Inspirujące filmy o kobietach. Różne oblicza kobiecości

Matki, żony, kochanki, ale też wojowniczki, władczynie, służące, kucharki, sportsmenki czy prawniczki. Portretów kobiet w kinie jest co nie miara. Tutaj znajdziesz najciekawsze filmy o inspirujących kobietach. Oto różne oblicza kobiecości na filmowo.

Inspirujące filmy o kobietach

Filmy o inspirujących kobietach

Historia była bardzo niesprawiedliwa dla kobiet. Przez stulecia ograniczano im prawa do stanowienia o sobie, nie mogły się spełniać zawodowo, kształcić czy udzielać politycznie. Dopiero w XX wieku ta sytuacja uległa zmianie. Nie oznacza to jednak, że kobiety uwolniły się na dobre od utrwalanych przez długie lata stereotypów i ograniczeń dyktowanych przez męski punkt widzenia. Te filmowe historie pokazują, że wciąż nie jest łatwo być kobietą. Warto jednak walczyć o siebie, swoje szczęście i racje. Te filmy są o inspirujących kobietach, których losy zdecydowanie podnoszą na duchu.

  • Erin Brokovitch. Julia Roberts wcieliła się w tytułową postać. Jest to prawdziwa historia samotnej matki, która walczy o odszkodowanie dla ofiar zanieczyszczeń wody w małym miasteczku. Musi żonglować między życiem zawodowym, a prywatnym. Do tego to, co robi nie jest zwykłą pracą – to misja w imieniu słabszych i niesłyszanych. Erin to wyjątkowo barwna postać, która pokazuje, że warto być sobą i walczyć o to, w co się wierzy.
  • Joy. Tytułowa Joy Mangano to samotna matka z Long Island, która pracuje na trzech etatach, aby utrzymać rodzinę. Pewnego dnia wpada na pomysł skonstruowania samowyżymającego się mopa, który następnie patentuje i przedstawia firmie prowadzącej telesprzedaż. Jej mop okazuje się być międzynarodową sensacją. Joy musi jednak zawalczyć o prawa do swojego własnego wynalazku oraz należne jej pieniądze. Napędzana niezgodą na niesprawiedliwość nie zamierza się ugiąć.

Inspirujące filmy o kobietach

  • Thelma i Louise. Ten film ma już status kultowego. Tytułowe bohaterki to przyjaciółki, które wyrywają się na weekendową wyprawę, aby złapać oddech od przytłaczajacej codzienności. Splot zdarzeń sprawia, że Thelma pada ofiarą napaści seksualnej. Louise staje w obronie przyjaciółki i zabija napastnika. Kobiety uciekają z miejsca zdarzenia i stają się banitkami. To co powinno je złamać, okazuje się wyzwalające. W końcu zaznają upragnionej wolności, mimo iż są ścigane.
  • Frida. Prawdziwa historia meksykańskiej artystki z jednej strony rozdziera serce, z drugiej inspiruje. Życie Fridy było bowiem naznaczone ogromnym cierpieniem fizycznym – najpierw polio, później złamany kręgosłup i w konsekwencji niemożność poczęcia dziecka. Do tego zdrady męża i walka ze stereotypowym postrzeganiem kobiet. A jednak mimo tego, a może dzięki temu wykreowała ponadczasową sztukę, którą podziwiamy do dziś.
  • Gra o wszystko. Ten film jest utrzymany w innym tonie niż powyżej wymienione. To dynamiczna i wciągająca opowieść o nie do końca kryształowej postaci. Gdy wypadek przekreśla sportową karierę Molly, dziewczyna zaczyna szukać dla siebie nowego miejsca w życiu. Trafia w świat pokerowych rozgrywek, ale nie do końca legalnych. Ambitna i inteligentna dziewczyna szybko zaczyna sama organizować ekskluzywne rozgrywki i zarabiać wielkie pieniądze. Molly inspiruje, bo odnalazła się w męskim świecie, wywalczyła swoją pozycję i doszła do wszystkiego pracą oraz wytrwałością.

