TOP 15: Najlepsze filmy przygodowe na wieczór

Filmy przygodowe to doskonały wybór na wieczór. Wyróżniają się wartką akcją, wyrazistymi bohaterami, fabułą obfitującą w zwroty akcji i zazwyczaj lekkim tonem, od czasu do czasu przeplatanym wznioślejszym. Jest to zdecydowanie kino lżejszego kalibru, które pozwala się zrelaksować i zwyczajnie dobrze bawić po całym dniu. Poznajcie najlepsze filmy przygodowe na wieczór.

Filmy przygodowe to dość popularny gatunek filmowy. Trudno się dziwić. Zazwyczaj mają one nieco lżejszy klimat od kina akcji, ale równie mocno trzymają w napięciu. Często ocierają się o fantastykę i rozbudzają wyobraźnię oraz apetyt a przygody. Stanowią doskonały wybór na filmowy wieczór z przyjaciółmi po ciężkim tygodniu. Nie wymagają bowiem wielkiego wysiłku intelektualnego i zwyczajnie bawią.

Filmy przygodowe warte obejrzenia

Ramy gatunkowe kina przygodowego bywają płynne. Filmy te mogą bowiem ocierać się o fantastykę, science fiction, kino akcji, a także zawierać elementy romansu, czy nawet dramatu. Najlepsze filmy przygodowe płynnie łączą te wszystkie elementy w łatwej do konsumpcji formie. Sztandarowym przykładem kina przygodowego jest seria filmów o Indianie Jonesie. Charyzmatyczny archeolog z biczem u pasa z nonszalancją odkrywa kolejne zagadki przeszłości. Żadne przeszkody mu nie straszne, między czasie uwodzi kobiety i zawsze unika niebezpieczeństw. Takich bohaterów kina przygodowego uwielbiamy. Nie są doskonali, ale mają wdzięk, energię i chrapkę na przygodę.

Wśród klasyków kina przygodowego warto wymienić takie tytuły, jak: „Krokodyl Dundee”, „Miłość, szmaragd i krokodyl”, „Podróż do wnętrza ziemi”, „W 80 dni dookoła świata” czy „Lawrence z Arabii”. W bardziej współczesnym kinie przygodowym jest więcej elementów fantasy. Często akcja przenosi się w przestworza, a ekran zapełniają postacie nie z tego świata. Wciąż jednak główni bohaterowie to mężczyźni, ratujący świat, a co najmniej damy z opresji. Faktem bowiem jest, że gatunek ten operuje wieloma kliszami i stereotypami. Nieliczne próby zmienienia tego stanu rzeczy, jak „Tomb Rider” na razie nie przyniosły rewolucji. Niemniej stanowią miłą odmianę.

Przeczytaj także:TOP 15: Najlepsze filmy akcji, które nie pozwalają oderwać się od ekranu

TOP 15: NAJLEPSZE FILMY PRZYGODOWE


15. Wyprawa do dżungli (Jungle Cruise, 2021)


Wyprawa do dżungli: kino przygodowe

Zestawienie najlepszych filmów przygodowych na wieczór otwiera produkcja stosunkowo nowa, ale odwołująca się do klasyki gatunku. Opowiada o wyprawie do Amazonii w poszukiwaniu legendarnego legendarne drzewa o niezwykłych właściwościach leczniczych, które mogłoby zmienić świat medycyny. Inicjatorką wyprawy jest delikatna angielska dama – Lily. Na miejscu łączy siły z krzepkim właścicielem łodzi La Quila – Frankiem. Pozornie prosta wyprawa, okaże się prawdziwą próbą charakteru dla naszych bohaterów. Lily i Frank stworzą tyle niecodzienny, co zgrany duet poszukiwaczy przygód. Wielkimi atutami filmu, obok gwiazdorskiej obsady, są oprawa wizualna i efekty specjalne.14. Mumia (The Mummy, 1999)


Mumia - film przygodowy

„Mumia” to klasyka kina przygodowego, która doczekała się kilku kontynuacji. Żadna jednak nie przebiła sukcesu oryginału. Grupa poszukiwaczy szuka w starożytnym Egipcie tzw. Miasta Umarłych. Nie dość, że je znajdują, to jeszcze przypadkowo budzą do życia mumię kapłana Imhotepa, na którego została rzucona klątwa. Prowadzący wyprawę awanturnik i piękna pani archeolog będą musieli stawić czoła niecodziennej sytuacji, ocalić świat i ponownie uśpić zmarłego. W główną rolę wcielił się Brendan Fraser,dla którego „Mumia” okazała się szczytem kariery.13. Jumanji (1995)


