Dywany wracają na salony. Nowoczesne wnętrza nie mogą się bez nich obyć

Nowoczesne wnętrze bez dywanu to już pieśń przeszłości. Znów wracają do salonów, dodając im ciepła, stylu i wyrazistości. Odpowiednio dobrany dywan sprawi, że każde pomieszczenie będzie się prezentować efektownie i modnie.

Fot. Dywanopol

Przez lata trudno było sobie wyobrazić wnętrza bez dywanów. Dawniej nie tylko bowiem miały znaczenie dekoracyjne, ale także funkcjonalne – chroniły podłogi, izolowały ciepło i tłumiły odgłosy. Współcześnie wydaje się, że ich walory użytkowe zeszły na dalszy plan. Obecnie są przede wszystkim doskonałym narzędziem do kreowania stylu aranżacji. Teraz doceniamy ten fakt na nowo, gdyż dywany szturmem powracają na salony. Widzimy je w nowoczesnych mieszkaniach prezentowanych w pismach wnętrzarskich, w domach sław czy w filmowych wnętrzach, które doskonale oddają bieżące trendy.

Siła dywanów we wnętrzach

Siłę oddziaływania nowoczesnych dywanów i moc w kreowaniu aranżacji doskonale znają i chętnie wykorzystują współcześni kreatorzy stylu. Gdy słynna Carrie Bradshow w filmowej kontynuacji serialu „Seks w wielkim mieście” nawet w swojej kuchni rozłożyła dywan, wiadomo było, że czeka nas wielki dywanowy boom.

Dywany wracają na salony. Nowoczesne wnętrza nie mogą się bez nich obyć
Kadr z filmu „Seks w wielkim mieście”

I tak też się stało. Warto choćby spojrzeć na aranżacje wnętrz w najnowszych serialach. Tam dywanów nie brakuje. Zawsze są stosowane z dużym wyczuciem i zmysłem estetycznym. Najczęściej duże, mają realny wpływ na kreowanie stylu przestrzeni.

6 seriali pełnych wnętrzarskich inspiracji
Kadr z serialu „Sukcesja”

Teraz projektanci wnętrz nazywają dywany „piątą ścianą”. Wszystko dlatego, że mogą mieć taką samą siłę oddziaływania na wystrój całego pomieszczenia, jak ściany właśnie. Przy czym zmiana dywanu nie wymaga remontu czy malowania mieszkania. Jego rozwinięcie jest zdecydowanie łatwiejsze i nieporównywalnie tańsze niż wprowadzanie permanentnych zmian. A kolor, kształt czy rozmiar wybranego modelu mogą zrobić kolosalną różnicę. Wiele różnorodnych, nowoczesnych dywanów znajdziesz tutaj: https://sklep.dywanopol.pl/28-dywany-nowoczesne

Fot. Dywanopol

Z pomocą dywanów można:

  • Korygować proporcje wnętrza.
  • Wydzielać strefy w pomieszczeniu.
  • Dyktować lub podkreślać styl czy paletę kolorystyczną.
  • Ukryć brzydką podłogę.
  • Ocieplić przestrzeń.

Możliwości jakie dają wydają się wręcz nieograniczone. Co istotne, dywany docenili nie tylko wielbiciele klasycznych wnętrz czy w stylu boho, w których tak naprawdę nigdy nie straciły na popularności, ale także nowoczesnej estetyki. Początkowo wydawało się, że ciepłe w wyrazie dywany nie współgrają z nowoczesnym duchem. To się jednak szybko zmieniło, gdy w ofercie sklepów pojawił się szeroki wybór współczesnych modeli.

Jakie dywany są modne?

Mody w świecie dywanów ostatnio uległy przyśpieszeniu. Wciąż pojawiają się nowe tendencje wzory czy kolory, które podbijają nasze wnętrza. Wydaje się, że na czasie są szczególnie dywany:

  • Shaggy – o długim włosiu.
  • W neutralnych, beżowych odcieniach.
  • W eleganckie geometryczne wzory w duchu nowojorskim.
  • W przetworzone motywy roślinne.
  • Z motywami etnicznymi.
Dywany wracają na salony. Nowoczesne wnętrza nie mogą się bez nich obyć
Fot. Dywanopol

W trendach są dywany zarówno proste i stonowane, jak i bardziej ozdobne. Wydaje się natomiast, ze jesteśmy już zmęczeni starymi dobrymi persami, klasycznymi kwiatowymi motywami, czy mocnymi geometrycznymi wzorami. Zdecydowanie szukamy bardziej stonowanych rozwiązań, ale niepozbawionych charakteru.

Warto też dodać, że coraz większą uwagę zwracamy na materiał wykonania i rodzaj splotów, w końcu mają one niebagatelny wpływ na końcowy wygląd każdego dywanu. W cenie są dywany o wyrazistej fakturze, jak wspomniane wyżej modele typu shaggy, ale też te wykonane choćby z surowej juty. Przy takiej wyróżniającej się strukturze wzory i kolory schodzą na dalszy plan.

Dywany wracają na salony. Nowoczesne wnętrza nie mogą się bez nich obyć
Fot. Dywanopol

Jak dobrać dywan idealny?

Dywan, tak jak każdy innym element wyposażenia, powinien wpisywać się w ogólny styl pomieszczenia i schemat kolorystyczny. Dlatego należy na niego spoglądać jak na element większej całości.

Wydaje się, że kluczowe znaczenie ma dobór właściwego rozmiaru dywanu. Najczęściej popełnianym błędem jest wybór modelu zbyt małego. Daje to efekt nie dość, że zaburzonych proporcji, to jeszcze „biedny”. Rozmiar dywanu powinien korelować z rozmiarem pomieszczenia oraz skalą oraz rozstawieniem mebli.

Dywany wracają na salony. Nowoczesne wnętrza nie mogą się bez nich obyć
Fot. Dywanopol

Wielu projektantów radzi, aby wyliczać jego wymiary w odniesieniu do mebli, które mają na nim stanąć. Przede wszystkim nie powinien być mniejszy niż sofa ani stół, które się na nim znajdą. W drugim z wymienionych przypadków powierzchnia dywanu powinna być znacznie większa niż rozmiar stołu, tak aby w jego obrębie mieściły się jeszcze swobodnie krzesła. Warto jeszcze dodać, że optymalnie powinniśmy także skorelować kształty stołu i dywanu, choć nie jest to sztywną zasadą.

Na koniec pamiętajmy jeszcze, że dywan nie powinien przytłaczać pokoju, oznacza to, że lepiej w niedużych pomieszczeniach unikać modeli w mocnych kolorach i o dużych graficznych wzorach. Przy okazji warto mieć na uwadze względy praktyczne. Zarówno białe, jak i czarne dywany są najtrudniejsze do utrzymania w czystości. Także na jednokolorowych o jednolitej strukturze będą widoczne wszelkie zabrudzenie. Jeśli więc nie chcemy codziennie odkurzać, lepiej ich unikać.

Dzięki tym prostym zasadom z pewnością łatwiej będzie znaleźć dywan idealnie dopasowany do wnętrza. Wówczas cała aranżacja nabierze blasku i charakteru rodem z Hollywood.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Dywanopol.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.