Elementy, które przesądzają o „drogim” wyglądzie aranżacji wnętrza, nie zawsze muszą kosztować dużo. Czasem przy pomocy kilku prostych zabiegów i niepozornych rzeczy można zdziałać naprawdę wiele. Poznaj 10 tanich sposobów na „drogą” aranżację wnętrza. Te triki aranżacyjne od lat stosuję projektanci wnętrz.
Spójrzmy prawdzie w oczy, nikt nie chce, żeby jego mieszkanie czy dom wyglądały na urządzone tanio. Większość osób jednak wierzy, że aby coś wyglądało na drogie, musi być drogie – nic bardziej mylnego. Ilość wydanych pieniędzy nie przekłada się automatycznie na wyraz wnętrza. Zdarza się – i to wcale nie tak rzadko, jakby się mogło wydawać – że mieszkania urządzone za wielkie pieniądze, prezentują się tandetnie. Są pewne zabiegi aranżacyjne, które nie kosztują wiele, a mogą wynieść aranżację na wyższy poziom. Niektóre są wręcz banalne. Poznajcie 10 najważniejszych z nich.
Przeczytaj także: Jak stworzyć harmonijną przestrzeń mieszkalną? 5 porad dekoracyjnych
10 tanich sposobów na „drogie” wnętrza
1. Zagospodarowane ściany
Jedną z rzeczy, która sprawia, że wnętrze wygląda „biednie” są niezagospodarowane ściany. Przy czym chodzi o ściany najbardziej wyeksponowane w danym pomieszczeniu – za kanapą, za łóżkiem, z telewizorem itp., jak i te znajdujące się na wprost wejścia do pokoju. Pozostawienie wielkich powierzchni ziejących pustką, wygląda smutno i sprawia wrażenie „niedorobienia”, zupełnie jakby zabrakło środków na ich zapełnienie. Tymczasem wystarczy powiesić duże lustro lub zaaranżować galerię plakatów, aby z miejsca zmienić percepcję pomieszczenia. Te elementy nie kosztują wiele, a robią wielką różnicę.
Przeczytaj także: Jak urządzić małe wnętrze? 10 rad od posiadaczy niewielkich mieszkań
2. Listwy ścienne
Listwy ścienne czy to styropianowe czy drewniane to nieoceniona broń w dłoniach każdego projektanta wnętrz. Nie tylko zdobią, ale też wprowadzają podziały na ścianach niczym w luksusowych domach. Prezentują się elegancko, mogą skorygować proporcje wnętrza, pomóc w zagospodarowaniu ścian i podkreślić styl. Przy tym wszystkim ich zakup jest niedrogi, a montaż bardzo prosty. Dobrym pomysłem jest też pomalowanie listew tym samym kolorem, co ściany, na których się znajdują.
3. Zapach
Naukowcy potwierdzają to, co ludzie intuicyjnie wiedzieli od stuleci – doznania węchowe silniej na nas oddziałują niż doznania wizualne. Przykładowo ta sama kobieta ze starannym makijażem i ułożonymi włosami, ale która nie użyła perfum, będzie oceniona za mniej atrakcyjną od tej bez makijażu i uczesanych włosów, ale za to pachnącej ładnymi perfumami. Ta sama zasada dotyczy wnętrz. Jeśli wchodzimy do pomieszczenia i ładnie w nim pachnie, niezależnie od tego jak wygląda, oceniamy je zdecydowanie wyżej. Dlatego inwestycja w dobry i trwały zapach do domu, może się okazać najlepszą, jaką poczynimy.
4. Odpowiednio dobrane zasłony
Jedna rzecz, która z miejsca może odmienić wnętrze, to zasłony. Długie, jednokolorowe, najlepiej jednokolorowe mogą skorygować proporcje pomieszczenia, sprawić, że będzie wyglądało na wyższe, a okno na większe, ukryć rury i mankamenty ścian. Często to właśnie same zasłony potrafią zrobić dramatyczną różnicę. Należy jednak mieć na uwadze kilka czynników. Żeby zasłony miały szansę roztoczyć swój czar, muszą być zawieszone w odpowiednim miejscu. Nie powinno się ich wieszać tuż nad oknem, a jak najbliżej sufitu. Do tego nie mogą się kończyć wraz z zewnętrzną linią okna – karnisz powinien być co najmniej pół metra szerszy z każdej strony. Następna kwestia to długość. Należy raz na zawsze zapomnieć o krótkich, sięgających parapetu zasłonach – tylko te do ziemi mają rację bytu. Trzymając się tych wytycznych, spektakularny efekt będzie gwarantowany.
