Rozwiązania dla małej kuchni

Minimalizm stał się już powszechnym trendem nawet wśród osób, które mają wystarczająco środków, by żyć w przepychu. Wielu stawia na coraz mniejsze i drobniej wykończone mieszkania, które skupione są na praktycznym wykorzystaniu nawet niewielkich przestrzeni.

Rozwiązania dla małej kuchni
Źródło: pixabay.com

Mała kuchnia jest jednym z tych miejsc, które szczególnie trzeba mieć na uwadze podczas projektowania domu. Wszak powierzchni roboczej nigdy za wiele, a zastawa i akcesoria kuchenne również muszą znaleźć dla siebie konkretne miejsce. Kluczowe jest więc zaplanowanie całości od A do Z, by później nie żałować niektórych decyzji.

Ulokowanie w domu

Główną wskazówką jest zaprojektowanie pomieszczeń tak, by mała kuchnia znajdowała się możliwie najbliżej jadalni (o ile takowa występuje) lub salonu. To pozwoli na powiększenie powierzchni roboczej o meble w sąsiadujących pomieszczeniach, a także skróci drogę, jaką miałyby przejść posiłki z kuchni prosto na stół. Powód czysto logistyczny, ale z pewnością okaże się, że bez zaprojektowania w sten sposób trudno funkcjonować. Warto również postawić na otwarty aneks, który zlewając się w jedno pomieszczenie, optycznie je powiększy. To rozwiązanie będzie też ze sobą niosło całkowity brak barier, co oczywiście jest przydatne szczególnie podczas gotowania w większym gronie. Wpadanie na siebie to jedna z najbardziej uciążliwych sytuacji, które niestety w mniejszej kuchni mogą się wydarzyć.

Organizacja akcesoriów

Bardzo problematyczne może się również okazać posegregowanie wszystkich przyrządów kuchennych tak, by każde miało swoje miejsce. Aktualnie w sklepach aż roi się od wszelkiego rodzaju półek, haczyków lub jeszcze innych organizatorów przeznaczonych stricte dla kuchennych akcesoriów. Problem zaczyna się jednak w momencie, gdy pojawiają się przyrządy wymagające powierzchni, na której mogłyby stać. Mowa tutaj o m.in. robocie kuchennym, którego nie można przecież tak łatwo upchnąć do szafki. W tym przypadku warto zastosować różnej wysokości podstawki na blacie, które bez zabierania jego powierzchni, stworzą dodatkowe miejsce do położenia potrzebnych sprzętów. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w małych kuchenkach występuje często kuchenka jednopalnikowa, dlatego warto zainwestować w szklany czajnik elektryczny, który nie będzie zabierał tak cennego dla kucharza miejsca, stojąc właśnie na takim podeście.

Psychologia kolorów

Oprócz otwartego wnętrza warto też zadbać o odpowiednie przygotowanie kolorystyczne tak, by kuchnia wydawała się na większą niż w rzeczywistości. Wpłynie to na samopoczucie oraz organizację i wydajność przebywających w niej osób. Należy więc postawić na kuchnię w jasnych barwach ze stonowanymi powierzchniami blatu oraz frontów mebli. By całość nie sprawiała wrażenia sanitarnej czystości, można zastosować wiele punktowych dodatków z żywymi kolorami takimi jak fuksja, morski błękit lub turkus. Może służyć za nie m.in. wazon z kwiatami lub chlebak czy inne akcesorium, które wyraźnie będzie się rzucało w oczy. Tak zorganizowana kuchnia będzie cieszyła oko oraz sprawi wrażenie bardziej funkcjonalnej.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.