Scones – przepis na brytyjskie bułeczki. Idealne na śniadanie i podwieczorek

Scones to bułeczki powstałe w Wielkiej Brytanii, a konkretnie w Szkocji. Są niezwykle proste od zrobienia, nie zajmują wiele czau i można je na wiele sposobów modyfikować. Poznajcie najlepszy przepis na scones i podwieczorek bądź śniadanie w angielskim stylu.

Scones - przepis na angielskie bułeczki

 

To jedno z najbardziej brytyjskich przysmaków. Scone to prosta bułeczka, której istnieją setki, a nawet tysiące wariacji. Scones można piec w wersji klasycznej, jak i z rodzynkami, owocami, czekoladą, maślanką, płatkami owsianymi, a także na słono z takimi dodatkami jak cebula czy boczek. Niezależnie od wersji najlepiej smakują ciepłe. Te na słodko obowiązkowo powinno się jeść z dodatkiem masła i dżemu. Niektórzy Brytyjczycy zamiast masła dodają gęstą, słodką śmietanę. W każdej wersji smakują doskonale. Miesza się w nich rustykalność i swojskość z niewymuszonym wdziękiem. Nawet ze słodkimi dodatkami nigdy nie są zbyt słodkie, co czyni je idealnym wyborem na śniadanie, ale też podwieczorek. Właśnie zresztą z myślą o popołudniowym posiłku powstały.


Krótka historia scone

Choć bułeczka scone uchodzi za typowo angielski przysmak, to pochodzi ze Szkocji. Mówi się nawet na nią „Scottish quick bread”, czyli szybkie pieczywo. Sama nazwa według niektórych źródeł wzięła się od zangielszczonego duńskiego określenia schoonbrot – piękny chleb. Według innych od szkockiej miejscowości o nazwie Scone. Niegdyś znajdował się w niej Kamień Przeznaczenia, używany jako tron koronacyjny pierwszych królów Szkocji. Przy czym nazwa bułeczki i miejscowości są inaczej wymawiane.

Niezależnie od tego, którą wersję przyjmujemy za właściwą, nie ma wątpliwości, kto spopularyzowany scones. Tą osobą była księżna Anna Maria Russell. W latach 1841–1847 pełniła honor Lady of the Bedchamber królowej Wiktorii. Była to dość istotna funkcja. Powszechnie uważa się, że księżna wprowadziła w Anglii zwyczaj popołudniowego picia herbaty. W ówczesnym okresie lunch, zwany wtedy luncheon, był jadany około południa, a kolacja najwcześniej o 19.00. Przez całe popołudnie można było więc chodzić głodnym. Dlatego księżna wprowadziła zwyczaj picia ok. godziny 17.00 herbaty, której towarzyszyły przekąski. Wśród nich pierwsze skrzypce zawsze odgrywały scones. Królowa Wiktoria je podobno uwielbiała. Tak narodził się zwyczaj five o’clock i spopularyzowały bułeczki, które dziś są nieodłącznym elementem brytyjskiej kultury.

Czas przejść do konkretów, czyli przepisu na scones. W klasycznej, podstawowej wersji do ciasta dodaje się mleko. Tutaj znajdziecie wersję z maślanką, która sprawia, że bułeczki są nieco bardziej wilgotne.

 

PRZEPIS NA SCONES – BRYTYJSKIE BUŁECZKI

450 g mąki
140 g masła
6 łyżeczek cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
½ łyżeczki sody oczyszczonej
1 szklanka maślanki
kilka kropel ekstraktu z wanilii

  1. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni C.
  2. W dużej misce wymieszaj wszystkie sypkie składniki. Pokrój masło w kostkę. Połącz je z mąką. Całość powinna wyglądać jak grube okruchy.
  3. Dodaj maślankę i krótko mieszaj. Następnie przełóż ciasto na oprószoną mąką stolnicę lub blat. Ugniataj ciasto delikatnie. Nie obawiaj się grudek, wręcz są wskazane. Zbyt długo wyrabiane, gładkie ciasto po upieczeniu będzie twarde. Ugniataj je krótko tylko do połączenia składników.
  4. Uformuj placek gruby na ok. 1,5- 2,5 cm. Wytnij bułeczki o średnicy ok. 6 cm.
  5. Przełóż scones na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i posmaruj delikatnie odrobiną mleka lub roztrzepanego jajka.
  6. Piecz w nagrzanym piekarniku ok. 15-20 min. Jeśli lubisz chrupką powierzchnię piecz 20 min. Najlepiej smakują jeszcze ciepłe z masłem i dżemem.

Scones - najlepszy przepis na angielskie bułeczkiScones - najlepsze angielskie bułeczki

Smacznego
Zdjęcia: Anna Oporska © Learning from Hollywood

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.