Pościel ma częsty i długi kontakt ze skórą całego ciała. Jednocześnie jest to miejsce, w którym rozwijają się groźne dla zdrowia alergeny — bakterie, roztocza i grzyby. Często w pościeli można znaleźć zwierzęcą sierść i płyny ustrojowe. Dlatego pościel należy prać częściej, niż się wielu osobom wydaje — optymalnie raz w tygodniu. Dowiedz się więcej o zasadach dbania o pościel i higienę snu.
Obiegowa wiedza głosi, że pościel powinno się zmieniać i prać raz na dwa tygodnie lub raz na miesiąc. To jednak zdecydowanie za rzadko. Najlepiej bowiem pościel prać i zmieniać co tydzień. W łóżkach, a co za tym idzie w pościeli, żyją roztocza, bakterie, sierść domowych zwierząt i kilkanaście gatunków grzybów. Niezależnie od tego, czy mamy pościel bawełnianą, satynową, lnianą czy z mikrofibry w sposób nieuchronny staje się ona siedliskiem mikroorganizmów i groźnych alergenów. Ryzyko jest tym większe, gdy w domu są zwierzęta, którym pozwalamy na spanie w łóżku.
Pościel i prześcieradła najlepiej zmieniać i prać raz w tygodniu. Z kolei co najmniej raz w miesiącu warto odkurzyć materac.
Przeczytaj także: Jak prać poduszki? 5 prostych kroków
Dlaczego pościel trzeba często prać?
W pościeli spędzamy po kilka godzin na dobę. W nocy pocimy się i ściera się nasz naskórek. Do tego na pościeli, jak na wszystkich powierzchniach w domu osadza się kurz. To wszystko powoduje, że rozwijają się w niej alergeny oraz grzyby. Eksperci z New York University School of Medicine przebadali pościel w kilku tysiącach amerykańskich domów. W każdym domu w pościeli były obecne grzyby.
Równie groźne są roztocza. Ich obecność w pościeli powodują katar, kaszel, duszności, problemy ze skórą, przyczyniają się do rozwoju alergii, astmy i atopowego zapalenie skóry. W domu alergików częste pranie pościeli jest koniecznością. Każdy jednak powinien zadbać o zdrowie i higienę snu.
Częściej powinny prać pościel:
- alergicy
- posiadacze zwierząt domowych
- osoby obficie pocące się
- rodzice niemowląt i małych dzieci
- osoby z problemami skórnymi
- osoby śpiące nago.
W ich przypadku pranie pościeli co tydzień to konieczność, dla zachowania dobrego zdrowia. Na pranie pościeli co dwa tygodnie mogą sobie pozwolić osoby śpiące w piżamach, które nie mają pupili i śpią w pojedynkę. Rzadziej można prać pościel także zimą, o ile ogrzewanie nie jest nadmiernie rozkręcone.
Przeczytaj także: Pościel z bawełny egipskiej to synonim luksusu. Czym jest, jakie ma zalety?
Jak prać pościel?
Pościel powinniśmy prać w temperaturze 60 st. C, w ten sposób pozbędziemy się większości roztoczy. Temperatura ta dotyczy bawełny, czyli materiału, z jakiego najczęściej wykonana jest pościel. W 60 st. C można prać też pościel lnianą czy wykonaną z kory.
Delikatniejsze tkaniny, takie jak flanela czy satyna, pierzemy w niższej temperaturze, czyli 40 st. C. Można je też prać w wyższych temperaturach — wszystko zależy od informacji zawartej na metce.
Aby mieć pewność, że całkowicie pozbędziemy się roztoczy, warto pościel wyprasować. Temperatura żelazka bliska 100 st. C sprawi, że te mikroskopijne stworzenia zginą.