Jumanji filmy przygodowe

Na liście filmów przygodowych kolejna klasyka kina z Robinem Williamsem w roli głównej. Tytułowa Jumanji to tajemnicza gra. Po przeprowadzce do nowego domu znajdują ją dwójka rodzeństwa. Gdy tylko rzucają kostką, zaczynają dziać się dziwne rzeczy. W domu pojawiają się dzikie zwierzęta, a oni w końcu trafiają do dzikiej dżungli. Tam poznają, Alana, który w ten sam sposób trafił w dzicz 25 lat temu. Teraz gracze wspólnie próbują się wydostać i powrócić do świata rzeczywistego. A to wcale nie jest łatwe zadanie. W tym filmie przygoda goni przygodę.12. King’s Man: Pierwsza misja (The King’s Man 2021)


King's Man: Pierwsza Misja filmy przygodowe

O tajnych służbach brytyjskich o nazwie King’s Man powstały już trzy filmy. Ostatni z nich „Pierwsza misja”, który wraca do genezy elitarnej jednostki, to rasowe kino przygodowe. Orlando Oxford stracił w pierwszej wojnie światowej syna. Aby ta śmierć nie poszła na marne, postanawia dokończyć jego ostatnią misję, a nawet więcej. Były wojskowy wraz z grupą śmiałków rusza na ratunek ludzkości. Ich przeciwnikiem jest nie byle kto, bo potężny Rasputin, który zza kulis niemalże włada całą Rosją. W tym filmie przygodowym znajdziemy zwroty akcji, efektowne plenery i widowiskowe sceny walk.11. Sherlock Holmes (2009)


Choć postać Sherlocka Holmesa nie kojarzy się z kinem przygodowym, to w film Guya Ritchiego powstał właśnie w takiej konwencji. Zamiast sędziwego detektywa z sumiastym wąsem, mamy żwawego mężczyznę w sile wieku, który prowadzi nieco dekadencki i ekscentryczny styl życia. Sławny detektyw podejmuje sprawę seryjnych morderstw. W tle kryje się spisek przeciw krajowi. Musi użyć fortelu, aby rozwikłać zagadkę. W pracy towarzyszy mu wierny Watson, weteran wojenny i stróż nieco roztrzepanego Sherlocka. Film jest utrzymany w znakomitym tempie i z pewnością zaskoczy fanów Sherlocka.10. Powrót do przyszłości (Back to the Future, 1985)


Kolejna klasyczna pozycja na liście najlepszych filmów przygodowych. Marty McFly to nastolatek,który przyjaźni się z ekscentrycznym doktorem Emmettem Brownem. Naukowiec skonstruował wehikuł czasu. W czasie pierwszej podróży w czasie doktor ginie, a Marty cofa się do roku 1955. Wówczas jego rodzice się poznali. Niestety chłopak zakłóca ten proces, przez co może się nigdy nie urodzić. Jakby było mało problemów, musi znaleźć dr Browna, wyjaśnić mu całą sytuację i spróbować wrócić do swojej rzeczywistości. Ta nieco szalona, ale za to pełna przygód historia bawi już kolejne pokolenia widzów.9. Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka (Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest, 2006)


Cała seria filmów o „Piratach z Karaibów” wpisuje się w kanon kina przygodowego. Mamy tu bohatera zdecydowanie nieidealnego – kapitana Jacka Sparrowa, który miesza się w różne szemrane historie. W jego życiu przygoda goni przygodę. W „Skrzyni umarlaka” Sparrow musi spłacić dług, który zaciągnął u władcy mórz – Davy Jonesa. Jeżeli tego nie uczyni, zostanie skazany na wieczne potępienie. Jego problemy oczywiście kompletnie rujnują plany ślubu Willa Turnera z piękną Elizabeth Swann, którzy wyruszają z kapitanem Sparrow w rejs pełen niezwykłych, nowych przygód.8. Życie Pi (Life of Pi, 2012)Ekranizacja bestsellerowej powieści Yanna Martela w reżyserii Anga Lee to jeden z najciekawszych współczesnych filmów przygodowych, a jednocześnie kino drogi. Tytułowy Pi to syn właściciela zoo w Indiach. Jego rodzina decyduje się na przeprowadzkę do Kanady. Zabierają ze sobą także zwierzęta z ogrodu zoologicznego, aby wznowić działalność w nowym kraju. W trakcie podróży dochodzi do katastrofy. Statek tonie, cała rodzina młodego Pi ginie, jak i pozostali pasażerowie. Pi jest jedynym ocalałym – on i dzikie zwierzęta… Razem z hieną, orangutanem, zebrą i tygrysem bengalski dryfuje na niewielkiej szalupie po Oceanie Spokojnym. Zaczyna się walka o przetrwanie.7. Thor: Ragnarok (2017)