Filmy o kobietach u władzy

Kobiety na szczytach władzy nigdy nie były mile widziane. A jeśli już tam dotarły, miały zdecydowanie trudniej niż ich męscy odpowiednicy. Być może dlatego filmy o kobietach u władzy są tak fascynujące. Pokazują złożoność wyzwań przed jakimi królowe czy szefowe muszą stawać.

  • Żelazna Dama. Margaret Thatcher to wybitna postać świata polityki. Rządziła Wielką Brytanią twardą ręką i przeprowadziła kraj przez burzliwe czasy. Jednak kobiecie na jej pozycji nie było lekko. Śledzimy ją przez wszystkie etapy życia, od niełatwych początków, zawiedzionych ambicji, przez czasy rządów, po kres jej życia. Czegokolwiek by nie powiedzieć o Thatcher, nie ulega wątpliwości, że była silna i nieugięta.
  • Elizabeth. Postać angielskiej królowy Elżbiety od dawna fascynuje filmowców. O jej losach powstało dziesiątki filmów. Najciekawszy portret tej niecodziennej figury można znaleźć w filmie „Elizabeth” z Cate Blanchett w roli głównej. Jesteśmy na początku politycznej kariery nowej królowej. Dopiero rozeznaje się w dworskim świecie. Szybko jednak się orientuje, że to nie jest środowisko jej przychylne. Z nieco naiwnej, pełnej życia dziewczyny, musi szybko przeistoczyć się w świadomą swej wartości kobietę. Na ołtarzu władzy składa swoje szczęście w ofierze.

Inspirujące filmy o kobietach

  • Królowa. Po tragicznej śmierci Lady Diany cały świat patrzył na brytyjski dwór. Od rodziny królewskiej oczekiwano reakcji, a każdy gest bądź jego brak był interpretowany na setki różnych sposobów. Najbardziej oczekiwana była reakcja królowej. Ta była jednak rozdarta między dobrem wnuków, a racją stanu. Ten złożony i wnikliwy portret Elżbiety II pokazuje ciężar z jakim muszą się mierzyć w najtrudniejszych momentach kobiety u władzy.
  • Faworyta. Kolejny film o angielskiej królowej, tym razem Annie Stuart, która władała krajem na początku XVIII wieku. To tragiczna postać, którą przez całe życie próbowano manipulować. Ona sama pragnęła przede wszystkim być kochaną, za to jaka jest, a nie to kim jest. Do tego jej życie było naznaczone wielkim cierpieniem niespełnionej matki. Mimo aż 17 ciąż, żadne z jej dzieci nie przeżyło. Ten dramat zaważył na usposobieniu monarchini bardziej niż ciężar sprawowania władzy.
  • Diabeł ubiera się u Prady. Kultowy już film o ambitnej dziennikarce z Nowego Jorku, która przyjmuje posadę asystentki w piśmie o modzie, zawiera bardzo ciekawy i wnikliwy portret silnej kobiety u władzy. Miranda Priestley jest redaktorką naczelną magazynu „Runway”. Kieruje nim twardą ręką, nie licząc się z uczuciami innych. Wydaje się zimna i nieprzejednana, ale nawet za tą twardą skorupą czai się bezbronna momentami kobieta.

Filmy o macierzyństwie

Macierzyństwo jest wpisane w bycie kobietą. Dlatego wiele filmów o kobietach poświęconych jest właśnie temu zagadnieniu. A wychowanie dziecka to wcale nie bułka z masłem. Wymaga poświęcenia, oddania, czasu, cierpliwości i szalonej miłości. Te filmy o kobietach najlepiej opowiadają o wyzwaniach macierzyństwa.

  • Stalowe Magnolie. W małym amerykańskim miasteczku mieszka sześć kobiet, które łączy przyjaźń, wzajemne zaufanie i pewność, że w trudnych momentach zawsze mogą na siebie liczyć. Ich życie jest nierozerwalnie związane z miejscowym salonem piękności, w którym można zadbać o modną fryzurę, poddać się zabiegom upiększającym, a także porozmawiać o życiowych problemach. Wiadomość o poważnej chorobie córki jednej z przyjaciółek odmienia życie kobiet.
  • Tully. To jak bardzo pierwsze lata życia dzieci bywają trudne dla rodziców, zwłaszcza matek, rzadko kiedy jest przedmiotem publicznej debaty. Same zainteresowane mało mówią o swoim zmęczeniu w obawie przed społecznym ostracyzmem. Tully ma dwójkę maluchów. Jej najmłodsze dziecko ma ledwie parę miesięcy. Brak snu, czasu dla siebie, ale też zawiedzione oczekiwania wywierają wielkie piętno na kobiecie. W końcu zamożny brat wynajmuje dla siostry nocną nianię. To ona ma czuwać w nocy nad dziećmi, aby Tully mogła się wreszcie wyspać. Ten film trzeba koniecznie obejrzeć do końca.

