Co zrobić ze starym AGD? Jak się pozbyć zużytych lodówki, pralki czy telewizora?

Pralka zepsuła się na dobre, wymieniłeś telewizor na nowy – w takich sytuacjach pojawia się pytanie, co zrobić ze starym sprzętem AGD? Wydaje się, że wiele osób wciąż nie wie, jak i gdzie utylizować zużyte sprzęty elektroniczne. Dlatego przychodzę z praktycznym przewodnikiem.

fot. Anna Oporska/Learning from Hollywood

Każdy z nas stoi przed obowiązkiem należytej segregacji i utylizacji odpadów. Dotyczy to także elektrośmieci. Niestety wciąż niewiele osób wie, co zrobić ze starymi zużytymi sprzętami AGD – nie ważne, czy chodzi o pralkę, lodówkę, małe radio czy klawiaturę komputerową. Można je często spotkać porzucone w lasach, na poboczach, czasem w pojemnikach na odpady zmieszane, czy też wystawione przed blokami do zabrania w ramach „gabarytów”. Żadne z tych miejsc nie jest właściwe, a za wyrzucanie w nich AGD grozi grzywna w wysokości 5 tys. zł. Dlatego zamiast kombinować, lepiej dowiedzieć się, co robić z elektrośmieciami – to nic nie kosztuje.

Przeczytaj także: Segregowanie śmieci w małym mieszkaniu. Mój sposób na odpady



Co to są elektrośmieci?

Elektrośmieci (inaczej ZSEE, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) to wszystkie popsute lub zniszczone urządzenia zasilane na prąd lub baterie. Wszystkie elektrośmieci można podzielić na 10 grup. W ich skład wchodzą zepsute bądź przeznaczone do wyrzucenia:

  1. Wielkogabarytowe urządzenia AGD: lodówki, zamrażarki, pralki, zmywarki, kuchenki, piekarniki, klimatyzatory, suszarki automatyczne, kuchenki mikrofalowe oraz grzejniki elektryczne.
  2. Małogabarytowe urządzenia AGD: odkurzacze, czajniki elektryczne, żelazka, tostery, miksery i roboty kuchenne, suszarki i prostownice do włosów, depilatory, golarki etc.
  3. Urządzenia biurowe: komputery, laptopy, drukarki, maszyny xero, terminale, aparaty telefoniczne etc.
  4. Sprzęt RTV: telewizory, dekodery, odtwarzacze, radia, wieże hi-fi, kamery, głośniki, wzmacniacze, projektory, drony etc.
  5. Oświetlenie: świetlówki, żarówki energooszczędne, lampy wyładowcze oraz żyrandole.
  6. Elektronarzędzia: wiertarki, wkrętarki, kosiarki, kosy, nożyce do żywopłotu, lutownice, wszelkie narzędzia do obróbki drewna oraz metalu.
  7. Zabawki i sprzęt rekreacyjny: zabawki elektryczne i zdalnie sterowane, urządzenia do ćwiczeń sportowych.
  8. Przyrządy medyczne: ciśnieniomierze, termometry elektryczne i wszelkie profesjonalne urządzenia szpitalne.
  9. Przyrządy kontrolne: czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, urządzenia pomiarowe i panele kontrolne.
  10. Automaty do wydawania: napojów, słodyczy oraz bankomaty.

Wszystkie te sprzęty wyrzucone, jak zwykłe śmieci, mogą być niebezpieczne – dla ludzi i środowiska. Dlatego podlegają selektywnej zbiórce odpadów, a następnie są poddawane recyklingowi lub procesom unieszkodliwienia. Przykładowo, ze starej lodówki można odzyskać nawet 20 kg stali, 8 kg aluminium oraz miedzi i ok. 9 kg tworzyw sztucznych. Te surowce można i powinno się ponownie wykorzystać.

Co zrobić ze starym AGD? Jak się pozbyć zużytych lodówki, pralki czy telewizora?
fot. Sandid/Pixabay



Jak się pozbyć zużytego AGD?

Elektrośmieci można się pozbyć na kilka sposobów.

  • W obrębie dużych miast stare wielkogabarytowe sprzęty AGD i RTV mogą zostać bezpłatnie odebrane przez wyspecjalizowane firmy. Można je bez trudu znaleźć w internecie bądź na stronach urzędów miejskich. Pomocna jest także strona: www.elektrosmieci.pl.
  • Zużyte AGD można także samodzielnie zawieźć do specjalnych punktów odbioru elektrośmieci rozsianych po całym kraju. Można je wyszukać samodzielnie na powyżej podanej stronie internetowej. Takich punktów jest już prawie 1400.
  • Elektrośmieci można także zostawić w sklepie, w którym kupujemy nowe urządzenie. W każdym sklepie z urządzeniami RTV i AGD można także zostawić elektrośmieci o niewielkich gabarytach, nawet jak nic nie kupujemy. Jest to możliwe na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2012 r.
  • Stare AGD można też zanieść do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w naszej gminie. Łatwo je znaleźć za pomocą wyszukiwarki internetowej.
  • Warto też śledzić ogłoszenia urzędów gmin i placówek oświatowych, które okazjonalnie organizują darmowe zbiórki elektrośmieci.

Warto pamiętać, że przed oddaniem starego sprzętu nie należy go demontować ani samodzielnie rozbierać na części. W przypadku pralek czy lodówek należy upewnić się, że we wnętrzu nie ma wody ani pozostawionych przez nas rzeczy.


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.