Sernik nowojorski to klasyczny deser kuchni amerykańskiej, a konkretnie Nowego Jorku. Spośród innych serników wyróżnia się wyjątkową kremowością i delikatnością. Jego przyrządzenie wbrew pozorom nie jest trudne. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach.
Jest kremowy, bogaty w smaku i niezwykle satysfakcjonujący. Tak w skrócie można opisać sernik nowojorski — klasyka kuchni amerykańskiej i zgodnie z nazwą — nowojorskiej. Jak wiadomo, przepisów na sernik jest cała masa. W zasadzie każdy kraj czy region ma swój sposób na ich wypiek. Jak to się więc stało, że właśnie ten z Nowego Jorku, o niezbyt skomplikowanej recepturze stał się takim hitem? Wydaje się, że jego siła tkwi właśnie w prostocie i niemal hedonistycznym doświadczeniu smakowej rozkoszy.
Skąd się wziął sernik nowojorski?
Na początku XX wieku sernik cieszył się wśród nowojorczyków wielką popularnością, dlatego niemal każda restauracja i cukiernia miały go w swojej ofercie. Przy czym każda miała inną recepturę, często bardzo różne od siebie. Dopiero w 1929 Arnold Reuben, właściciel legendarnej Turf Restaurant przy skrzyżowaniu 49. ulicy i Broadwayu twierdził, że to jego rodzina opracowała pierwszy sernik z kremowego serka. Warto dodać, że to ten sam Reuben od słynnej kanapki Ruben z marynowaną wołowiną. Tymczasem inne piekarnie korzystały z sera twarogowego. W nowej wersji ciasto było znacznie delikatniejsze. Kremowy sernik wszedł na stałe do menu restauracji i stał się bardzo popularny wśród jej klientów.
Za popularnością sernika nowojorskiego przemawia jego prostota. Składników tak naprawdę jest niewiele i nie są bardzo wyszukane. Dlatego przepis ten jest dostępny dla każdego. Przekonajcie się sami.
Przeczytaj także: Apple pie, czyli przepis na amerykańską szarlotkę
PRZEPIS NA SERNIK NOWOJORSKI
SPÓD:
200 g ciastek typu digestive
125 g masła
MASA SEROWA:
0,5 kg pełnotłustego sera do sernika (np. Piątnica)
250 g mascarpone
250 g kremowego serka typu Philadelphia
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
3 łyżki mąki
1 szklanka cukru
5 dużych jaj i 1 żółtko
80 ml śmietan 36%
POLEWA Z BIAŁEJ CZEKOLADY
100 g białej czekolady
ok. 4 łyżki śmietany 36%
- Przygotuj spód: rozpuść masło. Ciastka rozdrobnij w malakserze. Do pokruszonych ciastek dodaj masło i cukier. Dokładnie wymieszaj, tak aby wszystkie herbatniki były pokryte masłem.
- Natłuść foremkę o średnicy ok. 23 cm i wyklej dno i boki dokładnie ciastkami z masłem. Odstaw do lodówki na czas przyrządzania serowego wnętrza.
- W misce miksuj na wolnych obrotach ser z mascarpone i serkiem kremowym. Dodaj ekstrakt z wanilii.
- Do masy serowej dodaj cukier i mąkę. Miksuj dokładnie cały czas na wolnych obrotach.
- Dodawaj po jednym jajku w pokojowej temperaturze. Od czasu do czasu zeskrob masę z boków miski. Na koniec dodaj żółtko.
- Dodaj śmietanę i ponownie miksuj.
- Gotową masę przelej na przygotowany spód w foremce.
- Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 15 minut. Po tym czasie obniż temperaturę do 160 stopni i piecz kolejne 40 minut.
- Wyłącz piekarnik, uchyl drzwi i pozostaw sernik w środku do wystygnięcia.
- Przygotuj polewę. Do rondla przełóż śmietanę i rozdrobnioną czekoladę. Na wolnym ogniu mieszaj do połączenia składników. Polewą pokryj wierzch sernika.
- Wstaw sernik do lodówki na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na noc. Wówczas sernik przybierze docelową konsystencję.
<!– Composite Start –>
<!– Composite End –>
Swietny przepis – podobny jak mojej babci ale bardziej mi odpowiada
dzień dobry! jaki to jest serek typu philadelphia? z tych dostepnych w polsce. tak żeby najlepiej oddał smak sernika?
Upiekłam ten sernik… To jest najbardziej kremowy sernik, jaki w życiu jadłam!!! Bardzo polecam ten przepis, jest bardzo prosty w wykonaniu, a efekt zachwycający:) z braku wymaganych ciasteczek użyłam zwykłych herbatników, różnica w smaku jest oczywiście wyczówalna, ale jak najbardziej dają radę. Pozdrawiam i dziękuję:)
Ale super wygląda! Może nie na te święta, ale na kolejną okazję przygotuję sernik w wydaniu nowojorskim, bo ta kremowość mnie kupiła 🙂
Prezentuje się obłędnie – uwielbiam serniki w każdej postaci (oprócz tych z rodzynkami i owocami) i ten przepis już na starcie mnie kupił 🙂