Styl prowansalski we wnętrzach. Jak urządzić prowansalski dom?

Styl prowansalski w urządzaniu wnętrz pochodzi z południa Francji. Choć wiele osób wróżyło mu koniec popularności, to wciąż ma wiernych zwolenników. W końcu styl prowansalski stawia na naturalność, prostotę i bezpretensjonalność. Przedstawiam wnętrza w prawdziwie prowansalskim klimacie.

Styl prowansalski

 

Zgodnie z nazwą styl prowansalski wywodzi się Prowansji – krainy w południowo-wschodniej Francji. Znana jest ona z pól lawendy, wiosek oraz miasteczek o starej, kamiennej zabudowie i ciepłego, łagodnego klimatu. Rejon ten ma niewątpliwie w sobie magię. Jego sielskie krajobrazy i nieśpieszny tryb życia, będący pochwałą prostoty, od dawna inspirowały artystów. To właśnie oni rozsławili Prowansję na świecie. Szczególną w tym zasługę mają impresjoniści i postimpresjoniści, którzy wielokrotnie uwieczniali tamtejsze krajobrazy na płótnach. Wraz z rosnącą sławą tworzonych przez nich kierunków sztuki, rosła też sława regionu. W XX wieku stał się on modnym kierunkiem podróży. Wielu zamożniejszych ludzi urządzało tam swoje letnie domy. Ci, którym nie było dane mieszkać w Prowansji, postanowili odtworzyć jej klimat we własnych domach, znajdujących się nawet na odległych szerokościach geograficznych. Tak narodził się styl prowansalski. Jednak z biegiem czasu zaczął się odrywać od swojego pierwowzoru. Styl prowansalski jaki znamy dziś, jest raczej pewną interpretacją tamtejszych wnętrz.

Styl prowansalski

Styl prowansalski jednych urzeka, drugich już niekoniecznie. Wszystko przez wprowadzanie do wnętrz sztucznie, a do tego nieudolnie postarzanych rzeczy, podczas gdy założeniem tego stylu jest naturalność. Polscy producenci mebli Prowansję interpretują po swojemu i faktycznie nieco odeszli od właściwych założeń tego stylu. Dlatego postanowiłam pokazać styl prowansalski oczyszczony ze wszelkich wypaczeń i ukazać jego prawdziwe piękno.


Czym się wyróżnia styl prowansalski

Styl prowansalski we wnętrzach wyróżnia się przede wszystkim prostotą i naturalnością. Prowansalskie domy budowane są z kamienia, głównie z jasnego wapienia. Często ściany są tynkowane i malowane na jasne, ciepłe kolory. Przeważnie barwi się je naturalną ochrą i przeciera wapnem. Aranżując wnętrze w tym stylu, nie może więc w nim zabraknąć kamienia właśnie (np. w portalu kominkowym) i jasnych, ciepłych kolorów. Inne kolory pożądane w tym stylu to lekkie fiolety, błękit oraz wszelkie odcienie drewna, choć preferowane jest drewno bielone. Lepiej za to zapomnieć o wszelkich ciemnych i intensywnych barwach. Ma być łagodnie i przytulnie. Cokolwiek co atakuje zmysły, powinno zniknąć z wnętrza.

Styl prowansalski

Najważniejszym materiałem w stylu prowansalskim jest drewno. Meble i sprzęty najczęściej wykonywane są z drewna owocowego lub orzechowego. Powszechne są rzeźbiarskie zdobienia mebli, które dodają im wyrafinowania. Ślady użytkowania na sprzętach, jak przetarcia i przebarwienia, są bardzo pożądane. Wprowadzają do wnętrz urok i pokazują, że tu toczy się prawdziwe życie. Dziś powstają całe kolekcje mebli, sprzętów, a nawet podłóg stylizowanych na stare. Bądźmy jednak ostrożni w ich wyborze. Postawmy na wysoką jakość wykonania i prawdziwe drewno. Szczególnie warto postawić na postarzany kredens oraz komody, do tego proste drewniane taborety i ławy.

W stylu prowansalskim ważne są także naturalne tkaniny – len, kreton, bawełna, płótno. Często pojawiają się na nich motywy kwiatowe, głównie lawenda, ale też cytrusy, oliwki i kwiaty polne. Inne ważne dekoracje to prosta i bezpretensjonalna ceramika.

Kuchnia w stylu prowansalskim

Styl prowansalski najszybciej przyjął się w kuchniach. Urządzona w tym stylu jest przytulna, jasna, sielska i naturalna. Zacznijmy od podłogi. W Prowansji podłogi wykłada się rudą terakotą bądź kamieniem. Oba te materiały sprawdzą się także w naszej szerokości geograficznej. Można też postawić na drewno, lub płytki drewnopodobne.

Kuchnia w stylu prowansalskim

Meble do prowansalskiej kuchni powinny być koniecznie drewniane, najlepiej białe bądź kremowe, jasnożółte czy błękitne. Delikatne, rzeźbiarskie zdobienia są mile widziane. W górnych szafkach drzwiczki często są ażurowe, z otworami. A w dolnych zamiast drzwiczek można spotkać materiałowe zasłonki. Do drewnianych frontów można dobrać kamienne blaty. Z kolei płytki nad blatem najczęściej są kwadratowe o matowej i lekko nierównej powierzchni imitującej kamień. Sprawdzą się jednak też inne płytki i materiały, ale unikajmy tych o wysokim połysku. Nieodłącznym elementem kuchni prowansalskiej jest drewniany stół. Takie wnętrze najlepiej uzupełnią świeże zioła w doniczkach – bazylia, tymianek, oregano – jednym słowem zioła prowansalskie. Mile widziane są również warkocze czosnku, koszyczki wiklinowe i ceramiczne naczynia.

 

Aranżacje wnętrz w stylu prowansalskim

 

Wnętrze w stylu prowansalskim

 

Kuchnia w stylu prowansalskim

 

Sypialnia w stylu prowansalskim

 

Sypialnia w stylu prowansalskim
Styl prowansalski
Styl prowansalski

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.