Inspirujące filmy o kobietach

  • Córka. Bohaterką tego filmu jest Leda – dojrzała pani profesor, która sama spędza wakacje nad greckim morzem. Na plaży poznaje młodą matkę i jej córkę. To spotkanie stopniowo wywołuje lawinę wspomnień, z którymi kobieta wolałaby się nie konfrontować. Sama jest matką dwóch, dorosłych już córek, ale jej stosunek do macierzyństwa nie zawsze był różowy. Nie chciała rezygnować z kariery naukowej, co doprowadziło ją do wielu trudnych decyzji.
  • Matki równoległe. W filmach Pedro Almodovara figura matki zawsze jest ważnym elementem narracji. Nie inaczej jest i tu. Dwie kobiety poznają się w szpitalu, gdzie obie oczekują porodu. Choć dla obu nie była to planowana ciąża, mają odmienny stosunek do sytuacji. Dla siedemnastoletniej Any to wielka osobista tragedia, dla dojrzałej Janis spełnienie nieuświadomionego marzenia. Losy tych dwóch kobiet przypadkowo połączone, splotą się mocniej, niż można by podejrzewać.
  • Wszystko w porządku. Nastoletnie rodzeństwo wychowywane przez dwie matki odnajduje swojego biologicznego ojca, który był dawcą nasienia. Dla wszystkich to nowa sytuacja. Kobiety obawiają się utraty dzieci, ale też wpływu, jaki w zasadzie obcy mężczyzna może wywrzeć na nastolatków. Czy dalej zostaną rodziną? A może więzy krwi okażą się silniejsze?

Filmy o kobietach agentkach

Śpiewka o słabszej płci dawno powinna zostać odłożona między bajki. Kobiety też spełniają się w typowo męskich profesjach. Te filmy o kobietach agentkach są tego najlepszym dowodem. Ich bronią jest nie tylko uroda i urok osobisty, ale i umiejętność walki wręcz i sztuka przetrwania pod ostrzałem. Poznaj filmy, które doskonale trzymają w napięciu.

  • Atomic Blonde. Zimna wojna i podzielony Berlin tuż przed obaleniem muru. Z tajną misją przybywa do miasta Lorraine Broughton, agentka brytyjskiego wywiadu MI6. Jest zniewalająco piękna, enigmatyczna i zdeterminowana, aby znaleźć listę podwójnych agentów i zabójcę swojego partnera. W mieście nie może ufać nikomu, wszyscy są podejrzani o prowadzenie podwójnej gry. Lorraine nie zamierza jednak zostawić tej sprawy nierozwiązanej. To film o silnej kobiecie.
  • Salt. Głośny film z Angeliną Jolie i Danielem Olbrychskim w drugoplanowej roli. Evelyn Salt jest agentką CIA, która zostaje oskarżona o bycie uśpionym rosyjskim szpiegiem. Salt ucieka i odnajduje rosyjskich agentów. Szybko poznaje ich plan – zabić prezydenta. Zaczyna się niebezpieczna gra, w której stawką jest nie tylko życie głowy państwa, ale i męża Salt. Ten film z miejsca wciąga i nie pozwala oderwać oczu od ekranu.

