Patelnia na indukcje – jaką wybrać?

Dobra patelnia to podstawa do przygotowania smacznego posiłku. W dzisiejszych czasach mamy szeroką gamę rondli do wyboru. Od tych do naleśników po te do mięsa. Każda patelnia posiada inną powierzchnię, przez co jest przeznaczona do innego celu np. na jednej możemy smażyć bez użycia oleju, a na drugiej już nie koniecznie, ponieważ jedzenie może nam przywierać do powierzchni. Powinniśmy także zwrócić uwagę, na jaki rodzaj kuchenki rondel potrzebujemy, ponieważ ten na indukcje nie będzie nam działał na kuchence gazowej i odwrotnie. Jak więc wybrać patelnię by pasowała ona do rodzaju płyty grzewczej oraz spełniała nasze wymagania, preferencje?

Patelnia na indukcje - jaką wybrać?
Fot. Źródło: pixabay.com Licencja: Pixabay License

Dobra patelnia na indukcję

Coraz więcej ludzi decyduje się ze względu na zalety na kuchenkę indukcyjną. Jest ona szybsza od kuchenki elektrycznej i mniej problematyczna niż kuchenka gazowa. Jednak patelnie, aby mogły działać na tego typu płycie grzewczej muszą posiadać specjalne dno, które nagrzewa się pod wpływem pola elektrycznego nagrzewając w ten sposób poprzez miedziane zwoje drutu pod blatem kuchenki nasz rondel. Niektóre firmy, aby łatwiej można było sprawdzić, do jakiego rodzaju kuchenki jest nasza patelnia poza logiem na produkcie stosują oznaczenie typu induction, electroink. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą patelni na stronie https://zasmakujradosci.pl/pl/menu/patelnie-222.html

Rozmiar patelni

W przypadku kuchenki gazowej lub elektrycznej rozmiar patelni poza ilością składników, które na niej mogą się znajdować nie ma większego znaczenia. Inaczej jest w przypadku indukcji, gdzie musimy zwrócić uwagę na średnice dna rondla i dopasować ją do wielkości palnika znajdującego się na płycie. Niektóre kuchenki indukcyjne, mimo iż nie wyświetla się błąd i myślimy, że wszystko jest ok załączają palnik w momencie, gdy wielkość naczynia jest odpowiednia.   

Na co zwrócić uwagę przy wyborze patelni na indukcję

  • Jakość wykonania

Na rondlach na indukcje nie powinniśmy oszczędzać, a wręcz oferta patelni powinna być jak najlepsza, a naczynia wykonane z materiałów z najwyższej jakości. Te droższe naczynia najczęściej mają płaskie dno co jest plusem, ponieważ idealnie przylegają do palnika.

  • Grubość dna

Przy wyborze patelni do indukcji warto także zwrócić uwagę na grubość dna, ponieważ to właśnie ona zapewnia dłuższe utrzymanie ciepła oraz ochronę naczynia przed odkształceniami. Rodle niezależnie od rodzaju płyty grzewczej najlepiej sprawdzają się, gdy są ciężkie, ponieważ dzięki temu posiadają odpowiednią ilość warstw, przez którą możliwość uszkodzeń mechanicznych naczynia jest mniejsza.

  • Wygodny uchwyt

W zależności od przeznaczenia i jakości patelni może ona posiadać dwa uchwyty. Przed jej zakupem warto zwrócić uwagę na jakość uchwytów czy nie są one za luźnie i czy są odpowiednio zamontowane, wykonane z odpowiedniego materiału, który jest odporny na wysokie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Jednym z ciekawych rozwiązań jest odczepiana rączka, dzięki czemu będziemy mogli z łatwością zmieścić nasz rondel do piekarnika lub szafki.

  • Patelnie wykonane z aluminium

Najczęściej kupowane i polecane patelnie na indukcje to te wykonane z aluminium. Tego typu materiał zapobiega przywieraniu jedzenia oraz bardzo dobrze izoluje ciepło. Naczynia wykonane z aluminium są nie drogie, lekkie i łatwe w użyciu. Idealnie nadają się do przygotowania jajecznicy czy nawet mięsa na gorącym oleju.  

  • Patelnie żeliwne

Jest to rodzaj naczynia, który idealnie nada się do każdego rodzaju kuchni, gdyż materiał wykorzystany do jego produkcji sam w sobie jest ferromagnetyczny. Żeliwne patelnie są bardzo trwałe i idealnie radzą sobie ze smażeniem, grillowaniem oraz duszeniem potraw. Należy jednak pamiętać, że patelnie tego typu na kuchence indukcyjnej rozgrzewają się w zaskakująco szybkim tempie, więc gdy robimy na takim naczyniu potrawę należy ją pilnować by się nie spaliła. 

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.