5. Warstwy tkanin
Łóżko czy kanap od razu wyglądają na droższe, gdy odpowiednio je zaaranżujemy. Liczne warstwy tekstyliów o spójnej kolorystyce i zróżnicowanych fakturach są tu kluczem do sukcesu. Przykładowo zaścielone łóżko nakryte jedynie narzutą czy kocem, wygląda zwyczajnie smutno, żeby nie powiedzieć biednie. Ale gdy dodamy dwie lub trzy dekoracyjne poduszki, narzucimy pled i wywiniemy efektownie narzutę wykreujmy posłanie niczym z pięciogwiazdkowego hotelu. Warstwowość i różnorodność faktur sprawiają, że pokój staje się ciekawszy wizualnie, a dzięki temu „droższy”. To samo jest z kanapą – warto dodać kilka poduszek, pled i od razu można odnieść wrażenie, że wydaliśmy na nią dużo więcej niż w rzeczywistości.
6. Żywe kwiaty i rośliny
Rośliny, szczególnie o dużych, mięsistych liściach, drzewka w donicach i żywe kwiaty to jakże prosty sposób na wywindowanie aranżacji wnętrza. Te naturalne zielone akcenty z miejsca sprawiają, że pomieszczenie wydaje się przyjazne, nieco bardziej wyrafinowane i bliższe człowiekowi. Warto o tym pamiętać, bo trudno o lepszy sposób na podniesienie wartości wystroju.
7. Porządek
Można sobie pomyśleć, że to banał i nic nie wnosząca porada, ale nic bardziej mylnego. Czyste, uporządkowane i zadbane wnętrze to rzecz numer jeden w odbiorze pomieszczenia. Jeśli ich nie przestrzegamy, możemy mieć meble za miliony, a i tak nie osiągniemy „bogatego” efektu. Warto przy tym pamiętać, że mówiąc o porządku, mam na myśli nie tylko brak brudu. Chodzi też o porządek wizualny. Zastawione blaty i zagracona podłoga nigdy nie będą się prezentować dobrze. Im niej zastawiamy te powierzchnie, tym wystrój na tym bardziej zyskuje.
8. Symetria
Ludzkie oko uwielbia symetrię i wizualny porządek, jaki wnosi, nawet kiedy jej osiągnięcie odbywa się kosztem dynamiki. Dlatego symetryczne rozmieszczenie mebli czy dekoracji to szalenie prosta rzecz o wielkiej sile oddziaływania. Szczególnie warto o tym triku pamiętać, aranżując sypialnię, a w szczególności strefę wokół łóżka, ale też jadalnię i strefę wypoczynkową.
9. Ukryte rury i grzejniki
Są w mieszkaniach koniecznością, ale ich widok nie wnosi zbyt wiele do aranżacji, a wręcz sprawiają, że wizualnie traci. Dlatego warto dołożyć starań, aby je ukryć. Osłony na grzejniki to doskonały sposób na podniesienie walorów pomieszczenia. Tym bardziej, że wiele gotowych osłon prezentuje się bardzo efektownie. Z kolei rury można obudować, ukryć za zasłoną, a co najmniej pomalować na ten sam kolor co ściany.
10. Spójna paleta kolorystyczna w całym domu
Kolor ma wielką siłę oddziaływania. Za bardziej wyrafinowane i eleganckie uchodzą jasne barwy – biele, beże i szarości. Nie musimy jednak sięgać tylko po te, żeby wystrój wnętrza uchodził za drogi. Ważniejsze jest natomiast, żeby wybrać dwa lub trzy dominujące odcienie i konsekwentnie trzymać się ich w całym domu. Wnętrza, w których panuje kolorystyczny chaos są odbierane jako niespójne i nieprzemyślane. Do tego im więcej różnych odcieni, tym gorzej się czujemy w danym miejscu.