Co zrobić ze starym AGD? Jak się pozbyć zużytych lodówki, pralki czy telewizora?

Pralka zepsuła się na dobre, wymieniłeś telewizor na nowy – w takich sytuacjach pojawia się pytanie, co zrobić ze starym sprzętem AGD? Wydaje się, że wiele osób wciąż nie wie, jak i gdzie utylizować zużyte sprzęty elektroniczne. Dlatego przychodzę z praktycznym przewodnikiem.

fot. Anna Oporska/Learning from Hollywood

Każdy z nas stoi przed obowiązkiem należytej segregacji i utylizacji odpadów. Dotyczy to także elektrośmieci. Niestety wciąż niewiele osób wie, co zrobić ze starymi zużytymi sprzętami AGD – nie ważne, czy chodzi o pralkę, lodówkę, małe radio czy klawiaturę komputerową. Można je często spotkać porzucone w lasach, na poboczach, czasem w pojemnikach na odpady zmieszane, czy też wystawione przed blokami do zabrania w ramach „gabarytów”. Żadne z tych miejsc nie jest właściwe, a za wyrzucanie w nich AGD grozi grzywna w wysokości 5 tys. zł. Dlatego zamiast kombinować, lepiej dowiedzieć się, co robić z elektrośmieciami – to nic nie kosztuje.

Przeczytaj także: Segregowanie śmieci w małym mieszkaniu. Mój sposób na odpadyCo to są elektrośmieci?

Elektrośmieci (inaczej ZSEE, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) to wszystkie popsute lub zniszczone urządzenia zasilane na prąd lub baterie. Wszystkie elektrośmieci można podzielić na 10 grup. W ich skład wchodzą zepsute bądź przeznaczone do wyrzucenia:

 1. Wielkogabarytowe urządzenia AGD: lodówki, zamrażarki, pralki, zmywarki, kuchenki, piekarniki, klimatyzatory, suszarki automatyczne, kuchenki mikrofalowe oraz grzejniki elektryczne.
 2. Małogabarytowe urządzenia AGD: odkurzacze, czajniki elektryczne, żelazka, tostery, miksery i roboty kuchenne, suszarki i prostownice do włosów, depilatory, golarki etc.
 3. Urządzenia biurowe: komputery, laptopy, drukarki, maszyny xero, terminale, aparaty telefoniczne etc.
 4. Sprzęt RTV: telewizory, dekodery, odtwarzacze, radia, wieże hi-fi, kamery, głośniki, wzmacniacze, projektory, drony etc.
 5. Oświetlenie: świetlówki, żarówki energooszczędne, lampy wyładowcze oraz żyrandole.
 6. Elektronarzędzia: wiertarki, wkrętarki, kosiarki, kosy, nożyce do żywopłotu, lutownice, wszelkie narzędzia do obróbki drewna oraz metalu.
 7. Zabawki i sprzęt rekreacyjny: zabawki elektryczne i zdalnie sterowane, urządzenia do ćwiczeń sportowych.
 8. Przyrządy medyczne: ciśnieniomierze, termometry elektryczne i wszelkie profesjonalne urządzenia szpitalne.
 9. Przyrządy kontrolne: czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, urządzenia pomiarowe i panele kontrolne.
 10. Automaty do wydawania: napojów, słodyczy oraz bankomaty.

Wszystkie te sprzęty wyrzucone, jak zwykłe śmieci, mogą być niebezpieczne – dla ludzi i środowiska. Dlatego podlegają selektywnej zbiórce odpadów, a następnie są poddawane recyklingowi lub procesom unieszkodliwienia. Przykładowo, ze starej lodówki można odzyskać nawet 20 kg stali, 8 kg aluminium oraz miedzi i ok. 9 kg tworzyw sztucznych. Te surowce można i powinno się ponownie wykorzystać.

Co zrobić ze starym AGD? Jak się pozbyć zużytych lodówki, pralki czy telewizora?
fot. Sandid/PixabayJak się pozbyć zużytego AGD?

Elektrośmieci można się pozbyć na kilka sposobów.

 • W obrębie dużych miast stare wielkogabarytowe sprzęty AGD i RTV mogą zostać bezpłatnie odebrane przez wyspecjalizowane firmy. Można je bez trudu znaleźć w internecie bądź na stronach urzędów miejskich. Pomocna jest także strona: www.elektrosmieci.pl.
 • Zużyte AGD można także samodzielnie zawieźć do specjalnych punktów odbioru elektrośmieci rozsianych po całym kraju. Można je wyszukać samodzielnie na powyżej podanej stronie internetowej. Takich punktów jest już prawie 1400.
 • Elektrośmieci można także zostawić w sklepie, w którym kupujemy nowe urządzenie. W każdym sklepie z urządzeniami RTV i AGD można także zostawić elektrośmieci o niewielkich gabarytach, nawet jak nic nie kupujemy. Jest to możliwe na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2012 r.
 • Stare AGD można też zanieść do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w naszej gminie. Łatwo je znaleźć za pomocą wyszukiwarki internetowej.
 • Warto też śledzić ogłoszenia urzędów gmin i placówek oświatowych, które okazjonalnie organizują darmowe zbiórki elektrośmieci.

Warto pamiętać, że przed oddaniem starego sprzętu nie należy go demontować ani samodzielnie rozbierać na części. W przypadku pralek czy lodówek należy upewnić się, że we wnętrzu nie ma wody ani pozostawionych przez nas rzeczy.


Bookmark the permalink.

One Comment

 1. Bardzo trafne porady dotyczące wyrzucania elekrośmieci. Warto iść w duchu ekologicznym i sprzęt elektroniczny wyrzucać do specjalnie przeznaczonych miejsc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.