Modna łazienka, czyli jaka? Trendy w urządzaniu łazienki 2020

Co będzie modne w urządzaniu łazienki w 2020 roku? Radykalnej zmiany w trendach w porównaniu z rokiem ubiegłym nie ma się co spodziewać. Jednak kilka nowych tendencji bądź rozwinięcie istniejących zdecydowanie się pojawi. Wszystkie zmierzają ku aranżacji łazienek bardziej wyszukanych i wygodnych zarazem.

Trendy w urządzaniu łazienki 2019 fot. Grespania/wnetrza.shop.pl

Trendy w urządzaniu łazienek w 2020 będą, tak jak w ostatnich kilku sezonach, konsekwentnie zmierzać ku kreowaniu przestrzeni wygodnych i nieoczywistych. Już nie chcemy, żeby funkcja tego pomieszczenia agresywnie wychodziła na plan pierwszy. Łazienki w sposób mniej ostentacyjny mają informować, do czego są przeznaczone. W końcu chcemy tam też móc się zrelaksować. Dlatego niezbędne urządzenia stają się bardziej dyskretne, a jednocześnie wygodniejsze. Nie chcemy, żeby tak jak jeszcze 10-15 lat temu, urządzenia sanitarne i armatura dominowały. Stąd zapanuje moda na wprowadzanie do łazienek coraz mniej oczywistych materiałów.

Przeczytaj także: Aranżacja łazienki – inspiracje z polskich mieszkań i domów

Jakie jeszcze nowości będziemy w nadchodzącym roku obserwować w aranżacji łazienek? Poznajcie trendy na 2020 rok.

TRENDY W URZĄDZANIU ŁAZIENEK 2020

Czerń odczarowana

Przez ostatnie lata biel ugruntowała swoją pozycję najlepszego koloru do łazienki. Oczywiście nie bez powodu. Jednak w tym roku wyjdziemy poza bezpieczne schematy i sięgniemy po czerń. Nadaje ona wnętrzom szlachetności, tajemniczości, a nawet posmaku luksusu. Już w minionym roku mogliśmy obserwować modę na czarną armaturę łazienkową. Teraz pójdziemy o krok dalej, bo sięgniemy także po ciemne płytki podłogowe i ścienne oraz inne wykończenia. Na czarne łazienki w wersji total look będą sobie jednak mogli pozwolić głównie posiadacze większych pomieszczeń. Pozostali mogą poeksperymentować z czarnymi motywami. Sposobem na kompromis między czernią, a bielą będzie natomiast ciemny marmur o jasnym żyłkowaniu.

Trendy w urządzaniu łazienki 2019fot. 1) Grespania 2) Lea Ceramiche / wnetrza.shop.pl

Trendy w urządzaniu łazienki 2019 fot. Lea Ceramiche / wnetrza.shop.pl


Metaliczny glamour w łazience

Czasy, kiedy metale w łazience oznaczały powiew chłodu, bezpowrotnie odchodzą. Teraz wprowadzamy je nie po to, aby studzić atmosferę, a dodać nieco szyku. Chcemy bowiem, żeby nasze łazienki miały posmak luksusu – były glamour, ale bez ostentacji kojarzonej z tym stylem. Dlatego zamiast kryształów, trójskrzydłowych luster z żarówkami dookoła osiągniemy efekt glamour poprzez ciepłe, metaliczne akcenty – mosiądz lub miedź. Nie muszą przy tym mieć wyszukanych kształtów, wystarczy, że są w swojej najprostszej formie, jako bateria, stelaż umywalki czy wykończenie drzwi prysznicowych. Samą swą obecnością sprawiają, że łazienka nabiera szyku. Dodają jej efektu glamour w sposób nienachalny i elegancki. W tym kierunku będziemy zmierzać przy wykańczaniu łazienek w 2020.

Trendy w urządzaniu łazienki 2019fot. Grespania/wnetrza.shop.pl

Trendy w urządzaniu łazienki 2019fot. Tubądzin


Wanna odkryta na nowo

Gdy kilka lat temu zapanowała moda na łazienki nawiązujące do spa, rozpoczął się wielki, trwający do dziś renesans wanny. W końcu żaden prysznic nie umożliwia takiego relaksu jak ona. Znalazła się w centrum uwagi. Od kilku sezonów na fali są wanny wolnostojące. Teraz trend ten znajdzie swoje rozwinięcie. Wanny bowiem w 2020 roku dalej będą pożądanym elementem wystroju modnej łazienki. Jednak bardziej niż kiedykolwiek będzie się liczyć oryginalność formy. Przede wszystkim zapominamy o modelach stylizowanych na retro, osadzonych na ozdobnych nóżkach. W modzie są wanny nowoczesne o niebanalnych wykończeniach oraz ciekawych kształtach, jak model Alice od marki Marmorin.

