Od 1 marca 2021 r. obowiązują nowe etykiety energetyczne dla lodówek, zmywarek czy telewizorów. Zmienia się także klasyfikacja energetyczna sprzętów AGD. Bezpowrotnie znikają klasy A+++, A++, A+. Co je zastąpi? Zobacz, jak teraz będą opisywane sprzęty AGD.
Zmiany w oznaczaniu sprzętów AGD wprowadzane są w całej Unii Europejskiej. Dotychczas obowiązująca klasyfikacja energetyczna sprzętów nie odzwierciedlała już rosnącej ich efektywności. Dlatego prawodawcy zamiast dodawania kolejnych plusów do literki A, zdecydowali się na całkowitą zmianę oznaczeń. Wiele zmieni się także na etykietach produktów, choć wizualnie zachowają dotychczasowy styl.
Przeczytaj także: Inteligentny dom, a nasze mieszkanie. Jak dobierać sprzęt, aby komponował się z wnętrzem?
Jakie zmiany w oznaczeniach energetycznych AGD?
Na przełomie ostatnich lat nastąpił ogromny rozwój branży AGD. Za sprawą wielu innowacji, kolejne urządzenia debiutujące na rynku są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, SMART oraz energooszczędne. Sprzęty produkowane dziś w polskich fabrykach zużywają nawet o 80% mniej prądu lub wody w porównaniu do tych sprzed 15 lat, co przekłada się na oszczędności dla ich użytkowników.
Komunikacja za pomocą starych etykiet się wyczerpała, a to jest najważniejsze narzędzie komunikacji z konsumentem
– powiedział Wojciech Konecki, Prezes Związku Producentów AGD, APPLiA Polska.
Przeczytaj także: Rozwiązania dla małej kuchni
Odzwierciedleniem zmian są etykiety energetyczne, na których, w związku z postępem technologii, zaczęło brakować miejsca na oznaczanie nowych, jeszcze bardziej energooszczędnych rozwiązań. Dlatego Komisja Europejska zdecydowała się na likwidację plusów i powrót do czytelnej, siedmiopunktowej skali od A do G, pozostawiając najwyższe oznaczenia – A i B – puste. Nie ma wątpliwości, że w przyszłości – zapewne niedalekiej – producenci będą oferować jeszcze efektywniejsze i oszczędniejsze urządzenia. To właśnie dla nich pozostawiono puste dwie najwyższe klasy.
Najbardziej energooszczędne urządzenia, czyli dotychczasowe A+++ będą miały klasę C lub D. Jednocześnie nie zmienia się ich jakość ani wydajność, a jedynie samo oznaczenie.
Przeczytaj także: Jak należy prać ubranka niemowlaka?
Zmiany wprowadzone od 1 maraca obowiązują dla następujących urządzeń:
- pralek,
- zmywarek,
- lodówek i zamrażarek,
- chłodziarek do wina,
- pralko-suszarek,
- telewizorów i wyświetlaczy.
Od września br. nowe oznaczenia pojawią się także na źródłach światła, czyli żarówkach. Dla kolejnych grup produktów nowe oznakowanie będzie wprowadzane w dalszych terminach.
Co się zmieni na etykietach energetycznych?
Na oznakowaniu klas energetycznych zmiany się nie kończą. Na nowych etykietach pojawią się dodatkowe informacje. Jednak sam ich design nie ulegnie radyklanej zmianie. Badania bowiem pokazały, że konsumenci przyzwyczaili się do dotychczasowych etykiet energetycznych, dlatego nie podjęto decyzji o ich radyklanej zmianie.
Co nowego będzie na etykietach energetycznych:
- Kody QR, które prowadzą do specjalnej bazy produktów EPREL, gdzie każdy konsument może sprawdzić szczegółową charakterystykę produktu.
- Nowe piktogramy, czyli znaki graficzne odzwierciedlają cechy danego urządzenia.
- Informacja o zużyciu wody i hałasu.
- Skala klas hałasu – urządzenia najcichsze otrzymają klasę A, a najgłośniejsze klasę D.
Ponadto mocno zmieniają się zasady wyliczeń parametrów urządzenia podanych na etykiecie w przypadku np. pralek lub zmywarek.
Sprzedawcy mają czas do 19 marca, aby wymienić etykiety energetyczne. W wyjątkowych sytuacjach przepisy dopuszczają sprzedaż urządzeń ze starą etykietą. Przykładem są modele wycofane z produkcji przed 1 listopada 2020 roku, dla których nie przewidziano nowych etykiet. Egzemplarze takich modeli mogą być sprzedawane ze starą etykietą do końca listopada 2021 roku.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: etykietaenergetyczna.pl