Inspirujące filmy o kobietach

  • Czerwona jaskółka. Kolejny film o kobiecie agentce to produkcja osadzona w Rosji. Dominika Egorova po załamaniu kariery w balecie zostaje zmuszona do przyjęcia roli „jaskółki”, specjalnie uwodzicielki na usługach rosyjskich służb specjalnych. Najpierw uczęszcza do szkoły szpiegów, gdzie uczy się używać swego ciała jako broni. Jej pierwszym celem ma być agent CIA. Między tą dwójką rozgrywa się pełna napięć gra.
  • Nikita. Film Luca Bessona ma status kultowego. Młoda kobieta z problemem narkotykowym zostaje zwerbowana przez służby specjalne. W zamian za wyciągnięcie z więzienia, ma zostać agentką – beznamiętną zabójczynię. Porzuca swoje prawdziwie imię i przyjmuje pseudonim Nikita. Problem w tym, że od tego życia nie ma już ucieczki. Zabijanie na zlecenia jest jej wilczym biletem.
  • Sprzymierzeni. Przenosimy się w scenerię II wojny światowej, do Afryki Północnej. Max Vatan jest oficerem wywiadu, który spotyka na swej drodze działaczkę francuskiego ruchu oporu, Marianne Beauséjour. Para udaje małżeństwo, aby zabić nazistowskiego ambasadora w Casablance. Udawany związek zamienia się w prawdziwy romans. Po wykonaniu misji zamieszkują razem w Londynie. Sielankę przerywa podejrzenie Marianne o bycie niemiecką agentką i jej tajemnicze zniknięcie.

Seriale o wyjątkowych kobietach

Nie tylko można znaleźć wiele filmów o inspirujących kobietach, ale i seriali. Obok tych wymienionych poniżej warto jeszcze obejrzeć: „Dyplomatka”, „Madame Secretary”, „Dziewczyny” czy „Olive Kitterige”.

  • Marvelous Mrs Maisel. Główną bohaterką serialu osadzonego w latach 60. jest Miriam Maisel. Poznajemy ją jako młodą żonę i matkę z dwójką dzieci. Na pierwszy rzut oka jej życie jest bliskie ideału, a ona sama jest nieustannie radosna i pełna energii. To się szybko zmienia, gdy mąż postanawia odejść do swojej sekretarki. Życie pani Maisel się załamuje, musi wrócić do rodziców. Jako, że nie ma już nic do stracenia, sama staje na scenie jako standuperka. W latach 60. to nie jest pożądana profesja dl kobiet.
  • Lekcja Chemii. Akcja tego filmu rozgrywa się w latach 60., a jego bohaterką jest Elizabeth Zott. Młoda i ambitna chemiczka pracuje jako laborantka w instytucie badawczym. Jest tam jedyną kobietą i skostniałe, patriarchalne środowisko nie zamierza jej ułatwiać kariery. Gdy poznaje ekscentrycznego chemika, w jej życiu następuje wiele zmian. Choć nie będzie jej dane kontynuować kariery naukowej, to zostanie gwiazdą telewizji z własnym programem kulinarnym. Ten serial dostarcza wielu gorzkich refleksji na temat sytuacji kobiet w XX wieku.

Inspirujące filmy o kobietach

  • Detektyw. W krainie nocy. Czwarty sezon kultowego już serialu Detektyw rozgrywa się w Alasce na dalekiej północy. W mieście Enis dochodzi do tajemniczej zbrodni – cała załoga stacji badawczej zostaje znaleziona martwa. Szefowa lokalnej policji, Liz Danvers i funkcjonariuszka Evangeline Navarro łączą siły, aby rozwiązać zagadkę. Szybko się okazuje, że ta sprawa jest powiązana z morderstwem aktywistki sprzed kilku lat. Dwie charyzmatyczne policjantki sprawiają, że trudno oderwać oczy od ekranu.
  • Grace i Frankie. Przekonanie, że z wiekiem kobiety stają się niewidzialne, czas odłożyć między bajki. Frankie i Grace mimo podeszłego wieku, nie zamierzają rozsiąść się w bujanym fotelu. Dalej chcą pracować, walczyć o lepszy świat i poznawać mężczyzn. Ich energia i werwa są godne pozazdroszczenia. Ten film może zainspirować niejedną seniorkę, jak i dużo młodsze kobiety.
  • Własnymi rękoma. Historia Madam C.J. Walker. Czarnoskóra Madam Walker urodziła się tuż po zniesieniu niewolnictwa przez Lincolna. Jej życie nie było jednak dzięki temu lżejsze. Młodo osierocona, musiała od dziecka pracować. W wieku 14 lat zaszła w ciążę i wyszła za mąż. Niewiele później owdowiała. Resztę życia spędziła jako praczka. Skutkiem ciężkiego życia było przedwczesne łysienie. Specyfik na porost włosów tchnął w jej życie nadzieję na lepsze jutro. Dzięki niemu odzyskała pewność siebie i rozkręciła produkcję własnych kosmetyków do włosów dla Afroamerykanek. Jej biznes okazał się wielkim sukcesem. Ta historia prawdziwie inspiruje.

