Bawełna egipska uchodzi za luksusowy materiał pościelowy. Spanie pod nią to prawdziwa przyjemność, do tego stopnia, że stanowi najczęstszy wybór możnych tego świata i luksusowych hoteli. Czym jednak bawełna egipska różni się od innych rodzajów bawełny i czy faktycznie jest najlepsza? Poznaj zalety i zady pościeli z bawełny egipskiej.
Jest synonimem luksusu i odpowiednio dużo kosztuje. Jednak gdy się z niej skorzysta raz, cena przestaje mieć znaczenie. Spanie pod pościelą z bawełny egipskiej to doświadczenie, jakie trudno porównać z czymś innym. Jeśli więc szukasz najwyższej jakości rozwiązań do swojego domu i życia, warto dowiedzieć się o niej więcej.
Przeczytaj także: 3 zasady, dzięki którym znajdziesz swoją pościel idealną!
Bawełna egipska, czyli jaka? Czym się różni od zwykłej?
Bawełna jest uprawiana od ponad 5 tys. lat. Dopiero w połowie XX wieku rolnicy odeszli od ręcznego zbioru bawełny, na rzecz maszynowego. Charakterystyczną jej cechą jest to, że składa się ze stosunkowo krótkich włókien. Ta krótkowłóknista bawełna stanowi zdecydowaną większość bawełny uprawianej na świecie. Tymczasem w Egipcie pozostano przy ręcznym zbiorze. Tam też panują wyjątkowo dobre warunki do uprawy bawełny.
Przeczytaj także: Jak dobrać narzutę na kanapę?
Zgodnie z nazwą bawełna egipska pochodzi z Egiptu. Najlepsza jest uprawiana na północy kraju w okolicach miasta Damietta. Tam znajdziemy najlepsze ziemie, poziom wilgotności powietrza i optymalne temperatury dla uprawy bawełny. Zbiera się ją tam ręcznie. Bawełna egipska wyróżnia się długimi i cienkimi włóknami, które osiągają długość nawet 50 mm. Można z niej wykonywać bardzo ciasne sploty, dzięki czemu materiał jest naprawdę wytrzymały i niezwykle delikatny zarazem. W porównaniu ze zwykłą bawełną jest cieńsza, ale ma wyższą gramaturę. To wszystko przekłada się na luksusowy efekt.
Z bawełny egipskiej produkuje się ręczniki, koszule, piżamy i w końcu pościel.
Jak rozpoznać autentyczną pościel z bawełny egipskiej?
Żeby mieć pewność, że kupujemy autentyczną, wysokiej jakości pościel z bawełny egipskiej, powinna taka informacja być zawarta na metce. Jeśli znajdują się tam zwroty: „long-staple Egyptian cotton” lub „long-staple Pima and Supima cotton” – to znaczy, że bawełna jest z najwyższej półki. Z kolei jeśli mamy to szczęście, że pościel kupujemy w samym Egipcie, to na metce powinniśmy szukać zwrotów: Giza 45, Giza 87 lub Giza 92.
Na metce pościeli z bawełny egipskiej powinna się również znaleźć informacja o liczbie wątków. Ogólnie rzecz ujmując, liczba nici między 400 a 700 jest wyznacznikiem pościeli wysokiej jakości. Oczywiście im więcej wątków, tym lepiej. Jeśli jednak zobaczymy wartości 1000 i więcej, powinniśmy upewnić się, co do wiarygodności producenta.
Zalety pościeli z bawełny egipskiej
Pościel z bawełny egipskiej to najwyższa, możliwa do osiągnięcia jakość. Wyjątkowość tkaniny przekłada się na liczne zalety pościeli. Najważniejsze z nich to:
- Lekkość i wyjątkowa miękkość.
- Znakomite właściwości termiczne — latem przepuszcza powietrze i chłodzi, a zimą świetnie ogrzewa, bo dostosowuje się do temperatury ciała.
- Trwałość — materiał nie rozciąga się, nie mechaci i nie odkształca w praniu nawet przy intensywnym użytkowaniu.
- Naturalność — bawełna egipska to materiał w pełni naturalny, zdrowy i przyjazny skórze.
- Właściwości antyalergiczne. Nie uczula, jest bezpieczny nawet dla niemowląt.
- Dobrze chłonie wilgoć i szybko schnie, co wielkie znacznie latem, gdy się obficie pocimy.
- Elegancki wygląd.
Ile kosztuje pościel z bawełny egipskiej?
Wysokie ceny pościeli z bawełny egipskiej to jedyna jej wada. Za komplet trzeba zapłacić kilkaset złotych, a w zależności od producenta nawet więcej. Ceny te nie są jednak jedynie wynikiem dobrego marketingu. Warto pamiętać, że bawełna egipska jest zbierana ręcznie, a jej uprawa jest wymagająca. Do tego, dla zachowania najwyższej jakości, nie stosuje się przy uprawach sztucznych nawozów i innych sztucznych substancji. To sprawia, że oryginalna bawełna egipska jest produktem kosztownym, a co za tym idzie wyrabiana z niej pościel. Wydaje się jednak, że warto zainwestować w choć jeden luksusowy komplet.
<!– Composite Start –>
<!– Composite End –>