwia im przebywanie na słońcu. W związku z tym ich życie reguluje szereg zasad, których łamać nie wolno. Pewnego dnia Grace zostaje zmuszona do przyjęcia na służbę kilku mieszkańców wyspy. Wraz z ich przybyciem w posiadłości zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Ten film jest dla widzów o mocnych nerwach.
8. Koneser (La migliore offerta, 2013)


TOP 15: Filmy z zaskakującym zakończeniem [bez spoilerów]

Kolejny film z zaskakującym zakończeniem opowiada o znawcy sztuki, który wpadł w sidła miłości. Virgil Oldman to człowiek hermetyczny, pochłonięty całkowicie swoją pasją do pięknych rzeczy, dlatego nigdy nie związał się z żadną kobietą. Pewnego dnia dostaje zlecenie na wycenę wartości kolekcji dzieł sztuki. Zleceniodawcą jest młoda kobieta, Claire. Cierpi ona na swoistą przypadłość, lęk przez który nie wychodzi z domu. Między tymi specyficznymi ludźmi nawiązuje się nić porozumienia. Nieuchronny romans będzie miał jednak brzemienne skutki.
7. Gdzie jesteś, Amando (Gone Baby Gone, 2007)


Filmy z zaskakującym zakończeniem

Choć Ben Affleck miał dobre momenty jako aktor, to zdecydowanie lepiej sprawdza się, stojąc za kamerą. „Gdzie jesteś, Amando” to jego reżyserski debiut. W filmie obsadził swojego barta, który wcielił się w miejscowego detektywa. Wraz z partnerką angażuje się w sprawę zaginięcia czteroletniej Amandy. Matka dziewczyny nie jest kryształową postacią, więc stykała się z wieloma ciemnymi typami. Tropów jednak w tym śledztwie jest niewiele. Gdy dochodzi do niespodziewanego obrotu spraw, nic nie jest takie, jak się wydawało. Mocny finał zostaje w widzach na długo.
6. Nowy początek (Arrival, 2016)


TOP 15: Filmy z zaskakującym zakończeniem [bez spoilerów]

O tym, że zakończenie tego filmu musi być zaskakujące, możemy się domyślać od początku. Na ziemię bowiem przybywają obcy. Ich dziwne statki zawisły bez ruchu w różnych regionach świata, a ludzie nie bardzo wiedzą, co mają z tym fantem zrobić. Przybysze nie wydają się agresywni, nie opuszczają pojazdów, ani nie wysyłają sygnałów. Po co więc się pojawili? W odpowiedzi na to pytanie ma pomóc ekspertka lingwistyki. Jej zadaniem jest rozszyfrować język kosmitów i nawiązać z nimi komunikację. Kobieta dzielnie znosi trudy misji, podskórnie czując, że po tym wydarzeniu nic już nie będzie dla niej takie samo.
5. Planeta małp (Planet of the Apes, 1968)


TOP 15: Filmy z zaskakującym zakończeniem [bez spoilerów]

Ten film to absolutna klasyka kina, który zapoczątkował całą serię kolejnych produkcji. Jednak pierwsza „Planeta małp”, choć niedoskonała pod wieloma względami, to jednak okazała się najbardziej wbijająca w fotel. Statek kosmonautów rozbija się na tajemniczej planecie opanowanej przez mówiące małpy. Rozbitkowie starają się naprawić swój pojazd i wrócić na Ziemię. Nie jest to jednak możliwe, a żeby dowiedzieć się dlaczego, trzeba poczekać do końca. Finałowa scena oglądana po raz pierwszy pozostawia niezatarte wrażenie.
4. Wyspa tajemnic (Shutter Island, 2010)


TOP 15: Filmy z zaskakującym zakończeniem [bez spoilerów]

Wśród najlepszych filmów z zaskakującym zakończeniem nie mogło zabraknąć obrazu Martina Scorsese. Akcja „Wyspy tajemnic” rozgrywa się w latach 50. Szeryf federalny, Daniels, stara się dowiedzieć, jakim sposobem z zamkniętej celi w pilnie strzeżonym szpitalu dla psychicznie chorych przestępców zniknęła pacjentka. Szpital zlokalizowany jest na wyspie, nad którą właśnie nadciąga huragan, pozbawiając ją łączności z lądem. Szeryf czuje, że władze ośrodka coś przed nim ukrywają. Z biegiem akcji poczucie osaczenia i aura tajemnic jedynie się nasilają, aż do finału, w którym poznajemy szokującą prawdę.
3. Parasite (Gi-saeng-chung, 2019)


TOP 15: Filmy z zaskakującym zakończeniem [bez spoilerów]

Wielki zwycięzca Oscarów 2020 to film pełen niespodzianek. “Parasite” to historia o dwóch rodzinach ze skrajnie różnych światów. Biedny Gi-woo wiedzie ubogie życie bez perspektyw. Nagle otrzymuje propozycję, która ma odmienić jego życie. Przyjaciel rekomenduje go do pracy korepetytora córki prezesa wielkiej firmy. Gi-woo dostaje pożądana posadę w luksusowej willi i podstępem załatwia pracę reszcie swojej rodziny. Coś, co zaczyna się jako komedia, wkrótce jednak przerodzi się w rodzaj thrillera. Mocna i zaskakująca fabuła ma zwracać uwagę na problem skrajnych nierówności społecznych.
2. Siedem (Se7en, 1995)


TOP 15: Filmy z zaskakującym zakończeniem [bez spoilerów]

W tym filmie zaskakujące jest nie tylko zakończenie. Na każdym kroku czeka na widza mroczna niespodzianka. Młody detektyw – nowy w mieście – wraz z wybierającym się na emeryturę partnerem muszą rozwikłać zagadkę dziwnych morderstw. Zbrodnie są popełniane według klucza siedmiu grzechów głównych. Ciężar przestępstw aż czuć w powietrzu. Szybko staje się jasne, że ta sprawa zaważy na życiu obu partnerów, choć żaden sobie nie zdaje jeszcze sprawy, jak bardzo.
1. Zaginiona dziewczyna (Gone Girl, 2014)


TOP 15: Filmy z zaskakującym zakończeniem [bez spoilerów]

Na szczycie zestawienia najlepszych filmów z zaskakującym zakończeniem znalazł się kolejny obraz Davida Finchera. Tym razem bohaterami jest młode, atrakcyjne małżeństwo – Amy i Nick. Ich życie wydaje się idealne – mieli pieniądze, wystawy dom i urodę. Fasada szczęścia opadła, gdy Amy zniknęła, a w domu małżonków znaleziono wyraźne ślady walki. Wszystko wskazywało na to, że dom był miejscem zbrodni. Jak domniemano – morderstwa. Głównym podejrzanym z miejsca został Nick. Czy słusznie?


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.