Filmy o zwykłych-niezwykłych kobietach

Nielicznym kobietom udaje się osiągnąć szczyty władzy, zostać tajnym agentem CIA czy laureatką Nagrody Nobla. Za to zdecydowana większość zna smak codzienności – zajmowanie się dziećmi, dbanie o dom, praca czasem na kilku etatach. Czasem jednak takie życie wymaga większej odwagi i siły niż walka na froncie wojennym. Dźwiganie problemów codzienności i dbanie o dobrostan najbliższych to niezwykła moc.

  • Roma. Monumentalny film Alfonso Cuarona to piękna i poruszająca historia o służącej, która zachodzi w niechcianą ciążę. Oparcie znajduje w swojej pracodawczyni, która stara się ukryć rozstanie z mężem. To poruszający obraz różnych kobiet, które muszą sobie radzić w patriarchalnym świecie. Po cichu dźwigają ciężar życia, wychowania dzieci i utrzymania rodziny. To piękny film o kobietach i sile kobiecości.
  • Happy go lucky. Sally Hawkins wcieliła się w Poppy, nauczycielkę, która mieszka ze swoją koleżanką z pracy. To błyskotliwa kobieta o wielkim poczuciu humoru i z optymistycznym spojrzeniem na świat. Można wręcz odnieść wrażenie, że nie podchodzi do życia na poważnie, szczególnie gdy wokół niej jest mnóstwo sfrustrowanych i niezadowolonych z życia osób. Poppy nie traci pogody ducha nawet, gdy spotykają ją przykrości, w końcu na jej drodze pojawia się ktoś, kto ją rozumie.
  • Żona. Glenn Close wcieliła się w filmach w wiele wyjątkowych kobiet. Ale to tą rolą zapewniała sobie miejsce w niniejszym zestawieniu. Joane Castelman jest żoną laureata Literackiej Nagrody Nobla. Właśnie jest z mężem w podróży do Szwecji po odbiór medalu. Wyjazd staje się dla niej okazją do refleksji nad jej 40-letnim małżeństwem. Ta na pozór dobrana i szczęśliwa para skrywa bowiem sekret, który kładzie się cieniem na szczęściu Joan.
  • Volver. Głośny film Pedro Almodovara o sile kobiecości. Główną bohaterką jest Raimunda – żona i matka, która próbuje związać koniec z końcem. Jej zwykłe życie zmienia się nie do poznania, gdy po powrocie z pracy, odkrywa, że córka zabiła jej męża, gdy ten – będąc pod wpływem alkoholu – usiłował ją wykorzystać. Jakby tego było mało do jej domu przybywa duch jej zmarłej matki. Raimunda zaś, chcąc chronić córkę, utrzymuje, że mąż wyjechał w daleką podróż. Sieć kłamstw się zagęszcza, a kolejne sekrety rodzinne wychodzą na jaw.

  • Służące. Kobietom w latach 60. XX wieku na Południu Ameryki nie było lekko. Były zniewolone przez patriarchat i uprzedzenia płciowe oraz rasowe. Kiedy więc początkująca dziennikarka spisuje historie czarnoskórych służących, wywołuje skandal wśród wyższych sfer. Prawdziwym szokiem będzie jednak to, co ukarze się w finalnej publikacji. Tytułowym służącym, ta książka przywróci godność.

Filmy o super kobietach

Nie tylko Batman, Superman i Hulk. W świecie superbohaterów jest także sporo postaci kobiecych o imponujących zdolnościach. To często one ratują świat, gdy wszyscy inni zawiedli. Oto najlepsze filmy o superbohaterkach.

