„Masz wiadomość” i pełne uroku mieszkanie Meg Ryan

„Masz wiadomość” z Meg Ryan i Tomem Hanksem to jeden z tych filmów, do których można wracać w nieskończoność. Historia wirtualnej znajomości, która ma całkiem realne skutki opowiedziana w ciepły i bezpretensjonalny sposób. Tymi samymi przymiotnikami można opisać mieszkanie głównej bohaterki.

Masz wiadomość filmowe wnętrza

 

Film „Masz wiadomość” to klasyczna już komedia romantyczna. Opowiada historię Kathleen (Meg Ryan), która prowadzi rodzinną księgarnię „The Shop Around the Corner”. Jego nazwa to jednocześnie tytuł filmu z 1940 roku, którego uwspółcześnioną wersją jest właśnie „Masz wiadomość”. Kathleen koresponduje z poznanym na czacie mężczyzną. Nie wie jednak, że to jej biznesowy rywal. Joe Fox (Tom Hanks) jest właścicielem sieci księgarni, przez którą Kathleen musi zamknąć swój interes. Film ogląda się bardzo przyjemnie, co w dużej mierze jest zasługą duetu Ryan-Hanks, który na ekranie pojawił się jeszcze w komedii „Bezsenność w Seattle”.

Aż trudno uwierzyć, że film „Masz wiadomość” ma już prawie 20 lat. To wszak komedia romantyczna o bardzo współczesnej tematyce. Przede wszystkim porusza problem zawierania znajomości w sieci, a także wypierania lokalnych, rodzinnych biznesów przez wielkie sieci i korporacje. Są to zagadnienia może nawet bardziej aktualne dziś niż 20 lat temu. Jednak nie trudno sobie wyobrazić, że gdyby ten film miał powstać współcześnie, bohaterowie zapewne byliby nieco młodsi i zamiast z komputerów korzystaliby z telefonów. Podejrzewam też, że ich mieszkania wyglądałyby nieco inaczej. Pod względem wnętrzarskim „Masz wiadomość” prezentuje się bowiem nieco oldskulowo, choć jednocześnie niezwykle ciekawie. Zapraszam do mieszkań głównych bohaterów filmu.
„Masz wiadomość”: Mieszkanie Kathleen

Kathleen mieszka razem ze swoim partnerem, pisarzem Frankiem. Widać jednak, że wnętrze z całą pewnością urządzała ona – aranżację można opisać jako kobiecą. Mieszkanie znajduje się w klasycznym nowojorskim szeregowcu o kamiennej fasadzie. Wnętrze jest dość wąskie i ma nietypowy układ. Co jednak typowe dla starych nowojorskich kamienic w mieszkaniu jest pełno rzeźbiarskich, architektonicznych motywów. Wystarczy spojrzeć na piękne lamperie i obramowania drzwi oraz okien z wyszukanymi, delikatnymi zdobieniami.

Masz wiadomość filmowe wnętrza Masz wiadomość filmowe wnętrza Bohaterka „Masz wiadomość” swoje mieszkanie prawdopodobnie odziedziczyła po swojej mamie. Dlatego jest dość konserwatywne i tradycyjnie urządzone. Przede wszystkim króluje w nim jasna, neutralna kolorystyka. Dominują kremowe odcienie bieli, beże i brązy z kilkoma słonecznymi akcentami żółtego. We wnętrzu jest też sporo kwiatowych motywów na tapecie w jednym z pomieszczeń, kanapie w salonie oraz na pościeli.

Masz wiadomość filmowe wnętrza

Sypialnia Kathleen jest tym miejscem, któremu możemy się przyjrzeć najlepiej. Co nietypowe jest to pomieszczenie bez drzwi. Jednak układ mieszkania jest taki, że do sypialni prowadzi wąskie przejście, dlatego pozostaje ona ukryte. Wnętrze jest przestronne i zalane naturalnym światłem. W centrum sypialni jest duże łóżko z tapicerowanym zagłówkiem.

