„The Marvelous Mrs. Maisel”: serialowe wnętrza w duchu lat 60.

Serial „The Marvelous Mrs. Maisel” to prawdziwa niespodzianka od Amazon Studios. To oryginalna produkcja pełna znakomitego humoru, błyskotliwych dialogów i stylowych wnętrz. Warstwa wizualna serialu wciąga widzów wprost w serce Manhattanu przełomu lat 50. i 60. Wnętrza mieszkań głównych bohaterów to prawdziwe perełki, które choć w duchu retro, to jednak przemawiają do współczesnej publiczności.

The Marvelous Mrs. Maisel

Serial „The Marvelous Mrs. Maisel” zadebiutował w 2017 roku i obecnie jesteśmy już po drugim sezonie. To wciągająca historia młodej żydówki żyjącej na Manhattanie, która po rozstaniu z mężem próbuje swoich sił jako komik. Warstwa wizualna serialu jest równie intrygująca, co fabularna. Rozgrywająca się na przełomie lat 50. i 60. opowieść za sprawą scenografii i kostiumów nabiera autentyczności i niezwykłego czaru. Możemy się przenieść w inną, niegdysiejszą epokę, po której nie zostało już wiele śladów. Szczególne znaczenie ma scenografia, głównie wystrój wnętrz mieszkania głównej bohaterki i jej rodziców.

Przeczytaj także: “Marvelous Mrs. Maisel” i stylowy powrót do lat 50.


“The Marvelous Mrs. Maisel” i podróż w czasie

Główną bohaterką serialu jest tytułowa Miriam „Midge” Maisel. Poznajemy ja jako młodą żonę i matkę z dwójką dzieci. Na pierwszy rzut oka jej życie jest bliskie ideału – ma piękny apartament, dobrze ustawionego męża. Sama Midge jest nieustannie radosna, pełna energii, towarzyska i razem z mężem kultywują swoja pasję do stand-upu. Jednak szybko na obrazie szczęśliwego życia pojawiają się pęknięcia. Dowiadujemy się bowiem, że mąż Midge, Joel, postawia odejść do swojej sekretarki.

W krótkim czasie główna bohaterka nie dość, że traci męża, ale także mieszkanie. Nie należy ono bowiem tak naprawdę do niej, a do byłego teścia. Midge wraz z dziećmi jest zmuszona zamieszkać ze swoimi rodzicami, którzy na szczęście mieszkają w tym samym budynku. Oba mieszkania to piękne apartamenty w iście nowojorskim stylu. To one stanowią jeden z powodów, dla którego warto obejrzeć “The Marvelous Mrs. Maisel”.

The Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialu

Za scenografią do serialu “The Marvelous Mrs. Maisel” stoi Bill Groom – scenograf takich filmów jak “Ich własna liga”, “Jedz, módl się, kochaj” czy “Obywatel Milk” oraz serialu “Zakazane imperium”, za który zdobył cztery nagrody Emmy. Jak sam przyznaje: “Moja kariera nabrała większego rozpędu, kiedy stałem się starszy. Największe sukcesy przyszły, kiedy przekroczyłem 60.”. Serial “The Marvelous Mrs. Maisel” jest jego jednym z jego ostatnich projektów. Groom był odpowiedzialny nie tylko za wykreowanie wnętrz mieszkań bohaterów, ale także odtworzenie ulic Nowego Jorku z epoki.

The Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialu

Groom w ramach przygotowań do produkcji przestudiował wiele książek z lat 50. i 60., broszur, katalogów i czasopism. Odwiedził również Bibliotekę Kongresu w poszukiwaniu próbek tapet, tkanin i innych rzeczy z epoki. Przy czym, jak powiedział w wywiadzie dla portalu apartmenttherapy.com:

Łatwo jest wpaść w tematyczną pułapkę, szczególnie z dekadami jak lata 50. Starałem się bardzo, aby zachować wielowarstwowość Nowego Jorku, jaką można obserwować także teraz. To znaczy: apartament, w którym żyją Maiselowie jest oparty na budynku na Upper West Side z 1909 roku, co oznaczało, że ludzie w latach 50., żyli w nim detalami z początku XX wieku i żyją z nimi do dziś. Nie wszystko było w stylu mid-century modern, wbrew temu, co pokazują niektóre filmy i seriale. Można to jednak dostrzec na fotografiach z epoki.

W scenografii do serialu “The Marvelous Mrs. Maisel” nie popełnił tego błędu. Zadbał o to, żeby wnętrza miały wielowymiarowe aranżacje.

“The Marvelous Mrs. Maisel”: Mieszkanie Midge i Joela

Mieszkanie głównej bohaterki serialu “The Marvelous Mrs. Maisel” zlokalizowane w starym budynku przy Upper West Side łączy style regencji z mid-century modern. Para wprowadziła się do niego tuż po ślubie, mamy je szansę zobaczyć w pełni urządzone i w retrospekcjach zupełnie puste. Już samo w sobie stanowi efektowną przestrzeń z dużymi oknami, wysoko zawieszonymi sufitami i subtelnymi sztukateriami.

The Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialu

Klasyczne wnętrza pani Maisel wypełniła nowoczesnymi sprzętami, uzupełnionymi o kilka stylizowanych akcentów. Salon to jasne i eklektyczne pomieszczenie, w którym główną rolę odgrywa duży, zaokrąglony narożnik wpisujący się w styl mid-century modern. Został on odsunięty od ścian, dzięki czemu określa przestrzeń. W tym samym duchu utrzymana jest biała komoda, dwa jasnożółte fotele oraz dywan.

The Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialuThe Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialu

Pod jedną ze ścian widać także białą komodę Espana projektu Dorothy Draper. Jest to słynny mebel z tego okresu. Tę samą komodę w wersji czarnej można było zobaczyć w filmie “Seks w wielkim mieście” w gabinecie Enid, redaktorki magazynu Vouge.

The Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialu

Ciekawym rozwiązaniem są wbudowane półki, których wnętrza wyklejono kwiecistą tapetą. Ważną rolę odgrywa także parawan w chińskie motywy, przysłaniający jedno z okien. Całość tworzy ciekawą mieszankę, która, gdyby nie telewizor z epoki, mogłaby równie dobrze powstać dzisiaj.

The Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialu

Jak powiedział Bill Groom we wspomnianym wywiadzie:

Z reguły to technologia “zamyka” przestrzeń w określonym czasie. Wygląd urządzeń zmienia się radykalnie średnio co 10 lat. Najbardziej zmieniają się kuchnie.

The Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialu

Groom przyznał, że serialowa kuchnia dla “The Marvelous Mrs. Maisel” została skopiowana z jednego z filmów z Doris Day. Na ścianach mamy białą cegłę, a na podłodze terakotę. Z kolei korpusy szafek kuchennych są czerwone, a fronty białe. Aranżację dopełnia lodówka o zaokrąglonych kształtach rodem z lat 50. Na jednej ze ścian wisi zegar Georga Nelsona Ball Clock, jest to jeden z kultowych projektu z epoki.

The Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialu

Ponadto Midge ma sporą kolekcję naczyń Pyrex. Choć firma obecnie słynie przede wszystkim z naczyń z żaroodpornego szkła, to w latach 50. Miała szalenie popularną w USA linię naczyń emaliowanych. Właśnie te w odcieniach delikatnego różu ma Midge. Widać je choćby na poniższym zdjęciu na półce.

The Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialu

W mieszkaniu państwa Maisel mamy szanse jeszcze zajrzeć do jadalni z efektownymi drzwiami francuskimi, która jest urządzona bardzo klasycznie.

The Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialu

The Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialu

Na chwilę wchodzimy także do sypialni małżonków. To prosto, ale elegancko urządzony pokój. Drewniane łóżko zostało umieszczone na tle okna. Po bokach są takie same komody, lampy i lustra. W oknie zawieszono czerwone zasłony w białe groszki. Ten sam deseń powtórzono na poduszkach małżonków.

The Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialu

Na koniec jeszcze szybko zaglądamy do łazienki w klasycznym nowojorskim wydaniu. Wszystkie ściany pokryto białymi płytkami metro, a podłogę białą mozaiką. W oknie jest okno witrażowe. Zasłona prysznicowa, firanka pod umywalką i zasłony zostały uszyte z tego samego kwiecistego materiału.

The Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialu

The Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialu

“The Marvelous Mrs. Maisel”: Mieszkanie rodziców Midge

Kolejna przestrzeń, której możemy się dobrze przyjrzeć w serialu “The Marvelous Mrs. Maisel” jest mieszkanie rodziców Midge, Abe’a i Rose Weissmanów, do którego ta się przeprowadza po rozstaniu z mężem. Układ wnętrz jest podobny, podobnie jak jego architektura, w końcu oba mieszkania są w jednym budynku, tyle tylko, że na różnych piętrach. Różnią się jednak znacznie wystrojem. Abe Weissman to profesor matematyki, a Rose zajmuje się domem. Ich dom jest więc klasyczny, niemal pozbawiony modernistycznych dodatków.

The Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialu

Salon z jadalnią mają dość formalny charakter. Wokół kominka zorganizowana została strefa wypoczynkowa wyznaczona przez dwie czerwone sofki z pikowanymi oparciami. Jest też telewizor, ale nieco schowany z boku. Jadalnia jest nieduża, wydzielona w salonie, gdyż pomieszczenie na nią przeznaczone zajął Abe na swój gabinet.

The Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialu

The Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialu

Ciekawie jeszcze prezentuje się kuchnia. Jest klasyczna z jasnymi meblami. Gdyby nie oldschoolowe sprzęty AGD, mogłaby z powodzeniem powstać dzisiaj. Nietypowe jest jedynie wyjścia dla służby oraz przylegający bezpośrednio do kuchni pokój, który służy za sypialnię Midge.

The Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialu

The Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialu

Sypialnia Pani Maisel jest naprawdę nieduża, ma jedynie pojedyncze łóżko, komodę i biurko. Najczęściej leży na dywanie bądź na łóżku, słuchając nagrań stand-upów na gramofonie.

The Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialu

The Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialu

Pytanie, jakie pewnie sobie zadaje publiczność brzmi, czy ojca Midge, profesora, faktycznie było stać w owych czasach na tak efektowne mieszkanie ze służącą w prestiżowej dzielnicy Nowego Jorku? Scenograf “The Marvelous Mrs. Maisel”, Bill Groom przekonuje, że tak. Nie dla każdej rodziny z wyższej klasy średniej był to co prawda realistyczny scenariusz. “Lata 50. był to czas, kiedy to mogło się wydarzyć i poszliśmy za tym” – tłumaczy scenograf.

The Marvelous Mrs. Maisel wnętrza z serialu

Nie ulega wątpliwości, że w serialu “The Marvelous Mrs. Maisel” jest sporo fantazji, choć cała epoka pod względem wizualnym została oddana wyjątkowo trafnie. Zgodnie z założeniem Grooma, żadna z przestrzeni nie reprezentuje stylu mid-century modern w 100%. Dzięki temu właśnie jawi się jako realistyczne i wiarygodne. Jako widzowie jesteśmy w stanie wejść w świat niezwykłej pani Maisel kompletnie, aż żal, że nie można w nim zostać na zawsze.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Uwielbiam tego bloga:) Pozdrawiam, Asia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.