  • Wonder Women. Diana to księżniczka Amazonek wyszkolona na niepokonaną wojowniczkę. Wychowana na ukrytej rajskie wyspie nigdy nie miała styczności z ludzkim światem. To się zmienia, gdy rozbija się amerykański pilot biorący udział w I wojnie światowej. Usłyszawszy o chaosie, w którym pogrąża się ludzkość, księżniczka wyrusza na odsiecz. Przyjmuje pseudonim Wonder Women i staje w walce o pokój u boku ludzi.
  • Kapitan Marvel. W universum Marvela to najpotężniejsza z superbohaterek. Akcja filmu zaczyna się w odległej galaktyce gdzie wojowniczka Kree, Vers zostaje uprowadzona przez wrogich Skrulli. Choć udaje się jej uciec, rozbija się na planecie Ziemia. W tym nieznanym jej dotąd miejscu zaczynają powracać dawno utracone wspomnienia. Pytania o własne pochodzenie nie dają jej spokoju. W odkryciu prawdy pomaga agent Tarczy, Nick Fury.
  • Czarna Wdowa. Natasha Romanov zanim przyłączyła się do Avengersów i została Czarną Wdową była szkolona na tajną rosyjską superagentkę. Teraz musi się skonfrontować z duchami przeszłości. Ścigana przez tajemniczego Taskmastera, musi odnowić relację ze swoją dawną szpiegowską rodziną, aby uchronić siebie i innych przed niebezpieczeństwem.

Inspirujące filmy o kobietach

  • Ptaki nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn). Harley Quinn to ekscentryczna eks partnerka Jokera. Po rozpadzie związku musi na nowo zdefiniować kim jest. Kiedy bandzio, Roman Sionis, bierze na cel niejaką Cass, w poszukiwania dziewczyny angażuje się całe miasto. Nieprawdopodobny zbieg okoliczności krzyżuje drogi Harley, Łowczyni, Czarnego Kanarka i Renee Montoyi. Cztery diametralnie różniące się kobiety nie mają wyjścia. Muszą współpracować, żeby pokonać Romana.

Filmy o kobietach, które zmieniły świat

Przez długie lata historię pisali mężczyźni, dlatego kobiety odgrywały jedynie drugoplanowe role. Mimo to wielu udało się wpłynąć na losy świata. Filmowe biografie tych kobiet zdecydowanie warto zobaczyć.

  • Maria Skłodowska-Curie. Nie ma bardziej znanej i zasłużonej dla nauki kobiety. Wybitna Polska zdobyła dwie Nagrody Nobla. Jej droga do sukcesu w skostniałym świecie nie była łatwa. Natrafiła jednak w swoim życiu na właściwych ludzi, którzy dostrzegli jej geniusz. Film skupia się na okresie życia Skłodowskiej-Curie po śmierci jej męża. Wówczas, mimo że była już laureatką Nobla, opinię publiczną bardziej interesowało jej życie prywatne.
  • Sztuka kochania. Ten film poświęcony jest innej znanej Polce. Michalina Wisłocka napisała książkę, która zmieniła wszystko. Ale zanim „Sztuka kochania” podbiła rodzimy rynek księgarski i zrewolucjonizowała seksualność PRL-u, jej autorka musiała przejść długą drogę. Słynna ginekolog poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości i przepychanki z bezduszną cenzurą. Opowieść o powstaniu „Sztuki kochania” Michaliny Wisłockiej to historia rewolucji seksualnej w wersji PRL.
  • Ukryte figury. Niezwykła, nieznana do tej pory prawdziwa historia trzech błyskotliwych kobiet afro-amerykańskiego pochodzenia, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podjęły pracę dla NASA. Pokonując niewyobrażalne przeszkody społeczne i obyczajowe, pomogły wysłać w kosmos pierwszego Amerykanina, astronautę Johna Glenna, inicjując tym samym kosmiczny wyścig między światowymi mocarstwami. Ten film oddaje tym kobietom sprawiedliwość.

