Kostiumy bohaterów filmu „Igrzyska śmierci” – ekstrawagancja i nowoczesność

„Igrzyska śmierci”, czyli seria filmów o losach Katniss Everdeen zyskała uznanie fanów i krytyki, ale także projektantów mody. Odważne kreacje nie tylko doskonale wpisują się w klimat filmu, wzbogacają go wizualnie, ale także wchodzą w dialog z bieżącym światem mody.


the-hunger-games-catching-fire-1024x538

 

Kostiumy do filmów na podstawie książek Suzanne Collins („Igrzyska śmierci” i „Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia”), musiały wpisywać się w świat przyszłości, w którym bieda Dystryktu 12 zderza się ze zbytkiem i dekadencją Kapitolu. Największą wagę kostiumografka Judianna Makovsky przywiązywała oczywiście do strojów postaci pierwszoplanowych, czyli Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence), a także Effie Trinket (Elizabeth Banks), która w barwnych i odważnych strojach prezentowała się niczym rajski ptak. Przy czym wiele szczegółów dotyczących ubiorów i wyglądu postaci zaczerpnięto z kart książki „Igrzyska śmierci”. Na przykład białe uniformy policji, czyli Peacekeepers, nie miały przypominać strojów kosmitów, lecz nawiązywały do uniformów współczesnych jednostek specjalnych, zwłaszcza SWAT, tyle że nieco bardziej futurystycznych. Pewnych zmian dokonano w kostiumach trybutów. W książce są one identyczne – w filmie każdy dystrykt ma inny kolor ubrań, tak aby nie było wątpliwości „kto jest kim”. Twórcy fryzur i makijażu mieli za zadanie podkreślić dekadencję świata Kapitolu, ale też bardzo uważać, by nie popaść przy tym w niezamierzoną groteskowość. Całość wpisuje się w bieżący świat mody, gdzie z jednej strony mamy tzw. modę wysoką, po którą chętnie sięgają artyści sceniczni, a której elementy przedostają się na ulice. Z drugiej strony mamy czysto utylitarne podejście do mody, gdzie styl staje się czymś drugorzędnym, tak jak w Dystrykcie 12.

„Igrzyska śmierci”: Kostiumy Katniss Everdeen

Autorka kostiumów Judianna Makovsky, tak objaśniała swoje koncepcje przy projektowaniu strojów dla głównej bohaterki „Igrzysk śmierci”:

Kierowałam się zasadą kontrastu. Mieszkańcy Dystryktu 12 chodzą ubrani więcej niż skromnie, mają ubrania w zgaszonych barwach. Niebieską sukienkę Katniss opisaną w książce udało nam się uszyć w małej fabryce produkującej odzież vintage. Była idealna. Dla świata Kapitolu zaprojektowałam odzież haute couture, tyle że futurystyczną. Jeśli chodzi o suknię Katniss, znaną jako „Dziewczyna, która igra z ogniem”, to chciałam, żeby była jeszcze bardziej efektowna niż kostiumy z „Tańca z gwiazdami”. Ozdobiliśmy ją dodatkowo kryształkami Svarovsky’ego.

Stylistę Cinnę, dbającego o wizerunek Katniss, zagrał Lenny Kravitz, słynny gwiazdor rocka. – Myślę, że Cinna znalazł się pod urokiem swej podopiecznej i stara się jej pomóc nie jako zawodowiec, ale po prostu jako istota ludzka – mówił Kravitz.

03_igrzyska 6a00d8341c565553ef0167644273cc970bmovies-the-hunger-games-catching-fire-jennifer-lawrence-liam-hemsworth

ID_D19_08454_R3A.JPGhunger_games_catching_fire_1

0323_met_hunger-games-imageJennifer-Lawrence-on-fire-in-New-Hunger-Games-Catching-Fire-Trailer

box officeThe Hunger Games: The Official Illustrated Movie Companion

62b35da760dc1740351573848b2a08b1ID_D30_12018.dngurlo-FINAL-HUNGER-GAMES-CATCHING-FIRE-TRAILER-facebook

„Igrzyska śmierci: kostiumy Essie Trinket

Wyszukane stylizacje Effie to esencja haute couture. Niektóre stroje, które nosiła na planie, faktycznie pochodziły z kolekcji znanych projektantów, jak słynna sukienka z motyli projektu Alexandra McQueena. Inspiracją dla stworzenia wizerunku Effie była m.in. Lady Gaga.

The-Hunger-Gamesmovies-the-hunger-games-catching-fire-elizabeth-banks-effieID_D13_05238_R31.jpghunger-games-catching-fire-elizabeth-banks-josh-hutchersonhunger-games-fashion-effie-trinket-mcqueen-butterfly-dressf501e0dd5cbd3f94fd3f410451c811c0

877x658 Effie_Trinket_en_LJH_En_Llamas5fd3ac63eaeb4b1ab541fc9642f87f55

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.