Dekoracje stołu z owoców – naturalnie i efektownie

Dekoracja stołu ze świeżych owoców to świetny sposób na letnie nakrycie. Będzie wyglądać naturalnie, bezpretensjonalnie, świeżo i szalenie apetycznie. Dekoracje z owoców doskonale się sprawdzą zarówno na zewnątrz, jak i w domu. Te nakrycia stołu was zainspirują.

Dekoracje stołu z owoców

 

Szczególnie latem odchodzimy od wymyślnych dekoracji stołu. W zamian kierujemy się ku bardziej naturalnym i świeżym ozdobom. Czy może coś lepiej spełniać te kryteria niż owoce? Stanowią one idealne dopełnienie letniej aranżacji stołu. Odpowiednio ułożone zastąpią stroik, bukiet kwiatów i wszelkie inne dekoracje. Poniżej zebrałam garść inspiracji z owocami w roli głównej.

Przeczytaj także: Bieżnik na stół czy obrus – na co się zdecydować?Owoce w roli dekoracji stołu

Na wstępie należy zaznaczyć, że nie chodzi tu o rzeźbienie w owocach, czyli popularny carving, czy tworzenie z nich misternych kompozycji na jeszcze bardziej misternych paterach. Jeśli na myśl o dekoracjach stołu z owoców przychodzą wam na myśl dekadenckie martwe natury holenderskie, to także nie jest ten kierunek. Żeby nakrycie stołu wyglądało efektownie, kluczowe są naturalność, elegancja i umiar. Z tych względów nie należy przesadzać ani z ilością, ani poziomem skomplikowania aranżacji.

Pierwszym krokiem jest wybór rodzaju owoców, jakie chcemy wykorzystać do dekoracji stołu. Najlepiej ograniczyć się do jednego gatunku. Szczególnie atrakcyjnie na stole prezentują się cytrusy – cytryny, limonki czy pomarańcze. Równie popularne są swojskie jabłka. Jednak zdecydowanie prym w nakryciach stołów odgrywają egzotyczne owoce, jak ananasy i kokosy, przy czym te ostatnie najlepiej wyglądają rozcięte na pół odsłaniając wnętrze.

Dekoracje stołu z owoców

Jak udekorować stół owocami?

Owocami można udekorować stół na kilka sposobów. Jednym z najprostszych jest po prostu ułożenie ich w centralnej części stołu. Mogą leżeć bezpośrednio na obrusie, bądź liściach. Druga opcja to ułożenie na prostym, najlepiej jednokolorowym naczyniu, np. paterze lub misie. Jeśli zależy nam na bezpretensjonalności, lepsze będzie drewniane naczynie bądź deska, najlepiej o nieregularnych brzegach.

Inna opcja na wyeksponowanie owoców na stole to ułożenie ich w szklanych naczyniu. Szczególnie dobrze się sprawdzają wysokie wazony z gładkiego szkła o formie walca. Można dodatkowo napełnić je wodą i dołożyć kwiaty. Owoce będą się też pięknie prezentowały przekrojone na pół bądź pokrojone w plasterki.

Pojedyncze owoce można też położyć na talerzykach gości. Jest to prosty sposób na urozmaicenie nakrycia. Do tego można do nich dołączyć wizytówki z imionami gości.

Żeby wydobyć wszystkie atuty owoców w dekoracji stołów, ich świeżość oraz naturalność najlepiej nakryć stół jednokolorowym prostym obrusem. Idealny będzie biały, lniany bądź w innym stonowanym odcieniu. Można też z powodzeniem zrezygnować z obrusa i pozostać drewniany blat niczym nieosłonięty – naturalne materiały doskonale ze sobą współgrają. Pamiętajmy też, że żeby owoce należycie wybrzmiały nie powinny mieć konkurencji w postaci innych elementów nakrycia.

Dekoracje stołu z owoców Dekoracje stołu z owoców Dekoracje stołu z owoców Dekoracje stołu z owoców Dekoracje stołu z owocówDekoracje stołu z owoców Dekoracje stołu z owoców Dekoracje stołu z owocówNa koniec pamiętajmy, że analogicznie można w dekoracji stołu wykorzystać warzywa. Wówczas jednak uzyskamy bardziej rustykalną aranżację, która będzie stosowna na brunch, śniadanie i grill. Na bardziej oficjalnych okazjach warzywne dekoracje mogą się nie sprawdzić.

Dekoracje stołu z warzyw i owoców

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.