Miś Paddington i kolorowy dom w Londynie, w którym zamieszkał

Paddington to obecnie najpopularniejszy miś na świecie. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że rozgłosem prześcignął samego Kubusia Puchatka. Jego historia jest fascynująca, podobnie jak dom, w którym przyszło mu zamieszkać. A ten znajduje się w Londynie i należy do rodziny Brownów.

Paddington

 

Właśnie na ekrany kin wchodzi drugi film o przygodach misia Paddingtona – „Paddington 2”. Jest to świetna okazja, żeby zajrzeć do domu, w którym przyszło mu mieszkać. A w obu filmach to ten sam dom, należący do rodziny Brownów, która się nim zaopiekowała. Zanim jednak zajrzymy do wnętrz, przypomnijmy kilka faktów z życia naszego głównego bohatera.

Przeczytaj także: „Paddington”: Miś w służbie promocji Londynu

Filmy „Paddington” i „Paddington 2” powstały na podstawie książki Michaela Bonda wydanej po raz pierwszy w 1958 roku pod tytułem „Miś zwany Paddington” i następnej „Miś Paddington”. Jest to historia misia z puszczy peruwiańskiej, który traci dom w wyniku trzęsienia ziemi. W poszukiwaniu nowego domu udaje się do Londynu. Tam ma duże trudności, żeby się odnaleźć. W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to uniwersalna historia o outsiderze, który poszukuje dla siebie domu. Seria sprzedała się w ponad 35 mln egzemplarzy i została przetłumaczona na 40 języków. Dziś książka o sympatycznym misiu o wyjątkowo dobrych manierach jest uznawana za klasykę literatury dziecięcej. Aż dziwi, że tak późno trafiła na srebrny ekran. Powstały jedynie telewizyjne filmy o Paddingtonie, ale pierwszy pełnometrażowy film pochodzi z 2014 roku.


Paddington u Brownów

W pierwszym filmie o przygodach Paddingtona, widzimy jak miś opuszcza swój rodzinny dom w peruwiańskiej puszczy i udaje się w podróż do Anglii. Tam poznaje tyle sympatyczną, co ekscentryczną rodzinę Brownów, która postanawia się nim zaopiekować. Zabierają go do swojego domu przy Windsor Garden nr 32 i nadają mu imię pochodzące od londyńskiej stacji kolejowej, na której go znaleźli. W filmie pada, że Brownowie mieszkają w Notting Hill, słynnej dzielnicy Londynu. Jednak dom, który pojawia się na ekranie mieści się pod numerem 30 przy Chalcot Crescent, Primrose Hill.

Paddington

Dom rodziny Brownów jest równie barwny, co historia naszego misia. Jest to duży miejski dom z imponująca klatką schodową w centralnym punkcie. Wszystkie pomieszczenia są w innym kolorze. Każdej z postaci mieszkającej w domu przypisano bowiem inny kolor, który dominuje w ich pokojach, ale też w garderobach. Przykładowo Mary (Sally Hawkins) najczęściej nosi czerwone ubrania i ma czerwoną sypialnię. W pokoju jej córki dominuje natomiast błękit. Jest to celowy zabieg scenografów, którym zależało na tym, aby film był wyrazisty pod względem wizualnym.

Oglądaliśmy film „Parasolki z Cherbourgcha” i byliśmy pod wrażeniem użycia kolor do opowiedzenia historii

– powiedział scenograf, Gary Williamson.

Paddington i jego nowy doom

Poznawanie domu rodziny zaczynamy od korytarza wejściowego oraz klatki schodowej. Jej ściany zdobi malowidło przedstawiające drzewko wiśniowe. Pod jego wrażeniem jest sam Paddington.

Dom Brownów - PddingtonDom Brownów - Pddington

Następnie zaglądamy do kuchni. Jest to pełne uroku pomieszczenie stylistycznie nawiązującej do lat 60. Jest to celowy zabieg scenografów. Chcieli, żeby wnętrze nawiązywało do czasów, w których powstała pierwsza książka o Paddingtonie. Wystrój kuchni oparto na połączeniu błękitu i jasnożółtego koloru. Pojawia się tu kilka designerskich akcentów, jak lodówka o zaokrąglonych kształtach marki SMEG i lampa nad stołem kuchennym autorstwa Poula Henningsena, wybitnego duńskiego projektanta. Całe wnętrze jest tez bardzo brytyjskie w wyrazie.

Paddington Paddington

W salonie przylegającym do kuchni dominuje kolor granatowy. Pojawia się w nim wiele osobliwych przedmiotów. Pamiętajmy, że Mary Brown jest artystką, przejawy jej kreatywności widoczne są w całym domu.

Paddington

Sypialnie członków rodziny znajdują się na piętrze. Tak jak padło wyżej każdy ma inny schemat kolorystyczny. Mary przypisano kolor czerwony. Jej pokój jest pełen fantazji. Na ścianie mamy tapetę w kwiaty i drzewa, podobne motywy są także na zagłówku jej łóżka. Do tego oryginalna lampa, której klosze to pąki kwiatów.

Paddington dom BrownówW pokoju Judy Brown przeważa kolor niebieski. Dziewczynka, podobnie jak jej mama, przejawia dużą kreatywność. Całą jedną ścianę szczelnie wykleiła zdjęciami, plakatami i wycinkami z gazet.

Paddington domJonathan z koeli przejawia duszę konstruktora i wynalazcy – ciągle coś konstruuje. W jego pokoju jest wiele oryginalnych przedmiotów. A dominującym kolorem u Jonathana jest żółty.

Paddington domPaddington dom

Miejsce dla Paddingtona

Początkowo niedźwiadkowi z puszczy peruwiańskiej trudno jest się zadomowić o rodziny Brownów, pomimo że jest pod wrażeniem ich domu. Zostaje mu przydzielony pokój na poddaszu. Jest okrągłe okno dachowe, w którym Paddington siada i wspomina swoją własną rodzinę.

Paddington dom

Na poddaszu znajduje także makietę domu Brownów. Daje ona nam pogląd na rozkład pokoi.

Paddington dom

Ostatnim pomieszczeniem, do którego mamy okazję zajrzeć jest łazienka, w której Paddington miał pewne zajście.

Paddington dom Paddington dom


W STYLU MIESZKANIA BROWNÓW:

Na zdjęciu: 1. Lampa PH 5 Mini, cena: 2835 zł, Atelier Mesmetric. 2. Mozaika kwadratowa, cena: 18,70 zł, Tubądzin. 3. Tapeta Imperial Peacock, www.debbiemckeegan.com. 4. Figurka dekoracyjna, Almi Decor. 5. Komoda Suitcase, cena: 1489 zł, Kare Design. 6. Lodówka Smeg FAB28LP1, cena: 5200 zł, Media Expert. 7. Fotel Chesterfield Ease, cena: 1900 zł, Meble Falcon.

 


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.