Przeczytaj także: TOP 10: Najlepsze filmowe sypialnie (nie tylko do snu)

Masz wiadomość filmowe wnętrzaMasz wiadomość filmowe wnętrza

W sypialni właśnie bohaterka „Masz wiadomość” ma biurko, przy którym potajemnie koresponduje ze swoim internetowym przyjacielem. Jest to stylizowany, drewniany mebel. W sypialni jest znacznie więcej stylizowanych sprzętów, jak zielono-beżowa komoda. Przytulności pomieszczeniu dodaje siedzisko pod oknem i towarzyszący mu miękki fotel. Jest tu także mnóstwo książek co stanowi oczywiste nawiązanie do profesji Kathleen.

Masz wiadomość filmowe wnętrza Masz wiadomość filmowe wnętrza
 

„Masz wiadomość” na tradycyjną nutę

Pozostałe pomieszczenia w mieszkaniu Kathleen, do których możemy zajrzeć to salon, jadalnia i kuchnia. Podobnie jak sypialnia są urządzone dość konserwatywnie, pobrzmiewa w nich echo stylu prowansalskiego. Są tu drewniane i poprzecierane meble, naturalne materiały i ręcznie wykonane przedmioty.

Taki wystrój mieszkania Kathleen miał podkreślać jej romantyczną naturę, ale też przywiązanie do przeszłości. W końcu prowadziła interes odziedziczony po mamie i wciąż żyła wspomnieniami z nią związanymi. Prowadziła księgarnię dokładnie tak jak ona, nic nie zmieniając. Gloryfikacja przeszłości i sentymentalizm Kathleen to zupełnie niewspółczesne cechy, trochę jak jej mieszkanie. Nie można mu jednak odmówić wdzięku, ciepła i przytulności.

masz wiadomość - filmowe wnętrza

Jest w nim także kilka rozwiązań wartych naśladowania, jak przeszklone drzwi do kuchni, lamperie na ścianach i proste regały wypełnione książkami.

Mieszkanie Kathleen, jak i ona sama, jest pełne uroku i niewymuszonego wdzięku. Pasuje do filmowej postaci, jej romantyzmu i bezpretensjonalności. Jest to jedno z tych wnętrz, w którym każdy czuje się dobrze i swobodnie. Dla reżyserki, Nory Ephron, zawsze niezmiernie ważne było, żeby wnętrza współtworzyły klimat. Tak było także w jej filmach: „Czarownica”, „Kiedy Harry poznał Sally” czy „Julie i Julia”. Wszystkie znane są z pięknie urządzonych wnętrz, które taj chętnie kopiujemy.

 


W STYLU DOMU KATHLEEN:

„Masz wiadomość”: Mieszkanie Joe Foxa

Na ekranie pokazane jest też mieszkanie Joe Foxa, choć nie aż tak dokładnie jak Kathleen. Również jest ono urządzone tradycyjnie, ale już w nieco chłodniejszym, męskim wydaniu. Poniżej kilka zdjęć z jego mieszkania.

Masz wiadomość filmowe wnętrzaMasz wiadomość filmowe wnętrza Masz wiadomość filmowe wnętrza
 

„Masz wiadomość”: Sklep za rogiem

Na koniec kilka ujęć sklepu Kathleen.

Masz wiadomość filmowe wnętrzaMasz wiadomość filmowe wnętrzaMasz wiadomość filmowe wnętrza

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

5 Comments

  1. Ten film przynosi powiew minionych czasów i przypomnienie wartości,na które zawsze musimy znaleźć miejsce w naszym życiu i w naszym sercu.

  2. Rzeczywiście klasyczny film, fajnie opisujesz wystrój, rzeczywiście pomysł z oszklonymi drzwiami kuchni super

  3. Jejku jak dawno nie oglądałam tego filmu! 🙂

  4. Uwielbiam ten film 🙂 bardzo ciekawie przedstawiłaś mieszkanie 🙂 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.