Trendy w urządzaniu łazienki 2019 fot. Marmorin / wnetrza.shop.pl

Trendy w urządzaniu łazienki 2019fot. WOW DesignŁazienka jeszcze bardziej smart

Powiedzieć, że technologie mają coraz większy wpływ na wygląd naszych mieszkań, to nic nie powiedzieć. Nie tylko wpływają na ich estetykę, ale też sposób funkcjonowania. To samo dotyczy łazienek. W tym roku inteligentne rozwiązania wkroczą do nich na dobre. Deski klozetowe już mogą otwierać i zamykać się same bez konieczności ich dotykania. Z kolei baterie i systemy oszczędzające wody, z czujnikami i możliwością programowania idealnego strumienia będą się upowszechniać. Pralki i suszarki, które także są elementem wyposażenia większości łazienek, będą jeszcze inteligentniejsze. Producenci już umożliwiają nam zdalne nimi sterowanie i innowacyjne rozwiązania oszczędzające wodę i pielęgnujące tkaniny. Wiele firm zmierza do tego, aby z procesu prania w ogóle wyeliminować detergenty. Czy to się uda, to dopiero się okaże. Za to pewne już jest, że technologicznych nowinek w łazience będzie więcej.

Trendy w urządzaniu łazienki 2019fot. Conrol 4

Trendy w urządzaniu łazienki 2019fot. Roca


Płytki 3D w organicznym wydaniu

Płytki 3D systematycznie zyskują na popularności. Stanowią łatwy i zarazem efektowny sposób na ożywienie płaskiej powierzchni ścian bez zaburzania ich funkcjonalności. Nic dziwnego, że ich oferta stale się poszerza. Teraz w trendzie będą płytki 3D, ale o organicznych kształtach. W 2019 roku odrzucimy geometryczną dyktaturę, sztywne formy i ostre krawędzie. Docenimy miękkie, często nieregularne motywy, które sprawiają, że ściany nabierają życia. Są zdecydowanie łagodniejsze niż ich geometryczni odpowiednicy, pozwalają wykreować aranżację nowoczesną, a jednocześnie sprzyjającą relaksowi, czego dowodzi poniższe zdjęcie. Są to płytki dekoracyjne Circle Bronce marki Grespania.

Trendy w urządzaniu łazienki 2019fot. Grespania/wnetrza.shop.pl

Trendy w urządzaniu łazienki 2019fot. Atlas Concorde


Drewno w łazience

Jeszcze do niedawna drewno w łazience wydawało się nie do pomyślenia. Od jakiegoś jednak czasu zaczęliśmy się do niego przekonywać i w 2020 roku będziemy obserwować drewnianą eksplozję. W łazienkach zagości zarówno naturalne drewno, jak i materiały drewnopodobne, w tym płytki imitujące deski, które systematycznie zyskują na popularności. Jest to wynik tęsknoty za naturą, ale także wyrazistymi materiałami w łazience. Szczególnie w nadchodzącym roku będzie cenione zestawienie drewnianych powierzchni z betonem. Operowanie kontrastem między naturalnym tworzywem, a surowym i industrialnym, daje szalenie nowoczesny efekt.

Trendy w urządzaniu łazienki 2019 fot. Łazienka proj. Alicja Galewska 

Trendy w urządzaniu łazienki 2019fot. Nendo Okisato


Odrodzenie lastryko

Kolejny trend w urządzaniu łazienek, który da o sobie znać w 2020 to powrót lastryko. Ten sztuczny kamień, przez lata budził złe skojarzenia. Na szczęście te w końcu się zatarły, dzięki czemu lastryko powraca w odświeżonej postaci. Wszak jego nakrapiana powierzchnia daje tyle możliwości. Dlatego też kamień ten będzie się pojawiał jako taki, ale też jego wzór będzie powielany na innych powierzchniach. Już są dostępne płytki czy tapety nakrapiane niczym prawdziwe lastryko.

Trendy w urządzaniu łazienki 2019fot. Onrnamenta

Trendy w urządzaniu łazienki 2019fot. Wow Design


Miejska oaza w łazience

Na koniec pozostaje trend bardzo zielony, który w innych pomieszczeniach już na dobre się rozgościł, a teraz wkroczy do łazienek. Chodzi o wprowadzanie do tej przestrzeni żywych roślin. Dla wielu gatunków w łazience właśnie panują optymalne warunki – mają tam ciepło, wilgotno i niezbyt dużą ekspozycję na światło słoneczne. Rośliny sprawiają, że zaciera się typowo „łazienkowy” charakter wnętrza, a aranżacja zyskuje na charakterze. Naturalne akcenty w tym roku będą się też częściej pojawiać w postaci wzorów roślinnych, choć często mocno przetworzonych.

Trendy w urządzaniu łazienki 2019 fot. Porter Bathroom

fot. H and G Design

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.