Wnętrza urządzone w szarościach wydają się ponadczasowe i uniwersalne. Wbrew stereotypom nie są smutne ani chłodne. Kolor szary umiejętnie wprowadzony wprowadzi do pokoju czy całego mieszkania powiew nowoczesności, elegancji, a nawet odrobię ciepła.
Kolor szary we wnętrzach wydaje się krzykiem mody ostatnich sezonów. Owszem, mogliśmy obserwować jego wzmożoną popularność, jednak jest to barwa, która wbrew pozorom nie ulega kaprysom mody i ma dobrze ugruntowaną pozycję we wnętrzach. Szare ściany to dobry wybór na lata, niezależnie od przemijających trendów. Podobnie zresztą jak szara sofa, podłoga czy dywan. Kolor szary nie miał jednak w naszym kraju najlepszego PR-u, dlatego zapomnieliśmy, jak potrafi być elegancki i szykowny. Przygotowałam więc krótki przewodnik o urządzaniu szarych wnętrz.
Przeczytaj także: Aranżacje wnętrz – jaki styl wybrać?
Szare wnętrza w praktyce
Jeśli chcesz urządzić wnętrze w odcieniach szarości, zacznij od dużych powierzchni. Szare ściany wyglądają nowocześnie i ponadczasowo. Jeśli malujesz wszystkie na szaro, wybierz jasny odcień. Grafit w całym pokoju może go optycznie pomniejszyć. Jednak bezpieczniejszym wyjściem jest pomalowanie jednej ściany na szaro, a resztę na biały kolor. Biel jest znakomitym towarzyszem szarości. Dodaje jej wyrazistości i świeżości. Oczywiście sufity też powinny pozostać białe.
Decydując się na szare wnętrza, wybieraj różne odcienie szarości – od jasnych po ciemniejsze. Jeden odcień w całym mieszkaniu będzie wyglądał nudno i przytłaczająco.
Przeczytaj także: Jaki kolor pasuje do szarego we wnętrzach?
Jeśli chcesz rozświetlić szary pokój, wprowadź metaliczne powierzchnie – stal i srebro. One w końcu też mają szary odcień, a przy okazje wspaniale połyskują. Wnoszą do aranżacji wnętrz blask i efekt glamour.
Jest pewien kolor, który z szarością dogaduje się jak mało który, to brąz. Dla wielu to zaskakująca informacja, jednak brąz, niezależnie od odcienia, wydobywa szlachetność szarości i dodaje jej odrobinę ciepła. Razem tworzą duet elegancki i szykowny, choć nieoczywisty. Pochodne brązu także będą pasować do szarego koloru, mowa o beżach i kolorze mosiądzu.
Szara ściana to doskonałe tło na wyeksponowanie różnego rodzaju dekoracji, przede wszystkim obrazów i zdjęć. Szarość jest neutralna, dlatego nie wpływa na odbiór dzieła, nie przekłamuje jego barw. Dlatego jest to kolor często spotykany w galeriach sztuki i muzeach.
Pokój dla dziewczynek w różu, a dla chłopca w błękicie. Kolorystyczne stereotypy są mocno utrwalone. Warto jednak rozważyć pokój dziecięcy w szarościach. Barwa ta bardziej niż inne rozwija wyobraźnię, a do tego dziecko będzie mogło z łatwością zmieniać swój pokój wraz z rozwijaniem zainteresowań i kształtowaniem gustu.
Jeśli obawiasz się, że szare powierzchnie w twoim domu będą wyglądać smutno, zawsze możesz je ożywić wzorami. Szarość dobrze wypada na wzorzystych tkaninach, gdyż nie jest zbyt agresywna.
We wnętrzach pokutuje przekonanie przeniesione z pola mody. Mianowicie do szarego pasują srebrne dodatki. Tymczasem we wnętrzach, owszem pasują, ale jednocześnie wprowadzają chłód. Natomiast złote dodatki dodają nie tylko blasku i elegancji, ale także wnoszą ciepło. Dlatego śmiało dobierz do szarych mebli złote uchwyty i do szarej sofy złote poduszki.
Ostatnia rada. Szary kolor na chropowatych, matowych powierzchniach będzie wyglądał industrialnie bądź rustykalnie. Z kolei szarość na idealnie gładkich powierzchniach, a także na połyskujących będzie się bardziej jawić jako elegancka, klasyczna, a nawet glamour.