Kolejny film przygodowy na liście pochodzi z universum Marvela. Przed Thorem stoją liczne wyzwania. Zostaje uwięziony po drugiej stronie wszechświata, gdzie o wolność musi stoczyć potyczkę jako gladiator z Hulkiem. Osłabiony i pozbawiony młota musi znaleźć sposób, by powrócić do Asgardu i stawić czoła bezwzględnej i wszechpotężnej Heli oraz powstrzymać Ragnarok – „zmierzch bogów”, zagładę świata i całej asgardzkiej cywilizacji. Zrealizowany z niezwykłą werwą i humorem film ogląda się jak pierwszorzędną rozrywkę.6. Hobbit: Niezwykła podróż (The Hobbit: An Unexpected Journey, 2012)


Powieści J.R.R. Tolkiena to wręcz gotowe scenariusze na filmy przygodowe. „Hobbit” nie jest tu wyjątkiem. Głównym bohaterem filmu jest tytułowy hobbit, Bilbo Baggins. Za namową czarodzieja Gandalfa opuszcza swój przytulny domek w Shire, aby wziąć udział w niebezpiecznej wyprawie. Wraz z trzynastoma krasnoludami ma się zmierzyć ze smokiem Smaugiem. Już sama droga na spotkanie z wrogiem jest najeżona niebezpieczeństwami i wyzwaniami. Dla fanów fantastyki ten film to jeden z klasycznych tytułów.5. Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy (Star Wars: Episode VII – The Force Awakens, 2015)


Saga Georga Lucasa wpisuje się w ramy gatunkowe kina przygodowego. Epizod VII „Przebudzenie mocy” to jeden z nowszych filmów z serii i zdecydowanie jeden z najlepszych. Najwyższy Porządek chce zniszczyć ostatniego Jedi. Ruch Oporu pod przywództwem generał Lei próbuje odnaleźć Lucka Skywalkera i przywrócić pokój w Galaktyce. Tymczasem na scenie pojawia się nowa postać – Rey, samotniczka i zbieraczka części. Spotyka na swej drodze m.in. zbuntowanego szturmowca, Finna, oraz zagubionego droida. Dzięki nim styka się z ruchem oporu i okazuje się, że ma dużą wrażliwość na Moc.4. Strażnicy Galaktyki (Guardians of the Galaxy, 2014)


We współczesnym kinie przygodowym trudno o bardziej energetyzujący tytuł. Outsider, Peter Quill, kradnie tajemniczy artefakt stanowiący obiekt pożądania potężnego Ronana, którego ambicje zagrażają całemu wszechświatowi. Quill zmuszony jest zawrzeć niewygodny sojusz z czterema niemającymi nic do stracenia outsiderami: Rocketem – uzbrojonym szopem, Grootem – drzewokształtnym humanoidem, śmiertelnie niebezpieczną i tajemniczą Gamorą i żądnym zemsty Draxem Niszczycielem. Od tego nietypowego zespołu wkrótce będą zależeć losy całej galaktyki.3. Park Jurajski (Jurassic Park, 1993)


Kolejny film zasługujący na miano klasyki gatunku kina przygodowego  to „Park Jurajski”. Na odległej wyspie naukowcy przywrócili do życia dinozaury. Ekscentryczny miliarder założył tam park rozrywki. Przed oficjalnym otwarciem na wyspę zaproszona jest wyselekcjonowana grupa, wśród której są naukowcy i badacze. Podczas zwiedzania parku dochodzi do katastrofalnej w skutkach awarii prądu – dinozaury wydostają się na wolność. Gości i pracownicy wyspy są w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Ten film przygodowy doczekał się kilku kontynuacji.


2. Indiana Jones i ostatnia krucjata (Indiana Jones and the Last Crusade, 1989)


Trudno sobie wyobrazić zestawienie filmów przygodowych bez Indiany Jonesa. Archeolog i łowca przygód, musi tym razem uratować swojego ojca, Henry’ego Jonesa, który został porwany przez nazistów. Wszystko przez dziennik, w którym zawarł wskazówki, jak dotrzeć do świętego Graala i innych kosztowności. Indiana Jones musi odnaleźć zarówno ojca, jak i jego dziennik, aby uchronić dziedzictwo ludzkości przed nazistowskimi mackami.1. Władca pierścieni: Powrót króla (The Lord of the Rings: The Return of the King, 2003)


 

Na szczycie listy najlepszych filmów przygodowych, klasyka gatunku – „Władca pierścieni”. „Powrót króla” to trzeci i ostatni film z serii. U wrót Gondoru ma dojść do decydującej bitwy. Trwa wielka mobilizacja sił. Aaragon mobilizuj armię umarłych i rusza z odsieczą. Tymczasem Frodo i Sam przemierzają Mordor, żeby zniszczyć pierścień. Mimo trudności zmierzają do celu. W tym filmie naprawdę wiele się dzieje. Osoby, które nie lubią nudy na ekranie, z pewnością będą ukontentowane.

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.