Inspirujące filmy o kobietach

  • Sufrażystka. To, że od XX wieku kobiety cieszą się takimi samymi prawami co mężczyźni, nie wydarzyło się samo. Wymagało to walki wielu kobiet. Sufrażystki domagały się praw – wyborczych, moralnych, obywatelskich. Najpierw publicznie lekceważone i wyśmiewane, później uznane za zagrożenie dla świętości rodziny, honoru mężczyzn i porządku świata, a nawet praw boskich. Aresztowane, napiętnowane, więzione. To ich walka w końcu XIX i na początku XX wieku doprowadziła do przemian społecznych.
  • Królowa Katwe. Ten film powstał na podstawie książki Tima Crothersa inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami. Jesteśmy w Ugandzie, gdzie dziewczynka żyjąca w slamsach, dzięki uporowi nauczyciela, może uczyć się gry w szachy. Phiona z pomocą trenera Roberta Katende przygotowuje się do międzynarodowej olimpiady szachowej. Młoda dziewczyna podciąga się na drabinie społecznej i zmienia losy swoje i rodziny.

Filmy o poszukiwaniu siebie

Wśród filmów o kobietach ważne miejsce zajmują produkcje o poszukiwaniu siebie, swojego miejsca w życiu. W końcu kobiety przez stulecia były wtłaczane jedynie w role matek, żon, służących i zakonnic. Miały rodzić dzieci, zajmować się domem i dbać o męża. Nic więcej od nich nie oczekiwano. Choć teraz kobiety mają więcej możliwości, to nie zawsze łatwo im się uwolnić od stereotypów. Dlatego niektóre muszą przejść długą drogę, aby uświadomić sobie, czego naprawdę chcą.

  • Dzika droga. Cheryl przeszła w swoim młodym życiu wiele. Uzależnienia, rozwód, a teraz śmierć matki, z którą miała trudną relację. Kobieta chce się odciąć od bolesnych doświadczeń. Wyrusza więc w pieszą wędrówkę Pacific Crest Trail, szlakiem ciągnącym się od granicy z Kanadą po granicę z Meksykiem. Wielomiesięczna wyprawa obfituje w nieoczekiwane zdarzenia i liczne przemyślenia. Ten film o kobiecie z bagażem emocjonalnym przemówi do wielu pań.
  • Gdzie jesteś Bernadette? Bernadette to postać dość osobliwa –zamknięta w sobie, a dla wielu wręcz odpychająca. Dopiero poznając ją lepiej, przekonujemy się, że za introwertyczną fasadą kryje się wielka twórcza osobowość. Bernadette to bowiem wyjątkowa architektka. Jednak od lat skupia się na wychowaniu córki, dlatego zawiesiła karierę. Takie życie nie jest już satysfakcjonujące. Wciąż popada w konflikty, także z mężem. W końcu Bernadette znika.
  • Najgorszy człowiek na świecie. Ten film to portret kobiety poszukującej. Julie jest u progu trzydziestych urodzin nie potrafi jednak wybrać ścieżki zawodowej. Porzuciła medycynę na rzecz fotografii, by skończyć jako pracownik księgarni. Rozterki ma również co do swojego związku z poczytnym autorem komiksów. Choć życie Julie jest wyjątkowo niepoukładane, to jej energia i chęć życia są zaraźliwe. To jedna z tych postaci, z którą może się utożsamiać całe pokolenie kobiet.

Inspirujące filmy o kobietach

  • Francesca Ha. Bohaterka tego filmu jest pod wieloma względami podobna do Julie z „Najgorszego człowieka na świecie”. Ma 27 lat i wciąż nowe pomysły na życie. Przypomina nieco kobiecą wersję Piotrusia Pana – wydaje się nie przejmować wyzwaniami dorosłości, wciąż ma w sobie dziecięcą radość i naiwność. Wszystko się jednak zmienia, gdy jej współlokatorka i najlepsza przyjaciółka postanawia się wyprowadzić do narzeczonego. Francesca w końcu na poważnie musi zacząć myśleć o tym co dalej.
  • Jedz, módl się, kochaj. Dla milionów kobiet na świecie, ten film ma już status kultowego. Opowiada o Elizabeth Gilbert, która odnosi sukcesy w nowojorskim wydawnictwie. Gdy już jej bliżej 40. niż 30. rozwodzi się z mężem. Szybko wpada w kolejny związek, ale to nie pomaga znaleźć ukojenia. Liz decyduje się na radykalny krok – robi roczną przerwę w pracy i wyjeżdża najpierw do Włoch, później Indii, by zakończyć poszukiwanie siebie na Bali. To będzie dla niej definiujący rok.

 

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.