Kolor beżowy we wnętrzach znów modny. Aranżacje nude

Kolor beżowy na ścianach jeszcze do niedawna nie kojarzył się najlepiej. Uznany za nudny i przestarzały był systematycznie rugowany z naszych mieszkań. Jednak teraz odkrywamy go na nowo wraz z modą na wnętrza nude. Okazuje się bowiem, że beż odpowiednio zastosowany może świetnie się prezentować. Beżowe ściany i meble powracają w najnowszych trendach wnętrzarskich.

Kolor beżowy na ścianach - wnętrza nudefot. Covet House

Kolor beżowy na ścianach i meblach doskonale wpisuje się trend na wnętrza nude. Chodzi o aranżacje utrzymane w „nagiej” kolorystyce, neutralnej, pełnej cielistych odcieni oraz beżu właśnie. Są to pomieszczenia spokojne, ale bogate w delikatne, starannie dobrane kolory. Uznaje się je za szykowne i wyrafinowane. Trend na wnętrza nude jest wyrazem przesytu ciągle zmieniającymi się modami i szybkim tempem życia. Dlatego we własnych domach szukamy wyciszenia i spokoju. Kolor beżowy doskonale wpisuje się w ten nurt.

Kolor beżowy – kiedyś i dziś

Kolor beżowy na ścianach był modny w latach 90. i wcześniej. Uznawany wówczas za barwę bezpieczną i pasującą „do wszystkiego” był obecny w niemal każdym mieszkaniu. W samym tym fakcie nie byłoby nic złego, gdyby nie to, z jakimi odcieniami był najczęściej zestawiany. Otóż w Polsce beż przeważnie łączono z brązowymi, żółtymi i pomarańczowymi meblami oraz sprzętami. Taka mieszanka kolorystyczna stała się przekleństwem rodzimych wnętrz. Dlatego media i projektanci odradzali malowanie ścian na beżowo. Przez to barwa ta stała się niemal kolorem skompromitowanym. Tymczasem ma przecież wiele zalet, które teraz odkrywamy na nowo. Ponownie doceniliśmy jego dyskretny urok i kojące zalety. Teraz kolor beżowy powraca na salony w raz z trendem na wnętrza nude.

Przeczytaj także: Beżowe ściany. Jaki kolor pasuje do beżu we wnętrzach?

Kolor beżowy i jego zalety

Kolor beżowy tylko z pozoru jest nudny. Ma wiele odcieni od ciepłych, z nutami żółtego, przez cieliste wpadające w róż, po chłodne z szarymi podtonami. Zawsze działa kojąco, ma korzystny wpływ na nasze samopoczucie, pozwala się zrelaksować i skoncentrować na ważnych zadaniach. Zazwyczaj wprowadzamy go jako tło dla mocniejszych kolorów, jednak w towarzystwie innych neutralnych barw sam może być gwiazdą. Szczególnie dobrze jest zestawić beż z bielą, w towarzystwie której nabiera świetlistości. Zawsze jednak kolor beżowy będzie delikatny w wyrazie, stonowany i neutralny w odbiorze, co idealnie się wpisuje w trend na wnętrza nude.

Kolor beżowy we wnętrzach nude

Wnętrza nude stopniowo zyskiwały na popularności w ostatnich latach. Teraz nastąpiła na nie prawdziwa moda. Z jednej strony jest to reakcja na rosnące tempo życia, jak wspomniano powyżej, ale kryje się za tym znacznie więcej. Jasne, stonowane odcienie w pomieszczeniach sprawiają, że wydają się większe, co przy kurczącym się metrażu mieszkań, zyskuje na znaczeniu. Do tego „wrażenie luksusu” w domu ma coraz większe znaczenie dla aspirujących przedstawicieli klasy średniej. Zastosowanie takich kolorów jest eleganckie, szykowne i ponadczasowe, a dzięki temu wydaje się „droższe”.

Wnętrza nude mogą być zaaranżowane w wielu różnych stylach. Beżowo-kremowe kolory sprawdzają się zarówno w stylu skandynawskim, glamour, minimalistycznym i wielu innych. Przykładowo, żeby uzyskać efekt glamour wystarczy zestawić beżowe odcienie z metalicznymi elementami, najlepiej srebrnymi i stalowymi. Odrobinę połysku prowadzą też przeźroczyste kryształy.

Poniżej zestawiłam stylizację z kolorem beżowym w duchu glamour. 

Kolor beżowy bardzo dobrze sprawdza się także w bardziej naturalnych aranżacjach, np. skandynawskiej. Styl skandynawski preferuje jasne, neutralne kolory, dlatego właśnie beż tak dobrze się w nim odnajduje.

Poniżej zestawiłam stylizację z kolorem beżowym w duchu skandynawskim.

Na tym oczywiście nie koniec możliwości. Zobacz poniższe aranżacje w jasnych, neutralnych odcieniach z kolorem beżowym w roli głównej i zainspiruj się.

Kolor beżowy na ścianach - wnętrza nudefot. Tom Tailor

Kolor beżowy na ścianach - wnętrza nude

fot. Delightfull

Kolor beżowy na ścianach - wnętrza nudefot. Sanderson

Kolor beżowy na ścianach - wnętrza nudefot. Covet House

Kolor beżowy na ścianach - wnętrza nude

fot. Label

Kolor beżowy na ścianach - wnętrza nudefot. Delightfull

Kolor beżowy na ścianach - wnętrza nudefot. Arthouse

 


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Mi się bardzo podoba połączenie beżu z intensywnymi kolorami, np zielonym czy niebieskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.